Starostlivosť o rastliny

Ako rozmnožovať, pestovať Peperomiu a starostlivosť o ňu

Ako rozmnožovať, pestovať Peperomiu a starostlivosť o ňu
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Peperomia je trváca rastlina a je príbuzná rastlinám papriky. Ich šťavnaté listy v tvare srdca odlišujú rastliny peperomia od iných malých izbových rastlín v kvetináčoch. Existuje viac ako 1000 druhov tejto rastliny, ale ich starostlivosť a pestovanie sú rovnaké, naučte sa množiť a pestovať peperómiu a všetku starostlivosť o ňu.

pestovať peperómiu

Ako šíriť peperómiu

Rozmnožovanie peperómie je také jednoduché, ako odobrať niekoľko odrezkov listov alebo stoniek. Použitím veľmi ľahkého zakoreňovacieho média a ponorením špičiek do pôdy listy rýchlo zakorenia.

Naučenie sa zakoreniť odrezky peperómie pomôže udržať rastliny vo forme. Postupom času sa môžu stať gangliami a „divokými“.

Pôda na zakorenenie

Pôda hrá dôležitú úlohu pri zakoreňovaní rastlín peperómie. Keďže väčšina odrôd má malý koreňový systém, sú výbornými kandidátmi na kontajnerové záhrady.

Použite dobre odvodnenú zmes na zalievanie, ktorá dostane dostatok vzduchu. Črepníková zemina, ako je zmes rašeliny a perlitu v pomere 50/50, je jednoduchá a spoľahlivá na zakorenenie a pestovanie rastlín peperómie. Pozrite si: Čo to je a ako vyrobiť pôdu na zalievanie.

Odrezky z listov

propagovať rezanie peperómie

Väčšina peperómií sa rozmnožuje z listových odrezkov, ako napríklad africké fialky. Najlepší čas na rozmnožovanie peperómie je jar, ale zakorenenie je možné vykonať aj na jeseň.

Odrežte list spolu so stonkou.

Vložte niekoľko odrezkov do kvetináča a len ich trochu zahrabte, asi 1 cm.

Po zalievaní utlačte pôdu okolo odrezkov.

Prikryte hrniec plastovým vreckom alebo „fľašou od sódy“; Do vrecka alebo fľaše od sódy urobte niekoľko otvorov, aby mohol vzduch cirkulovať.

Črepník nechajte pri izbovej teplote a na tienistom mieste.

Pravidelne vyberajte plastové vrecko alebo fľašu od sódy, aby ste sa dostali na čerstvý vzduch a zabránili hnitiu.

Zo spodnej časti listov začnú rásť nové rastliny. Keď je rastlina peperomia dobre zakorenená a dostatočne veľká, môže sa presadiť do jednotlivých kvetináčov

Tipy na pestovanie peperómie

pestovať peperómiu

Požiadavky na svetlo a teplotu

Rastliny Peperomia sa ľahko pestujú v dome, v skutočnosti sa im hovorí radiátorové rastliny kvôli ich nenáročnej starostlivosti. Majú radi teplo, ale nepotrebujú vysokú vlhkosť.

Majú radi jasné nepriame svetelné podmienky, ale nepotrebujú priame slnečné svetlo.

Peperómia nemajú radi hlboký tieň ani silné slnečné svetlo, dva veľmi veľké extrémy. Pestujte si peperómiu niekde medzi tým (jasné nepriame svetlo je dokonalé) a budete v poriadku.

Počas letných mesiacov rastliny rastú a darí sa im pri teplote okolia medzi 20° a 25° C. V zime by teploty nemali klesnúť pod 10° C.

Zavlažovanie a kŕmenie

Pri nadmernom zalievaní rastlín buďte opatrní. Polievanie rastlín každých 7 - 10 dní by malo stačiť v závislosti od ročného obdobia a teploty.

Peperómia trpia nadmerným zalievaním a hnilobou na báze. Osobne mám rád, ak pôdu pred opätovným zalievaním nechám úplne vyschnúť. Pomôže to výrazne zabrániť hnilobe koreňov, známej ako hniloba koreňov.

Aplikujte vyváženú tekutú rastlinnú potravu každé tri krát zalievanie počas „obdobia rastu“, tj letných mesiacov. Pozri: Ako vyrobiť organické tekuté hnojivá a hnojivá.

Uistite sa, že peperómiu zasadíte do dobre priepustnej zeminy, vyhýbajte sa nadmernému zalievaniu a nikdy nedovoľte, aby rastliny sedeli v tanieroch s vodou, pretože problémom môže byť hniloba koreňov

Rastlina má rada jasné, nepriame svetlo. Ak držíte rastlinu v oblasti so slabým osvetlením, znížte zálievku.

Krepce a transplantácia

transplantačná peperómia

Vo všeobecnosti, peperómie nie je potrebné transplantovať. V skutočnosti sa im darí lepšie pod črepníkom ako nad črepníkom. Počas rastu udržujte malú veľkosť kvetináča.

Presádzajte však, keď je rastlina príliš veľká na svoj črepník. Pri výsadbe peperómie použite dobre odvodňovaciu zmes (50 % rašeliny / 50 % perlitu).

Prerezávanie

V ktoromkoľvek ročnom období, ak sa vaša rastlina stane ošúchanou alebo sa vám vymkne z rúk, možno bude potrebné ju orezať.

Padajúce listy

Opad listov vašej rastliny môže mať prirodzenú prestávku a signalizuje svoju potrebu zhadzovaním starších listov. Ak je to tak, zalievajte menej často a odopierajte rastline všetky živiny, kým sa neobjaví nový rast.

VŠAK… Ak už dlho nebol presadený do čerstvej pôdy, teraz môže byť čas na presadenie.

Problémy so škodcami a chorobami peperómie

Peperomia škodcovia a choroby

Rastliny Peperomia patria do jedinečnej skupiny rastlín, ktoré majú málo škodcov alebo chorôb, ktoré ich napádajú. Najväčším nepriateľom je asi zanedbanie. Keď sa objavia škodcovia, ako napríklad múčnatka, uchýlime sa k organickému insekticídu Neem Oil.

Peperómia má však určité neduhy.

Tupé listy: Keď majú rastliny peperómie matne vyzerajúce listy, príčinou je často príliš jasné svetlo. Náprava: Presuňte rastlinu do väčšieho tieňa.

Môže byť zaujímavé prečítať si aj: Ako pestovať a pestovať Sansevieriu (svokrova liga).

Sfarbené listy a kvety: Tento stav sa zvyčajne vyskytuje v dôsledku nadmerného zalievania.

Náprava: Nechajte zalievaciu zmes vyschnúť a zabráňte vniknutiu vody na listy, ktoré môžu niekedy zhniť.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: