Tipy do záhrady

7 tipov na pestovanie mladých cibuľovín v záhrade

7 tipov na pestovanie mladých cibuľovín v záhrade
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Výsadba cibuľovín v záhrade je jednoduchý spôsob nenáročný na údržbu, ako zabezpečiť pestré kvety rok čo rok. Cibuľky milujú noví aj skúsení záhradníci pre ich jednoduchosť a povesť, že sú celkom spoľahlivé. V tomto článku vám poskytneme návod, ako zasadiť cibuľoviny a dosiahnuť vynikajúce kvitnutie.

na výsadbu mladých cibuľovín v záhrade

Úvod

Vďaka zdanlivo neobmedzenému výberu farieb, tvarov kvetov, výšok a časov kvitnutia si môžete navrhnúť úžasnú cibuľovú záhradu, ktorá po výsadbe vyžaduje z vašej strany len malé úsilie.

Pri náležitej starostlivosti a malej dodatočnej ochrane v mladosti budú tieto trvalky poskytovať farbu a pôžitok po celé roky. Nasledujúce tipy vám pomôžu založiť mladé cibuľky a podporia ich, aby sa im darilo.

7 tipov na pestovanie mladých cibuľovín v záhrade

1. Zistite, či sú odolné alebo citlivé

Pred vysadením cibúľ zistite, či sú tie, ktoré ste si kúpili, odolné alebo jemné. Odolné cibuľoviny (tulipány, narcisy, hyacinty) sa vysádzajú na jeseň a zimu prežijú v pôde.

Jemné cibuľoviny (georgíny, gladioly, ranunculus) neznesú nízke teploty, preto je potrebné ich na jeseň vykopať a nechať prezimovať v interiéri.

2. Upravte pôdne lôžko, aby bolo ľahké a drobivé

Na optimálny rast potrebujú cibuľky dobre priepustnú, kyprú pôdu.Dobre odvodnená pôda zabraňuje podmáčaniu v koreňovej zóne a zabraňuje hnilobe cibúľ; kyprá pôda podporuje dobrý rast koreňov a zlepšuje schopnosť rastlín usadiť sa.

Na zlepšenie pôdneho lôžka pridajte dva až tri palce kompostu alebo rašelinového machu a zapracujte ho do vrchných 8 palcov pôdy pred výsadbou v záhrade.

3. Rastlina v správnej hĺbke

Rovnako ako pri semenách a iných záhradných rastlinách je dôležité sadiť cibuľky do správnej hĺbky pôdy. Všeobecným pravidlom pre výsadbu kvetinových cibúľ je zakopať ich dvakrát až trikrát tak, ako je výška cibule.

To znamená, že väčšina veľkých cibúľ sa vysádza asi 15 centimetrov hlboko a tie najmenšie len palec alebo dva pod povrchom.

4. Chráňte pred hlodavcami pomocou sieťky

Cibulky sú plné vody, živín a cukrov, vďaka čomu sú chutné pre hlodavce a iné záhradné tvory.

V obdobiach roka, keď je nedostatok potravy (zima, skorá jar), je známe, že títo škodcovia vyhrabávajú cibuľky, aby sa nakŕmili.

Keď pripravujete svoju záhradu na zimu, zakryte záhon cibuľovín pletivom alebo drôteným pletivom a pridajte kamene. Keď sa na jar začnú objavovať púčiky, odstráňte handričku.

5. Neprelievajte

Nájsť správnu rovnováhu medzi tým, že rastlinám dávate príliš veľa vody a jej málo, môže byť problém. V prípade cibuľovín je dôležité postupovať opatrne, aby ste ich nepreliali.

Ako sme už povedali, príliš veľa vody v koreňovej zóne môže podporovať hnilobu. Nechajte pôdu medzi zavlažovaním vyschnúť alebo nechajte matku prírodu, aby poskytla potrebnú vlahu prírodnými zrážkami.Ak nežijete vo veľmi suchom podnebí, dážď by mal stačiť.

6. Udržujte listy až do zožltnutia

Keď cibuľky na sezónu prestanú kvitnúť, je lákavé zredukovať lístie, ale treba sa tomu vyhnúť.

Kvitnúce cibuľky potrebujú svoje zelené listy na výrobu potravy prostredníctvom fotosyntézy. Po odkvitnutí cibuľky vyrábajú a uchovávajú potravu, aby mohli prežiť zvyšok roka, budúcu zimu, a založiť nové výhonky na jar.

Včasné rezanie lístia môže brániť jeho schopnosti kvitnúť nasledujúcu jar kvôli nedostatku potravy v samotnej cibuľke. Ostrihajte listy, keď začnú žltnúť alebo hnednúť.

7. Mulčovanie v chladných oblastiach

Cibulky kvitnúce na jar zostávajú v pôde po celý rok, čo im umožňuje vzísť skoro na jar.

Môže byť tiež zaujímavé prečítať si: 17 tipov na pestovanie v suchých klimatických podmienkach.

Prostredníctvom biochemického procesu známeho ako „chladenie“ potrebujú chladné počasie, aby cibuľka na jar rástla a kvitla. V oblastiach s veľmi studenými zimami izolujte cibuľky od drsných podmienok tak, že na pôdu po ochladení pôdu nasypete vrstvu mulča.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: