Záhradné plodiny

Ako pestovať a pestovať šalotku organicky

Ako pestovať a pestovať šalotku organicky
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Šalotka (Allium ascalonicum) známa aj ako; šalotka, šalotka, charlotte alebo escaloña, je ľahko pestovateľná zelenina s charakteristickou chuťou, ktorú možno použiť na varenie alebo nakladanie. Naučte sa pestovať a pestovať šalotku organicky.

pestovať šalotku

Čo šalotka?

Šalotka chutí ako zmes jemnej cibule a cesnaku, vďaka čomu je vynikajúcou náhradou cibule v jedlách, kde sa vyžaduje jemnejšia chuť.

Zelené listy šalotky majú tiež dobrú chuť a možno ich použiť ako jarnú cibuľku.

Ako u iných rastlín z čeľade cibule, aj šalotka rastie rýchlejšie z cibúľ ako zo semien. Jedna cibuľka vytvorí väčší zhluk približne 5 až 10 klinčekov.

Kde pestovať šalotku

kde pestovať šalotku

Šalotka rastie najlepšie v miernych pásmach, kde potrebujú pokojné obdobie chladného počasia, aby mohli správne rásť.

Rastliny sú nenáročné a možno ich pestovať v každej úrodnej, dobre priepustnej pôde, na slnečnom mieste.

Šalotka vyžaduje plné slnko a úrodnú, dobre priepustnú pôdu s pH 6,0 až 7,0. Ideálne sú hlinitopiesočnaté pôdy.

V ťažších pôdach sa odporúčajú vyvýšené záhony alebo vyvýšené riadky na podporu odtoku vody.

Keď je šalotka vysadená v obmedzenom priestore, je pravdepodobnejšie, že vytvorí jednu cibuľku.

Výsev a pestovanie šalotky

zasiať šalotku

Šalotka sa môže siať zo semien alebo častejšie z klíčkov (nezrelých cibuliek).

Väčšina záhradníkov uprednostňuje začať od cibuliek, pretože dozrievajú rýchlejšie a lepšie sa im darí v chladnejších oblastiach, je menej pravdepodobné, že ich napadnú niektorí škodcovia a choroby a na pestovanie si vyžadujú menej zručností ako semená.

Pred výsadbou pridajte až dve vedrá organickej hmoty, ako je hnoj alebo záhradný kompost, a pridajte miernu dávku akéhokoľvek hnojiva na všeobecné použitie.

Cuľky šalotky vysádzajte na jeseň priamo do záhradnej pôdy 25 cm od seba v radoch vzdialených 40 cm. Opatrne ich vložte do mäkkej, dobre spracovanej pôdy tak, aby špička bola sotva viditeľná a spevňuje pôdu okolo nej.

Ak uprednostňujete výsev šalotky zo semien, vysievajte ju na jar 1 cm hlboko do riadkov vzdialených 30 cm od seba. Každé semeno produkuje jednu šalotku.

Tenké sadenice vzdialené od seba 1-3 palce v závislosti od toho, akú veľkú šalotku chcete mať.

Pestujte šalotky v kvetináčoch

Vyberajte črepník široký a hlboký aspoň 30 cm a umiestnite ho na slnečné alebo polotienisté miesto. Naplňte kvalitnou zalievacou zmesou.

Vysádzajte materské cibuľky priamo 2-3" hlboko vo vzdialenosti 6-10". Udržujte pôdu vlhkú, kým nevyklíčia sadenice.

Úroda šalotky

zber šalotky

Zber zbierajte odrezaním zelených listov nad bielou stonkou – to tiež pomôže podporiť huňatejší rast. Presádzajte po sebe nasledujúce plodiny každé 3 až 4 týždne, aby ste predĺžili čas zberu.

Šalotka je pripravená na zber, keď lístie v lete začne žltnúť.

Zdvihnite zväzky žiaroviek ručnou vidličkou a opatrne oddeľte jednotlivé žiarovky.

Môže sa použiť priamo alebo vysušiť a uložiť na neskoršie použitie. Budú uchovávané najmenej šesť až osem mesiacov.

Na sušenie umiestnite žiarovky v jednej vrstve na drôtený stojan alebo drevený podnos. Potom ich umiestnite na dva týždne na plné slnko buď vonku, ak to počasie dovolí, alebo v dobre vetranom skleníku.

Ostrihajte zvyšky suchého lístia a cibuľky skladujte v sieťovaných vreciach alebo podnosoch na chladnom, ale nemrznúcom, dobre vetranom, suchom a svetlom mieste. Skladovanie v tme podporuje klíčenie.

Bežné problémy

bežné problémy pri pestovaní šalotky

White Rot

Pôdna huba, ktorá môže spôsobiť žltnutie a vädnutie listov nad zemou, pričom hnijúce korene a napáda cibuľky pod zemou.

Na spodnej časti cibule sa objavuje biela a hubovitá huba, ktorá je neskôr pokrytá malými okrúhlymi čiernymi štruktúrami.

Náprava:

Na bielu hnilobu cibule neexistuje žiadny liek, pokiaľ ide o pôdu. Je dôležité vyhnúť sa jej vneseniu na predtým vyčistené miesta.

Dopravuje sa po kontaminovanej pôde, napríklad v náradí alebo zablatenej obuvi. Osobitná pozornosť by sa mala venovať oblastiam, kde môže ľahko dôjsť ku krížovej kontaminácii, napríklad v sadoch.

Pleseň cibuľová

Je to hubová choroba, ktorá poškodzuje listy a cibule a spôsobuje slabé výnosy. Toto je bežný problém v podmienkach vysokej vlhkosti.

Náprava:

Predchádzajte problémom zabezpečením dostatku svetla a vzduchu okolo rastlín, výsevom alebo výsadbou v správnych intervaloch a pravidelným odstraňovaním buriny.

Môže byť zaujímavé prečítať si: Ako pestovať zemiaky v kvetináčoch a ekologicky.

Na druhej strane, ak je to možné, vyhnite sa hornému zavlažovaniu. Infikované listy je možné odstrániť. Pozri: Boj proti hubám na rastlinách, domáce recepty na fungicídy

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: