Okrasné rastliny

Ako pestovať a pestovať jazmín organicky

Ako pestovať a pestovať jazmín organicky
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Jazmín je dobre známy pre svoje voňavé biele kvety. Ale táto popínavá rastlina má aj žlté alebo ružové kvety. Zistite v tomto článku, ako zasadiť jazmín v záhrade a v kvetináči. Pestovanie jazmínu si vyžaduje určitú starostlivosť, ale je veľmi jednoduché, riaďte sa našimi radami zasiať jazmín zo semien a úspešne ho pestovať.

sadiť a pestovať jazmín

Úvod

Jazmín je spolu s ružou jednou z kráľovien parfumérie. Sú to popínavé kríky s polostále alebo vždyzelenými listami, ktoré pochádzajú z Indie. Patria do čeľade Oleaceae.

Jasminum officinalis kvitne od začiatku leta do jesene. Jeho kvety sú zvyčajne biele a ružové alebo žlté v prípade zimného jazmínu, jeho veľmi voňavé kvety sa dodnes používajú v parfumérii.

Jazmíny môžu dorásť do výšky 3 metrov. Sú odolné voči teplotám do -15°C. V regiónoch s veľmi chladnými zimami ich treba chrániť.

Najlepšia pôda pre jazmín

Pre túto kvetinu je najlepšou voľbou piesočnatá a ílovitá pôda. Dobre odvodnená záhradná pôda so strednou úrodnosťou a vlhkosťou je tiež ideálna, ak sa ich rozhodnete zasadiť vonku.

V interiéri použite zeminu zmiešanú s rašelinou alebo kompostom. Vlhké, ale nie vlhké podmienky zaistia, že jazmín je zdravá rastlina.

Ako pestovať jazmínové semienka

rastlinný jazmín

Jazmínové semená by sa mali zasiať skoro na jar alebo koncom zimy pod teplým prístreškom alebo zahriate na 25°C

Vhodnejšie je siať priamo do vedra alebo na osivové záhony. Naplňte vedrá pôdou zo semien a pieskom v rovnakých častiach.

Semená umiestnite na povrch, jedno semienko na vedro, a zľahka ich zasypte zeminou. Nakoniec zalejte, ale dávajte pozor, aby ste nezaliali, pre lepšie výsledky to môžete urobiť pomocou rozprašovača. Udržujte vlhké, kým sa jazmín neobjaví

Keď to vonkajšia teplota dovolí a rastliny majú aspoň tri páry listov môžete ju presadiť do väčšieho črepníka alebo priamo do zeme záhrady.

Kde a kedy zasadiť jazmín

Najlepší čas na zasadenie jazmínu je kedykoľvek na jar. Ale ak pestujete jazmín v nádobe, jeseň je na to najlepší čas.

Ak pestujete svoj jazmín v záhrade, vyberte si oblasti, ktoré sú plné slnka alebo čiastočného tieňa. Niektorým odrodám, ako je zimný jazmín, sa darí lepšie v tienistých oblastiach.

Všeobecným pravidlom pre pobyt na slnku sú dve až štyri hodiny denne v čiastočnom tieni a šesť hodín na priamom slnku.

Nie sú príliš náročné na typ pôdy, Jazmíny rastú aj na suchých, chudobných a kamenistých pôdach. Uprednostňujú však pôdy bohaté na organickú hmotu, čerstvé, ľahké a dobre odvodnené.

Jazmín môžete zasadiť aj do kvetináčov alebo kvetináčov na balkónoch či terasách. Na uľahčenie odtoku vody nezabudnite na dno hrnca umiestniť vrstvu hlinených alebo štrkových guľôčok.Jazmíny nemajú radi prebytočnú vodu, kvôli ktorej listy žltnú a opadávajú.

Poznámka: Jazmíny nie sú schopné samy stáť, na ich podporu musíte umiestniť mrežu alebo pergolu.

Ako zasadiť jazmín?

V prvom rade by ste mali mať na pamäti, že , je lepšie to urobiť pri západe slnka, krátko pred zotmením. To pomôže jazmínu vyhnúť sa presádzaniu.

Vykopte jamu o 30 cm väčšiu ako je priemer koreňového balu (korene). Ak je to potrebné, dajte na dno jamy štrk alebo iný drenážny materiál, aby ste zabezpečili dobrý odtok vody pri koreňoch.

Nainštalujte jazmín do jamy a naplňte ju zeminou zmiešanou s trochou kompostu. Pôdu zľahka zhutnite rukami a zalejte veľkým množstvom vody. Zakryte pôdu mulčom (slama, pokosená tráva…), pomáha to udržiavať vlhkosť.

Využite túto fázu na zakopanie podpery do zeme, ktorá podopiera rastlinu pri jej raste. Je lepšie to urobiť hneď, pretože nehrozí poškodenie koreňov.

Črepníkové jazmínové rastliny nemajú prístup ku všetkým dodatočným dostupným živinám ako keď sú vysadené v záhrade, preto je potrebné hnojenie, aby ste si mohli užiť kvitnúce kvety na jar alebo v lete.

Obmedzte hnojenie jazmínu dvakrát ročne takým, ktorý je bohatý na fosfor a draslík. Počas letného vegetačného obdobia môžete jazmín každých pár týždňov kŕmiť tekutým hnojivom. Transplantácia na jar.

Ako zalievať jazmín

Jazmín oceňuje chladnú pôdu, najmä v období vysokých horúčav. Zalievajte pravidelne, večer.

Pred zalievaním nechajte pôdu vyschnúť. Pred vykonaním tohto postupu sa uistite, že horné dva alebo tri palce pôdy sú suché. Voda zospodu, aby sa zabránilo zafarbeniu krásnych lesklých listov.

Črepníkové rastliny bude potrebné zalievať pravidelnejšie, aby nikdy netrpeli nedostatkom vody, ktorý by mohol ohroziť kvitnutie, najmä v horúcom a suchom počasí.

Navlhčenie listov v noci zvýrazní vôňu jazmínu. V zime ju treba za suchého počasia polievať raz týždenne.

Ako strihať jazmín?

Ak chcete, aby mala vaša jazmínová rastlina čistý, upravený a uprataný vzhľad, použite proces prerezávania.

Pre hustejší jazmínový krík môžete odštipnúť končeky. Po odkvitnutí jazmínu môžete tiež orezať, aby ste spomalili jeho rast.

Odstráňte staré výhonky a poškodené stonky a udržujte rastlinu vo forme. Odstráňte všetky časti, ktoré už nekvitnú, pretože môžu odčerpať energiu jazmínovej rastliny. Môžete tiež orezať korene, ak presádzate.

Údržba jazmínu

Počas kvitnutia zalievajte výdatnejšie.

Chráňte chodidlo jazmínových rastlín citlivých na chlad počas zimy vrstvou mulča (odrezky, suché lístie, slama atď.)

Ak plánujete trénovať svoju jazmínovú rastlinu tak, aby vyliezla po stene s mrežou alebo na plot, začnite trénovať vinič, kým je mladý. Voľne a jemne ich priviažte k podpere.

Môže byť zaujímavé prečítať si: Črepníkové ruže: ako pestovať ružový ker a ako sa oň starať.

Zimný jazmín po odkvitnutí orežte, odstráňte staré konáre a chrbát mierne prerieďte. Ostatné druhy strihajte len raz za 3-4 roky, aby ste rastlinu vyvážili. U týchto druhov príliš časté strihanie zníži kvitnutie.

Položky súvisiace s jazmínom

Ako rozmnožiť jazmín z odrezkov (stoniek)

Pestovanie gardénie (jazmín kapský) v záhrade a kvetináči

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: