Záhradné plodiny

Ako pestovať, pestovať mango a všetku starostlivosť oň

Ako pestovať, pestovať mango a všetku starostlivosť oň
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Mangovník (Mangif.webpera indica) je vždyzelený strom s veľkými, hustými kožovitými listami. Veľmi pekne vyzerajú červenkasté nové výhonky a atraktívne sú aj zrelé zelené listy. Mangovník vyrastie približne pol metra za rok a dosahuje výšku až 35 m. Rast je však pomalý, ak sa mango pestuje v kvetináči. Tu vás naučíme, ako pestovať mango zo semien a všetku starostlivosť oň.

pestovať mango

Ako pestovať mango zo semien

Mangovníky možno rozmnožovať semenami alebo štepením.

Produkcia plodov prostredníctvom semien trvá dlhšie (2 až 4 roky). Preto sa štepenie považuje za najlepšiu možnosť na rozmnožovanie mangovníka pre spoľahlivé ovocie, hoci na to musíte byť trochu pokročilý záhradník.

Ale vyklíčiť si vlastný mangovník zo semien je vzrušujúca možnosť experimentovať. Len vedzte, že produkcia ovocia môže čakať dlho, kým sa objaví.

Pestovanie manga zo semien je lacná a zábavná aktivita pre dospelých aj deti. Kúzlo klíčiacich mangových semienok je celkom pôsobivé a za ten zážitok stojí za námahu.

Naklíčiť semená manga

Ideálny čas na klíčenie semienok manga je na jar

Vyberte si veľmi zrelé ovocie manga, odstráňte všetku dužinu a dávajte pozor, aby ste neporezali šupku semienka. Odstráňte všetku dužinu a uistite sa, že pokožka je úplne čistá a suchá.

zasiať semienko manga

Počkajte deň alebo dva, kým škrupina okolo semena dobre vyschne. Škrupinu narežte ostrým nožom. Buďte pri tom opatrní, aby ste nepoškodili semienko vo vnútri (alebo seba pri krájaní).

Odstráňte škrupinu a odstráňte semienko. Teraz môžete škrupinu hodiť do kompostu. Semeno bude vyzerať ako fazuľa so svetlejšou oblasťou navrchu nazývanou oko.

semienko manga na pestovanie

Pripravte črepník a naplňte ho organickou zeminou. Uistite sa, že hrniec má drenážne otvory. Semená budú hniť, ak nebudú dobre odvodnené.

Pôdu mierne navlhčite. Potom urobte v strede malý otvor a umiestnite semienko očkom nahor.

rastlinné mango

Zasypte ho pol centimetrom zeminy. A umiestnite ho na svetlé miesto mimo priameho slnečného žiarenia.

Denne kontrolujte vlhkosť pôdy a podľa potreby zalievajte. Pôda by mala byť mierne vlhká, ale nie premočená. Semená manga by mali vyklíčiť za 2-4 týždne.

Ak ho plánujete zasadiť do záhrady, pred tým sa uistite, že je malý strom dostatočne silný. Počkajte, kým bude mať asi 4 listy a 30 cm na výšku. Ak je to možné, transplantujte na jeseň.

Pestujte mango v záhrade (transplantácia)

pestovať mango v záhrade

Ak sa chcete vyhnúť procesu klíčenia, záhradné obchody často predávajú vrúbľované sadenice manga. Mangovník si môžete kúpiť v škôlke, čím ušetríte asi 2 roky.

Ak ste si však kúpili alebo naklíčili svoj strom, najlepší čas na pestovanie manga je jeseň a jar.

Mangovník na rast potrebuje priame slnko po celý deň a ochranu pred vetrom. Nájdite najslnečnejšie miesto vo svojej záhrade.

Dospelé mangovníky znesú tuhé mrazy, ale mladé stromčeky treba pred mrazom chrániť.

Vykopte veľkú dieru v zemi a rozbite veľké kusy zeme a odstráňte kamienky. Pridajte trochu riečneho piesku a veľa kompostu (ako vyrobiť kompost) a starý kravský trus.

Opatrne oddeľte strom od črepníka bez narušenia koreňov a zasaďte ho do jamy, jeho korene dobre zasypte zeminou a zalejte veľkým množstvom vody, ale bez vytvárania kaluží, počkajte, kým voda klesne pokračovať v pridávaní.

Po vysadení dajte okolo stromu hrubú vrstvu dreveného popola a kompostu ako mulč. Drevený popol obsahuje vápnik, draslík a horčík, ktoré zlepšujú zadržiavanie vody, živiny, chuť, farbu, výťažnosť a odolnosť voči chorobám.

Mladá rastlina začína produkovať nové ružové listy, ktoré sa postupne menia na zelené.

Keď je strom vysoký jeden meter, odrežte ho o tretinu, aby ste povzbudili konáre. Keď tieto konáre dorastú do dĺžky 1 metra, odrežte ich.

Zber manga

zber manga

V závislosti od odrody vysadeného manga by sa malo zbierať, keď sa farba šupky zmení zo zelenej na žltú alebo červenú.

Je potrebné chrániť ho pred našimi pernatými priateľmi, vtákmi a netopiermi, tesne pred dozrievaním.

Dozrievajúce ovocie zabaľte do jemných vrecúšok na ovocie alebo prikryte celý strom zeleninovým pletivom bezpečným pre vtáky.

Keď bude mango hotové, zozbierajte ho a uložte na chladnom, tienistom mieste.

Starostlivosť o mangovník

starostlivosť o mangovník

Hnojenie

Organické hnojivá ako kompostovaný hnoj, kostná múčka a rybia emulzia fungujú najlepšie.

Keď je strom mladý, môže sa 3-4 krát do roka mierne kŕmiť organickým hnojivom. Potom prihnojujte citrusovým hnojivom na jar, keď strom začne kvitnúť, a po dozretí ovocia.

Postačí asi 100 g hnojiva na palec priemeru kmeňa stromu. Kompost naneste na pôdu okolo kmeňa. Raz ročne môžete poskytnúť železo v chelátovej forme.

Naskladané

Kolíky sa odporúčajú pre mango vysadené vo veterných oblastiach. Umiestnite kolíky na stranu, kde zvyčajne fúka vietor a priviažte ich lanom k stromu, malo by sa to robiť len počas prvých rokov.

Prerezávanie

Každý rok po dokončení plodenia na jeseň zľahka odstrihnite odumreté a nechcené konáre. Aby ste strom udržali v požadovanej výške pre násadu ovocia, každý rok ho zľahka prerežte.

Začnite s prerezávaním, keď sú stromy vysoké asi 60 cm, ak chcete menší strom.

Prerezávanie mladých konárov stimuluje rast púčikov tesne pod rezom.

Vyberte dve alebo tri bočné vetvy a zvyšok stromu odrežte tesne nad hornou vetvou. To podporí vytvorenie stromu v tvare vázy s dobre tvarovanou kupolovitou korunou.

Zavlažovanie

Mladé stromy by sa mali počas prvých šiestich týždňov života zalievať každý jeden až dva dni, aby sa zabezpečilo, že korene úplne nevyschnú.

Potom si mangovníky vyžadujú pravidelnú zálievku počas obdobia kvitnutia a plodenia na jar a najmä v lete

Je lepšie zalievať dôkladne a prikryť korene mulčom, aby sa znížila strata vlhkosti.

Škodcovia a choroby manga

Hlavnými problémami, ktoré postihujú plody a listy manga, sú ovocné mušky a plesňové ochorenie nazývané antraknóza. Pozri: Ako organicky bojovať s ovocným červom

Pozor na plesňové ochorenie, ktoré sa môže objaviť veľmi rýchlo a počas dlhých období vlhkého počasia.

Môže byť zaujímavé prečítať si: Ako pestovať kiwi v kvetináči a všetka starostlivosť oň.

Huba sa javí ako nepravidelne tvarované čierne škvrny a môže sa veľmi rýchlo šíriť a napádať metliny, plody a vyvíjajúce sa mladé listy, čím bráni vývinu plodov. Pozri: Boj proti hubám na rastlinách, recepty na domáci fungicíd

Aby ste ovocným muškám zabránili obhrýzať a pokaziť ovocie, zaveste na strom pasce na muchy, ktoré odhalí, zachytia a zabijú samce ovocných mušiek a zabránia im v rozmnožovaní.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: