Okrasné rastliny

Ako pestovať ruže v kvetináčoch a všetka starostlivosť o ne

Ako pestovať ruže v kvetináčoch a všetka starostlivosť o ne
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Chcete sadiť ruže a užívať si krásu a vôňu tohto kvetu, no nemáte záhradu? To neznamená, že nemôžete pestovať a mať doma ružový ker. Niektoré odrody sú dokonale prispôsobené na pestovanie v črepníkoch a zveľadia vašu terasu či balkón. V tomto článku sa dozviete, ako sa starať a pestovať ruže v kvetináčoch alebo kvetináčoch.

pestovať ružu v kvetináči

Kam dať črepníkový ker?

Rža ocení slnečnú expozíciu a uspokojí sa aj s expozíciou v polotieni. Čím viac tieňa bude mať, tým bude kvitnutie menej bohaté.

Na balkóne alebo terase si vyberte otvorené a vzdušné miesto na umiestnenie ružového kríka. V zime nie je potrebné prenášať ružový ker do interiéru, ale v chladných oblastiach ho treba chrániť pred mrazom pokrytím zeme rastliny mulčom a lístie priehľadným nylonom.

Vyberte si typ ružového kríka vhodného do kvetináčov

Nie všetkým ružiam sa darí dobre, keď sú zasadené do kvetináčov. Napríklad, ak ich neumiestňujete na mrežu alebo neposkytujete nejakú inú podporu, popínavá ruža je zlá voľba, pretože sa rozšíri všade.

Existujú však štyri druhy ruží, ktoré sú vhodné najmä do črepníkov:

Živé ruže: Zostanú nízke a vyzerajú krásne, keď sa prelejú cez okraje črepníka. V závislosti od veľkosti črepníka a odrody pôdopokryvnej ruže sa dá použiť aj ako obruba okolo väčšej rastliny.

Miniatúrne ruže: Tieto druhy ruží boli vyšľachtené tak, aby zostali malé, takže sú prirodzene vhodné na pestovanie v nádobách.

Terasová ruža: Ak chcete ružu väčšiu ako miniatúrnu, ale nie takú veľkú ako štandardná ruža, skúste terasovú ružu. Je to druh floribunda, chovaný v menšom rozsahu.

Rosa multiflora (Polyantha): Tento typ vytvára zhluky malých ruží na kratšej rastline. Je ideálny pre stredne veľké hrnce, okolo 10 litrov.

Vyberte a pripravte hrniec

črepník na ruže

Pri pestovaní ružového kríka si vyberte pomerne veľký a vysoký črepník. Mnohí odborníci odporúčajú hrniec s priemerom najmenej 40 cm. Ruže zapúšťajú hlboké korene, takže čím vyššia nádoba, tým lepšie. 50 galónový alebo väčší hrniec je v poriadku.

Pôda v kvetináčoch sa zohrieva rýchlejšie ako pôda v záhrade, takže hlinené kvetináče sú často lepšie ako plastové, pretože hlina prenáša teplo zo slnka na zem pomalšie. Ak musíte použiť plastové hrnce, použite svetlý plast, ktorý sa nezohreje tak rýchlo ako tmavý plast.

Uistite sa, že nádoba má na dne niekoľko odtokových otvorov. Na dno nádoby položte vrstvu stredne veľkého štrku alebo kameňa s výškou asi 2,5 cm. To pomáha pri odvádzaní vody.

Pripravte pôdu v kvetináči

pôda pre ruže

Pri výsadbe ruží (alebo akejkoľvek inej rastliny) do kvetináčov je potrebné zachovať jemnú rovnováhu.

Použite výsadbové médium, ktoré dostatočne odteká, aby sa znížilo riziko hniloby koreňov, no zároveň je dostatočne ťažké na to, aby zadržalo vlhkosť.

Pestovateľské médium, ktoré príliš rýchlo odteká, vyschne skôr, ako korene stihnú absorbovať vlhkosť, a pôda príliš zaťažená organickou hmotou môže byť premočená a podporovať hnilobu.

Vytvorte pôdnu zmes zloženú z rovnakých častí záhradnej zeminy, kompostu a riečneho piesku, ak máte, môžete pridať aj trochu rašeliny. Všetko premiešajte, kým nebude úplne jednotné a použite to na pestovanie ružového kríka.

Výsadba ružového kríka

zasadiť ružový krík do kvetináča

V prvom rade nezabudnite presadiť ružový ker z jedného kvetináča do druhého popoludní, keď nie je horúco, najmä v lete. Môžete to urobiť kedykoľvek počas roka, mimo obdobia mrazov.

Naplňte kvetináč asi do dvoch tretín alebo polovice v závislosti od veľkosti pripravenou zmesou pôdy. Povrch pôdy by mal byť zarovnaný s puklicami, bodom, v ktorom je ruža naštepená na podpník.

Opatrne vyberte ružový krík z nádoby a vložte ho do nového kvetináča. Okolo ružového kríka naplňte zvyškom zeminy, kým nebudú zakryté všetky jeho korene, jemne utlačte pôdu dlaňami, aby ste rastlinu spevnili.

Nakoniec zalievajte veľkým množstvom vody, ale pomaly, kým nezačne vytekať z drenážnych otvorov. Listy nepolievajte, zalievajte iba na úrovni zeme.

Umiestnite svoj črepníkový ružový krík na miesto, kde je každý deň aspoň sedem hodín priameho slnka. Na terasách a palubách to môže znamenať premiestňovanie hrnca počas dňa, aby bol na slnku.

Ak pestujete skupiny črepníkových ruží, držte ich od seba aspoň 60 cm, aby ste zabezpečili dobrú cirkuláciu vzduchu.

Starostlivosť o ružový krík v kvetináči

Zavlažovanie

zalievanie črepníkových ruží

Po vysadení dávajte pozor na svoje ruže, aby ste vedeli, kedy ich zaliať. Dobrým pravidlom je zalievať, keď je povrch pôdy suchý.

Uchovávajte črepníkové ruže vo vlhkej, ale nie mokrej pôde; V ideálnom prípade by mala mať pôda vlhkosť ako vyžmýkaná špongia.

Môžete to skontrolovať vložením prsta do pôdy, pretože z povrchu sa môže zdať suchá, potom, ak je centimeter alebo dva pod ňou mokrý, počkajte ďalší deň so zalievaním, pretože prebytok nie dobré.

Väčší úspech dosiahnete, ak nebudete polievať medzi 10. a 18. hodinou. Toto je zvyčajne najteplejšia časť dňa a počas tejto doby sa zrýchľuje odparovanie.

V maximálnej možnej miere sa snažte zadržať vodu na listoch. Vlhké listy môžu spôsobiť múčnatku a iné plesňové infekcie a choroby rastlín.

Kvapkové zavlažovanie môže byť dobrým spôsobom, ako udržať črepníkové ruže šťastné. Tieto systémy sú navrhnuté tak, aby dodávali vodu priamo do koreňovej zóny namiesto postrekovania lístia.

Plaťte podľa potreby

hnojenie črepníkových ruží

Keď ružový krík umiestnite do obmedzeného množstva pôdy v kvetináči, môže rýchlo vyčerpať všetky dostupné živiny.

Ruže kŕmia veľa v každej situácii, ale keď sa pestujú v kvetináčoch, vyžadujú si častejšie kŕmenie ako keď sú vysadené v záhrade.

Na trhu sú špeciálne hnojivá na ruže. Ale to sú chemikálie a Magic Garden ich neodporúča. Našťastie však nájdete prírodné a organické riešenia, ktoré nič nestoja a hlavne neznečisťujú:

Kávové zrná: bohaté na dusík a fosfát, sú vhodné najmä pre ruže. Umiestnite niekoľko kávových zŕn priamo na základňu ružového kríka a jemne ich zoškrabte, aby sa zamiešali do pôdy.

Konský hnoj: je to jedno z najznámejších prírodných hnojív, no určite jedno z najmenej ľahko dostupných. Je veľmi účinný a regeneruje pôdny humus.

Banánové šupky: nakrájajte ich na malé kúsky a zahrabte naspodok rastliny.

Kompost a pôda: Každý rok nahraďte časť pôdy v ružovom kríku v črepníkoch čerstvou zeminou a suchým kompostom.

Na jar niektorí pestovatelia posypú lyžicu epsomskej soli okolo spodnej časti rastliny, čím poskytujú horčík pre zdravé lístie.

Hnojenie by ste mali prestať asi osem týždňov pred prvým očakávaným zimným mrazom. To zabráni rastline vo vývoji krehkých výhonkov, ktoré zničí mráz.

Transplantácia každých pár rokov

S výnimkou miniatúrnych ruží by sa väčšina ruží pestovaných v nádobách mala presádzať každé dva až tri roky, pretože sú to rastliny s vysokou výživou, ktoré rýchlo spotrebujú pôdu.

Použitie čerstvo pripravenej zeminy v kvetináči pri každom presádzaní udrží hladinu živín na prijateľnej úrovni.

Časom sa v pôde môžu hromadiť aj soli a minerály z hnojív. To môže ruži uškodiť, ale pravidelná výmena pôdy by tomu mala zabrániť. Spotrebovanú zeminu z kvetináča je možné pridať do kompostovacieho zásobníka.

Chráňte pred mrazom

Každú jeseň potrebujú záhradníci v chladnejších oblastiach stratégiu na ochranu svojich ružových kríkov v črepníkoch pred zimou. Rastliny v črepníkoch sú oveľa chladnejšie ako tie v zemi, takže toto je veľmi dôležitý krok.

Na ochranu ružového kríka v kvetináči máte niekoľko možností:

Mulčujte základňu: Ak je zimné počasie o niečo chladnejšie, než je rastlina pripravená zvládnuť, môžete k nemu pridať mulč. vrch nádoby a umiestnite ju okolo hrnca, aby ste pridali izoláciu.

Uistite sa, že mulč držíte niekoľko centimetrov od stonky rastliny. Ak sú vlhké materiály neustále v kontakte s kmeňom alebo konármi, pravdepodobnosť napadnutia ruže hmyzom alebo chorobami sa výrazne zvyšuje.

Postavte si malý skleník: Aj keď nie sú vykurované, konštrukcie ako skleník alebo robustný domček môžu dostatočne zvýšiť zimné teploty, aby zabránili zimné poškodenie vašich črepníkových ruží. To zvyčajne funguje v mierne chladnom podnebí, ale nie v oblastiach s krutejšími zimami.

Prineste to dovnútra: Ak máte priestor a okná, ktoré majú dostatok slnka, váš ružový krík môže rád tráviť zimu vo vašej garáži alebo domov.

Prerezávanie ruže v kvetináči

Ak ruža kvitne niekoľkokrát do roka, môžete si ružový krík v zime ostrihať a vyblednuté kvety odrezať za pochodu.

Ak však odroda ruže, ktorú máte, kvitne iba raz za rok, rez by ste mali vykonať po odkvitnutí.

Pri kríkoch, pôdopokryvných a miniatúrnych formách odstráňte zlomené alebo odumreté konáre a ponechajte len hlavné konáre. Zrežete ich 20 cm nad púčikom.

Odstraňovanie škodcov a chorôb

choroby a škodcovia črepníkových ruží

Kry ruží v črepníkoch sú náchylné na mnoho rovnakých škodcov a chorôb, ktoré môžu postihnúť ružové kríky vysadené v záhrade.

Najčastejším hmyzom, ktorý na svojich ružiach nájdete, je voška. Vošky sa často zhromažďujú na výhonkoch a listoch, kde sajú šťavu, čo spôsobuje vädnutie postihnutých častí.

Keď prvýkrát objavíte vošky, pomocou hadice ich postriekajte z rastliny.

Urobte to ráno, aby mala ruža čas uschnúť, kým neklesnú teploty, čo môže podporiť hubové choroby a hnilobu.

Vošky môžete zbierať aj ručne, aj keď to môže byť únavná úloha, ak je rastlina silne napadnutá týmto malým hmyzom. Pozri: 5 receptov na prirodzený boj proti voškám

Črepníkové ruže sú náchylné na rôzne hubové choroby, ako je múčnatka a čierna škvrnitosť.

Tiež by vás mohlo zaujímať čítanie: Výsev a pestovanie africkej fialky a starostlivosť o ňu.

Aj keď existujú fungicídy, ktoré dokážu liečiť plesňové choroby ruží, najlepšou stratégiou je prevencia: zabezpečiť, aby ruže mali dobrú cirkuláciu vzduchu, čo znižuje riziko hubovej infekcie. Pozri: Boj proti hubám na rastlinách, recepty na domáci fungicíd

Články týkajúce sa ruží:

Prečo nekvitnú Rosales? dôvody a riešenia

Prerezávanie ruží, kedy a ako strihať ružový krík

Ako rozmnožiť ružový krík z odrezkov (stoniek)

Ako pestovať ružový krík organicky

Pestovanie púštnej ruže a starostlivosť o ňu

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: