Záhradné plodiny

Ako pestovať a pestovať hrušku (hrušku) organicky

Ako pestovať a pestovať hrušku (hrušku) organicky
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Hrušky (Pyrus communis) sú veľmi obľúbené ovocné stromy pre chuť ich plodov, ale aj pre ich dekoratívnosť, najmä preto, že sa dajú inštalovať do záhrady aj do kvetináčov. Hrušky sú nenáročné na pestovanie. V tomto článku vás naučíme pestovať hrušky či už v črepníku alebo priamo v zemi, uvidíme aj výsev semien hrušiek a starostlivosť o ne.

pestovať hrušky

Kedy zasadiť hrušku

Najlepším obdobím výsadby je jeseň, keďže pôda ešte nevychladla a vlhkosť je ideálna, toľko je vaša hruška bude mať čas dobre sa usadiť, aby čelil chladu.Na druhej strane sa treba vyhnúť obdobiam mrazov, aby ste mohli pestovať hrušky.

Kde zasadiť hrušku

Hrušky ako slnečné a chladné pôdy, odvodnené a hlboké, nie veľmi vápenaté.

Vyhýbajte sa ich vysádzaniu do suchej pôdy alebo naopak do pôdy premočenej, stagnujúca vlhkosť im vôbec neprospieva.

Kvitnutie je riskantný moment, pre nárazový vietor alebo neskoré mrazy môžete prísť o všetku budúcu úrodu.

Preto by ste mali hrušku zasadiť na miesto chránené pred silným vetrom a čo najďalej. Ako ochrana môže slúžiť živý plot alebo stena orientovaná na juh.

Ako zasiať semená hrušiek

rastlinná hruška

Pripravte semená pred výsevom

Ak ste hruškové semienka získali priamo z ovocia, po vylúhovaní ich vložte do nádoby naplnenej vodou. Zlikvidujte všetky plávajúce semená a zvyšnú dužinu.

Vypustite vodu a pozbierajte semená, ktoré klesli na dno nádoby, sú to semená, ktoré majú šancu vyklíčiť.

Semená hrušiek vložte do plastového vrecka s vlhkým pieskom alebo rašelinou a ochlaďte ich v chladničke pri teplote medzi 0 a 4 stupňami Celzia. Uchovávajte semená v chlade 60 až 90 dní.

Toto je proces, ktorým semená musia prejsť, aby vyklíčili, je to spôsob napodobňovania procesu prírody, keď semená pred vyklíčením prezimujú.

Výsev semien hrušiek

Pripravte miesto na výsadbu vonku alebo v nádobách na zasiatie semien. Pôdu dobre pripravte a vyberte si jasne osvetlené miesto, ktoré počas horúcich poludňajších hodín nedostáva priame slnečné svetlo.

Najlepší spôsob, ako začať, je klíčiť semená hrušiek vo vnútri alebo na chránenom mieste niekoľko týždňov pred príchodom jari s ľahkou, dobre priepustnou pôdou pre optimálne klíčenie.

Semená vložte do pestovateľského média zahrabané len 1 cm. Nádoby zakryte plastovou vložkou alebo vložte celú vnútornú nádobu do priehľadného plastového vrecka, aby sa udržala vysoká úroveň vlhkosti okolo semien, čím sa minimalizuje potreba zalievania.

Umiestnite nádoby na svetlé miesto, ale s nepriamym svetlom a teplotou medzi 15 a 25 °C.

Nakoniec môžete sadenice presadiť do väčších nádob so zeminou, keď vyrastú niekoľko palcov.

Vysaďte si však svoje malé hrušky na mieste, kde ich budete pestovať začiatkom jesene alebo jari nasledujúceho roka.

Ako pestovať hrušky

Pestovanie hrušiek na otvorenom priestranstve

pestovať hrušky

Vykopte výsadbovú jamu a dobre uvoľnite pôdu, pričom pôdu spracujte tak, aby bola kyprá a bez koreňov a buriny. To umožňuje pôde prevzdušniť.

Ak to chcete urobiť správne, otvor by mal byť asi 40 cm vo všetkých smeroch, alebo aspoň dvojnásobok objemu koreňov.

Nezabudnite dať na dno studne drenážnu vrstvu, ktorou môžu byť hlinené guľôčky alebo malé kamienky, na ktoré nasypete vyzretý kompost alebo kompost.

V prípade potreby vylepšite pôdu dobrou ornicou alebo pieskom. Hruška bude umiestnená v strede jamy tak, aby bod vrúbľovania bol mierne nad úrovňou zeme.

Naplňte zmesou, dobre ju rozotierajte, aby pôda vyplnila všetky diery a korene vašej hrušky boli dobre zakryté.

Po naplnení studne ju trochu zhutnite rukami a výdatne zalejte, aj keď je veľmi vlhká, ale nenechajte sa tvoriť kaluže, počkajte, kým voda prenikne do pôdy pokračuje.

Pestovanie hrušiek v kvetináčoch

pestovať hrušky v črepníku

Vhodnejšie sú drevené alebo terakotové nádoby, ktoré umožňujú cirkuláciu vzduchu a vlhkosti, nádoby by mali byť rozšírené a dosť veľké , aspoň 40 cm vo všetkých smeroch.

Pre tieto rastliny je veľmi dôležitá drenáž, preto sa na dno jamy nainštaluje drenážna vrstva so štrkom alebo kamienkami. V hornej časti zmes zeminy, hrubého piesku a dobrej ornice. Hruška bude inštalovaná bez zakopania vrúbľovacieho hrotu.

Ak ju pestujete vo vnútri, skúste hrušku umiestniť na miesto, kde dostáva veľa slnka, ideálne je za veľkým oknom orientovaným na sever.

Hrušku zalievajte až vtedy, keď zistíte, že pôda je veľmi suchá, môžete si pomôcť zapichnutím prsta do substrátu, ak spozorujete, že je dole vlhký, počkajte pár dní so zálievkou, inak zalievajte dažďom, ak je to možné.

Pestujte hrušky bez koreňov

Výsadba by mala byť vykonaná rýchlo, aby sa zabránilo vysychaniu koreňov. Korene pred výsadbou namočte cez noc do vedra s vodou, aby ste ich rehydratovali.

Ak nemôžete hrušku zasadiť hneď, kvôli chladu alebo vášmu rozvrhu, umiestnite ju do nádoby s vodou, aby ste zabránili vysychaniu koreňov, alebo do veľkej nádoby naplnenej pieskom alebo svetlom pôde, na dobre chránenom a tienenom mieste.

Korene dobre vykopte až po krk a ak je pôda veľmi suchá, trochu zalejte.

Kôl sa umiestni pred výsadbou, aby sa nepoškodili korene.

Pred výsadbou treba korene upevniť, teda skrátiť. Ak chcete umiestniť korene svojej hrušky na dno jamy, vytvorte malú kôpku, na ktorú ich rozložíte.

Ako zberať hrušky

zber hrušky

Keď váš strom začne rodiť ovocie, hrušky sa dajú ľahko zbierať v závislosti od rôznych odrôd:

Zber, keď hrušky začnú blednúť. Pri väčšine odrôd hrušiek bude mať mladé ovocie sýtozelenú farbu, ktorá po dozretí začne blednúť do žlta, zvyčajne v polovici až koncom leta.

Zber by ste mali začať práve vtedy, keď hrušky začnú žltnúť, ale sú stále tvrdé; dozrievajú krátko po zbere.

Ako sa starať o hrušku

Hrušky sú ovocné stromy nenáročné na údržbu, takže si nevyžadujú veľa starostlivosti, aby prosperovali:

Voda

Prvý rok alebo dva doprajte hruške počas vegetačného obdobia týždenne nízke zavlažovanie; to zatlačí vodu hlboko do pôdy a pomôže stromu vytvoriť silné, hlboké korene.

Keď je váš strom dospelý, vyžaduje si len malé zavlažovanie, s výnimkou dlhotrvajúcich období sucha.

Prerezávanie

Hrušky vyžadujú menej rezu ako mnohé iné ovocné stromy; prinajmenšom jednoducho odstrihnite choré alebo prekrývajúce sa konáre.

Ak máte malú záhradu a chcete minimalizovať plochu, ktorú zaberá vaša hruška, zvážte jej prerezávanie premyslenejšie.

Hnojiť

Hrušky najlepšie rastú, keď sa prihnojujú raz ročne, na začiatku jari. Keďže sú náchylné na choroby, ak im dostávajú príliš veľa dusíka, buďte opatrní s hnojivami bohatými na dusík.

Ak si nie ste istý, koľko hnojiva použiť, použite malé množstvo a nechajte strom, aby vám povedal, čo potrebuje; Ak počas leta začnú listy žltnúť, v budúcom roku určite použite viac hnojív.

Opeliť

Vzhľadom na to, že väčšina hrušiek nie je samosprašná a na opelenie na produkciu ovocia vyžaduje blízky strom, je obzvlášť dôležité, aby bola vaša záhrada vítaná pre opeľovače, ako sú včely. Nikdy nestriekajte insekticídy, keď vám kvitnú hrušky.

Tiež by vás mohlo zaujímať čítanie: Ako pestovať grapefruit ekologicky.

Údaje navyše

Aj keď sa určité odrody hrušiek vyskytujú ako samosprašné, je vhodnejšie nainštalovať jeden alebo viac opeľovačov pre lepšiu násadu plodov. Budete si musieť vybrať odrodu, ktorá dokáže opeliť vašu vlastnú hrušku.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: