Starostlivosť o rastliny

Ako rozmnožovať, pestovať Gasteriu a starostlivosť o ňu

Ako rozmnožovať, pestovať Gasteriu a starostlivosť o ňu
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Gasteria je rod obsahujúci desiatky druhov sukulentov. Rastliny z rodu Gasteria, pochádzajúce z Južnej Afriky, si vyžadujú veľmi málo pozornosti a zaslúžia si veľa lásky. Tieto nenáročné sukulenty sú odolné voči suchu a darí sa im v širokom rozsahu svetelných, teplotných a pôdnych podmienok. V tomto článku uvidíme, ako pestovať Gasteriu a starostlivosť o ňu.

pestovať gastériu

Charakteristiky žalúdka

Tieto rastliny patria do čeľade Asphodelaceae, ktorá pozostáva z asi 40 rodov kvitnúcich rastlín. Túto čeľaď zdieľajú s ďalšími zaujímavými rodmi ako Aloe, Haworthia, Kniphofia, Asphodelus, Hemerocallis, Eccremis, Stypandra a Thelionema.

Druhy Gasteria sú malé až stredne veľké trvalé sukulenty, ktoré môžu dosiahnuť výšku 4 až 24 palcov. Rastú pomerne pomaly a väčšina odrôd má kompaktný celkový vzhľad.

Jedinečnou vlastnosťou rastlín Gasteria sú ich tvrdé, hrubé, šťavnaté listy v tvare jazyka.

Obyčajne majú zelenú farbu a veľa výrazných bielych škvŕn a pruhov, ktoré tvoria fascinujúce vzory. Niektoré kultivary môžu mať aj šťavnaté listy v odtieňoch hnedej, fialovej alebo červenej.

Hoci u niektorých odrôd je Gasteria suculents pomerne vzácna, po dosiahnutí zrelosti kvitne od zimy do jari.

Propagácia chrobákov

propagovať gastériu

Odrezky sú zvyčajne dobrým spôsobom, ako rozmnožiť Gasteria. Táto metóda nevyžaduje predchádzajúce skúsenosti vo svete záhradníctva a prináša potešujúce a okamžité výsledky aj pre začínajúcich pestovateľov.

Na správne odstránenie výhonkov z materských rastlín by ste mali použiť čistý, ostrý nôž alebo nožnice. Nezabudnite odrezať stonky Gasteria čo najbližšie ku stonke rastliny.

Čím viac koreňov budú mať prísavky, tým lepší rast budú mať v priebehu času. Keď budete mať mláďatá, mali by ste ich nechať niekoľko hodín vyschnúť a až potom ich vysadiť.

Počas čakania si môžete pripraviť pestovateľské médium. Naplňte malé kvetináče čerstvou zeminou. Ak je materská rastlina spokojná, môžete použiť rovnaký typ pôdy pre prísavky.

Keď príde čas, opatrne zasaďte každý stromček do kvetináča. Črepníky umiestnite na teplé, dobre osvetlené miesto a pravidelne ich zalievajte, aby pôda zostala vlhká, ale nie premočená.

Ak sú podmienky prostredia a starostlivosť v poriadku, odrezky Gasteria sa zakorenia za niekoľko mesiacov.

Keď im zosilnú korene, môžete ich presadiť do záhrady alebo ich jednoducho nechať v súčasných črepníkoch.

Kde pestovať Gasteria

kde pestovať gastériu

Gasteria sukulentom sa vo všeobecnosti darí najlepšie v dobre priepustných substrátoch s pH pôdy 6 až 7.

Ak chcete gasteriu pestovať vonku na záhrade, zasaďte ju do piesočnatej pôdy, ktorá zabezpečí potrebnú drenáž.

Pre črepníkové exempláre hľadajte zalievaciu zmes určenú pre sukulenty a kaktusy. Ak nemôžete nájsť tento typ pôdy, môžete ich zasadiť do akejkoľvek inej rýchlo odvodňovanej zeminy zmiešanej s riečnym pieskom.

Gasters sú veľkí milovníci organickej hmoty a vyžadujú si v pôde viac ako väčšina sukulentných druhov.

V čase výsadby odporúčame, aby ste ich trochu rozmaznávali tým, že im do pôdy primiešate trochu kompostu. Čo sa týka kŕmenia, sukulentom stačí na jar raz ročne poskytnúť hnojivo na kaktusy.

Ak si chcete vychutnať krásu týchto črepníkových rastlín, určite ich vysádzajte len do nádob, ktoré majú na dne drenážne otvory.

Sukulenty Gasteria majú tendenciu rásť pomaly, takže sa nemusíte obávať ich príliš častého presádzania.

Dospelé rastliny majú aj tak tendenciu vyrastať okolo seba malé púčiky a časom môžu preplniť črepník.

Keď sa to stane, môžete zhluky presadiť do črepníka väčšieho ako je ten aktuálny. Podobne môžete rozmnožiť svoje sukulenty Gasteria odstránením mláďat z materskej rastliny a ich opätovným zasadením do vlastných kvetináčov.

Starostlivosť o žalúdok

starostlivosť o žalúdok

Najlepšie na rastlinách Gasteria je, že im môžete poskytnúť čas ich života s malým alebo žiadnym úsilím. Jediné, čo musíte urobiť, je nájsť ideálne miesto, ktoré vám pomôže rásť a správne sa o ne starať.

Vo všeobecnosti sa týmto sukulentom darí v podmienkach prostredia, ktoré napodobňujú podmienky ich prirodzeného prostredia. Poďme teda lepšie spoznať vaše základné potreby.

Pokiaľ ide o preferencie osvetlenia, rastliny Gasteria majú tendenciu byť pomerne vyvážené. Tie budú rásť najlepšie s dostatkom jasného nepriameho svetla. Z času na čas však znesú aj čiastočný alebo úplný tieň.

Uistite sa, že ich chráňte pred popoludňajším slnečným žiarením, najmä počas horúcich letných mesiacov.

Ak listy vašich sukulentov zožltnú alebo zbelejú, môže to znamenať, že dostávajú príliš veľa slnečného svetla.

Las Gasterias si užívajú horúce letné dni, no vydržia aj o niečo chladnejšie zimy s teplotami klesajúcimi k 10 °C.

Majte na pamäti, že mráz nie je najlepším priateľom vašej milovanej Gasterias. Ak žijete v oblasti s chladnejšími zimami, odporúča sa pestovať rastliny v kvetináčoch a po ochladení ich preniesť dovnútra.

Ako väčšina sukulentných druhov, ani Gastérie neocenia veľmi vlhké prostredie. Vďaka tejto osobitnej citlivosti sú tieto sukulenty náchylné na niektoré plesňové infekcie.

Keď ochorenie Gasteria obťažuje, zvyčajne prejavuje svoju prítomnosť čiernymi škvrnami na listoch.

Našťastie sa títo huboví votrelci nešíria príliš rýchlo, takže proti nim môžete zasiahnuť včas.

Ak si na listoch všimnete nejaké čierne škvrny, môžete sa problému zbaviť tým, že ich budete udržiavať v suchu, zabezpečíte dobrú cirkuláciu vzduchu a použijete fungicídne mydlo.

Zavlažovanie žalúdka

Ak ste už šťastným majiteľom niekoľkých sukulentov, už viete, koľko vody potrebujú títo rozkošní spoločníci, aby sa im darilo. Ak nie, s radosťou vám môžeme povedať, že sukulenty môžu rásť zdravo a spokojne aj s malým množstvom vody. A rastliny Gasteria nie sú iné.

Týmto sukulentom sa darí, ak im občas doprajete trochu vody, vďaka čomu sú dostatočne odolné voči suchu na dlhé obdobia.

Pri rozmaznávaní rastlín Gasteria vodou sa uistite, že sa voda nedotýka ich jemných listov.

Vo všeobecnosti najčastejším problémom, ktorý sa môže vyskytnúť pri pestovaní rastlín Gasteria, je nadmerné zalievanie. Pamätajte, že je vždy lepšie nechať rastliny suchšie, ako ich zaplaviť.

Môže byť zaujímavé prečítať si: 4 spôsoby jednoduchého rozmnožovania sukulentov.

Ak chcete, aby vaše sukulenty nemali žiadne problémy, mali by ste medzi zavlažovaním nechať pôdu úplne vyschnúť. Pozri: Ako a kedy zalievať sukulenty a kaktusy

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: