Okrasné rastliny

Pestovanie gaštana guajského (pachira aquatica) a starostlivosť oň

Pestovanie gaštana guajského (pachira aquatica) a starostlivosť oň
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Gaštan guajský (Pachira aquatica) pochádza zo Strednej Ameriky. Vo svojom prirodzenom prostredí rastie Pachira aquatica ako opadavý vždyzelený strom s výškou až 20 m. Ako črepníková kultúra však túto výšku nedosahuje, spravidla nedorastá viac ako 1,5 metra. V tomto článku sa pozrieme na to, ako zasiať, rozmnožovať a pestovať gaštan Guyanský popri všetkej starostlivosti oň.

pestovať strom peňazí

Profil gaštana Guiana – Pachira aquatica

 • Rodina: Rodina slezovca
 • Názvy: Pachira aquatica, Guyanský gaštan
 • Pôvod: Stredná Amerika, od Mexika po Kostariku
 • Charakteristiky pestovania: Malý, vzpriamený strom v tvare dáždnika
 • Výška v kvetináči: 80 - 150 cm
 • Výška na priamej zemi: Do 20 metrov
 • Šírka v kvetináči: 0,50 - 100 cm
 • Listy: Jasné, intenzívne zelené, kožovité, delené v tvare dlane
 • Kvitnutie: Na jar, v črepníkovej kultúre nepravdepodobné
 • Farba kvetu: Viacfarebná, zelenožltá, krémová
 • Odolnosť voči zime: Citlivé na mráz

Ideálne podmienky na pestovanie Guyanského gaštanu

kde pestovať strom peňazí

Táto atraktívna izbová rastlina, Pachira aquatica, je tichá a nenáročná rastlina, pokiaľ ide o starostlivosť. V lete sa cíti pohodlne vo vnútri aj vonku. Ak nie je premočený, ak je na správnom mieste a má dostatok priestoru, dokáže rozvinúť svoju plnú nádheru.

Umiestnenie

Umiestnenie tejto rastliny musí byť svetlé, hoci dočasne znesie aj polotieň. Čiastočne sa oceňuje aj trochu slnka, ak na rastlinu nesvieti počas poludnia.

Ak je rastlina vonku, musí byť zabezpečené aj chránené miesto. Najlepšie je umiestniť ho na čiastočne zatienené miesto, aby si pomaly zvykalo na nové podmienky prostredia.

Ideálne sú teploty okolia medzi 12 a 25 stupňami Celzia. Nemá rada príliš nízke alebo príliš horúce teploty.

Ak sa pestuje vo vnútri, pri pestovaní smerom k svetlu by sa mal pravidelne otáčať, aby sa predišlo nevyváženému rastu.

Poschodie

Na to, aby sa strom peňazí mohol dobre rozvíjať, potrebuje kyprú, priepustnú a výživnú pôdu. Môže žiť v bežnej črepníkovej alebo kvetináčovej pôde, ktorú je možné uvoľniť pridaním keramzitu, perlitu alebo piesku. Okrem toho môže byť rastlina chovaná aj v hydropónii.

Ako pestovať a rozmnožovať Guyanský gaštan

rastúce peniaze rezanie stromov

Rozmnožovanie odrezkami (stonkami)

Najčastejším spôsobom pestovania gaštana Guyanského sú odrezky. Tie možno odobrať z materskej rastliny koncom jari alebo v lete.

Zoberte konáre dlhé 10-15 cm, na špičke urobte priečny rez, pomôže to rastu koreňov.

Hneď po rozrezaní ho vložte do pohára s vodou. Hĺbka rezu by mala byť minimálne 2 cm.

Pohár umiestnite na svetlé miesto s teplotou asi 20 stupňov. A sledujte vodu, ak sa zamračí, vymeňte ju, ideálne by ste to mali robiť s dažďovou vodou.

Keď sa korene dostatočne rozvinú, môže sa zasadiť do kvetináča alebo do záhrady. Ak sa ho chystáte pestovať vonku, presaďte ho na jar.

Pri presádzaní stromu peňazí postupujte opatrne, pretože jemné korienky sú veľmi citlivé.

Výsev semien

Rozmnožovanie semenami je o niečo zdĺhavejší proces ako odrezkami, ale tiež nie príliš komplikované. Okrem správnych semien potrebujete pestovateľskú nádobu a vhodnú zmes pôdy.

Môžete použiť zeminu zmiešanú s pieskom alebo perlitom, ako je obyčajná kaktusová zemina alebo kokosové vlákno.

Semená predtým namočte asi na 24 hodín do teplej vody. Potom naplňte kultivačný kontajner zodpovedajúcim substrátom.

Semená rovnomerne rozložte na substrát a zasypte 1 cm zeminy. Následne rovnomerne zalejeme a všetko dáme na svetlé miesto s teplotou cca 22 stupňov.

Počas celej doby klíčenia musíte substrát udržiavať rovnomerne vlhký bez toho, aby bol premočený. Hneď ako budú sadenice dostatočne veľké a silné, môžu sa presadiť.

Ako presadiť guajanský gaštan

transplantovať peniaze strom

Keď je črepník dobre zakorenený, mali by ste strom peňazí presadiť do trochu väčšej nádoby na rastliny a čerstvej pôdy. Najlepší čas na to je jar.

Nový hrniec musí mať dostatočné otvory na odsávanie. Dostatočná drenáž hrubého štrku zaisťuje, že prebytočná voda môže odtekať.

Po vybratí zo starého črepníka by sa mali z rastliny odstrániť všetky mŕtve, suché a poškodené časti koreňov.

Potom do nového kvetináča vložte trochu zeminy a umiestnite do nej rastlinu, doplňte zeminou, kým dobre nezakryje korene, nakoniec zeminu trochu utlačte a zalejte výdatne, ale bez vytvárania kaluží. pôda rastliny.

Presádzanie sa neodporúča len vtedy, ak je črepník príliš malý. Presádzanie tejto rastliny by sa malo vykonať prvýkrát hneď po zakúpení.

Dôvodom sú predovšetkým príliš malé črepníky, v ktorých sa táto rastlina ponúka ako mnohé iné. Následne ich stačí presadiť približne každé tri roky.

Starostlivosť o gaštany Guiana

starostlivosť o strom peňazí

Zavlažovanie

Gaštan Guyanský má rád mierne vlhké až suché pôdy. Vôbec neznáša mokré nohy a stonku. Stonka tejto rastliny je zahustená až po dno. V tejto zahustenej časti je schopná uchovávať vodu na dlhšie suché obdobia.

Zalievajte približne raz týždenne. V ideálnom prípade zalievajte, kým pôda nie je nasýtená a rastlina nemôže absorbovať viac vody. Pred ďalšou zálievkou nechajte substrát dobre vyschnúť.

Rovnako dôležitá je vlhkosť vzduchu 45 až 55 percent. Aby ste to zaručili, je vhodné listy často rosiť. rastline prospieva aj občasná sprcha.

Prerezávanie

Hoci prerezávanie nie je potrebné, ak je príliš dlhé alebo je nepravidelné, dá sa ľahko odrezať. Správne prerezávanie sa môže vykonávať pri teplote okolia nad 20 stupňov. Jar je však najlepší čas.

Gaštan Guyanský (Pachira aquatica) možno orezať na ľubovoľnú výšku a vytvarovať podľa vlastných predstáv. Samozrejme, nenechávajte rastlinu bez listov, nechajte nejaké tie najnovšie.

Všetky staré a suché výhonky by mali byť odrezané, ale pre zelené výhonky je lepšie rezať pod pazuchou listu.

Rastliny po krátkom čase opäť vyklíčia. Po reze sa často stráca pôvodne jednotný tvar rastliny. Mimochodom, strom peňazí sa dá pestovať aj ako bonsaj.

Hibernácia

Ak ste strávili leto vonku, skorá jeseň je čas vrátiť ho dovnútra.

V zime ju možno umiestniť na trochu chladnejšie miesto ako po zvyšok roka, no teploty by nikdy nemali klesnúť pod 15 stupňov. Krátkodobo sa tolerujú teploty pod 10 stupňov.

Zimné miesto musí byť svetlé, bez priameho slnečného žiarenia. V chladnom období sa zalieva oveľa menej. Aj v zime môže byť z času na čas postriekaný.

Choroby a škodcovia gaštana guanajského

Choroby

Žltnutie listov

Žltnutie listov môže byť spôsobené nízkou vlhkosťou, častým premiestňovaním, ako aj príliš veľkým alebo malým množstvom hnojív.

Vlhkosť treba podľa dôvodu zvyšovať častým postrekom a rastlina by si mala nájsť trvalé miesto, kde môže odpočívať. Nakoniec treba upraviť pridávanie hnojiva a v prípade potreby presadiť do čerstvého substrátu.

Škvrny na listoch

Škvrny na listoch môžu byť indikátorom nedostatku draslíka. Nápravou môže byť špeciálne hnojivo, ktoré sa podáva podľa špecifikácií výrobcu.

Strata koreňov

Hniloba koreňov je výsledkom nadmernej vlhkosti a podmáčania a spôsobuje zvýšené padanie listov a mäkkú stonku.

Ak spozorujete takúto chorobu, mali by ste rastlinu okamžite vybrať z črepníka, uvoľniť koreňový bal z pôdy a odstrániť všetky zhnité a odumreté stonky alebo korene. Následne sa presadí do čerstvého substrátu.

Pleseň na substráte

Ak sa na podklade vytvorí sivobiely povlak, ide pravdepodobne o pleseň. To je tiež indikátor nadmernej vlhkosti.

V najlepšom prípade musíte vymeniť celý substrát. Ak je infekcia plesňou len povrchová, stačí obnoviť iba vrchnú vrstvu podlahy.

Škodcovia

Mealybugs

Mealybugs sa objavuje najmä v zimných mesiacoch a pri súčasnom vysychaní vzduchu a pôdy.

Môže sa rozpoznať podľa malých hnedých hrbolčekov a lepkavého bieleho filmu na listoch. Pozri: Ako prirodzene bojovať proti múčnatke Cottony

Vošky

Riziko infekcie vošiek vzniká najmä vtedy, ak je rastlina v lete vonku.

Počiatočné alebo ľahké zamorenie možno väčšinou eliminovať alebo aspoň výrazne obmedziť osprchovaním sa vodou a trochou neutrálneho mydla. Pozri: 5 receptov na prirodzený boj proti voškám

Červený pavúk

Príčinou napadnutia roztočmi je často aj príliš nízka vlhkosť vzduchu. Prejavuje sa ako jemná biela pavučina hlavne v pazuchách listov.

Dôkladné čistenie môže z väčšej časti znížiť zamorenie. Pozri: Ako prirodzene eliminovať roztoče a vyhnúť sa im

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: