Záhradné plodiny

Ako pestovať pomarančovník v kvetináči a starať sa oň

Ako pestovať pomarančovník v kvetináči a starať sa oň
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Výsadba pomarančov v kvetináčoch vám ponúka možnosť pestovať ich v malých priestoroch, ako sú balkóny a terasy, v chladnom podnebí. Črepníky môžete premiestniť do interiéru aj v zime alebo keď počasie nie je priaznivé. Pozrime sa, ako pestovať pomarančovník v kvetináči a celú starostlivosť oň.

pestovať pomaranče

Výber kontajnera

Pomarančovník môžete najskôr zasadiť do 10-litrového kvetináča a potom ho znova zasadiť do kvetináča väčšieho o jednu alebo dve veľkosti, keď rastlina prerastie aktuálny kvetináč.

Pre dospelé stromy stačí veľká 20 litrová nádoba. Musíte sa uistiť, že hrnce majú na dne drenážne otvory. Na tento účel by sa mal hodiť sud whisky alebo vína.

Ako rozmnožiť pomarančovník?

Existujú hlavne dva spôsoby pestovania pomarančovníkov:

1. Z odrezkov

oranžové odrezky

Zoberte 15-20 cm odrezky z mäkkého dreva zo zdravého stromu. Stonku s ovocím alebo kvetmi určite nestrihajte.

Odstráňte listy zo spodnej časti odrezku a jeho koniec ponorte do zakoreňovacieho hormónu. Nie je to potrebné, ale veľmi to pomáha ľahko zakoreniť. Pozri: zakorenenie

Naplňte kvetináč črepníkovou zmesou, zasaďte odrezok asi 2 palce hlboko a pevne utlačte pôdu okolo neho.

Uchovávajte na svetle, ale mimo priameho slnka a pravidelne zalievajte, medzi jednotlivými zálievkami nechajte vrchnú pôdu vyschnúť.

O 8-12 týždňov sa začnú objavovať korene. Keď uvidíte, že sa začnú objavovať nové listy, môžete ho presadiť do aspoň 20-litrového kvetináča a nechať ho na plnom slnku.

2. Zo semien

Ak chcete rozmnožiť pomarančovník zo semien, odstráňte semená z plodov a namočte ich na 24 hodín do vody.

Vysejte ich 1 cm hlboko do črepníka naplneného zmesou na kvetináč a dôkladne vodou. Semená vyklíčia za 3-4 týždne.

Keď je rastlina vyššia ako 10 cm, premiestnite ju do väčšieho kvetináča (20 litrov) a umiestnite na plné slnko.

Tip: Hoci je možné vypestovať pomarančovník v kvetináči zo semien alebo odrezkov, odporúčame vám kúpiť si zdravý rastlina a dobre vrúbľovaná v škôlke. Vyberte si odrodu, ktorá vyhovuje vášmu podnebiu a vždy sa rozhodnite pre malú rastlinu.

Presádzanie rastliny

presadiť pomarančovník do kvetináča

Najlepší čas na presádzanie pomarančovníka je na jar, predtým ako začne aktívne rásť. Vždy si vyberte nádobu, ktorá je aspoň o 25 % väčšia ako predchádzajúca.

Opatrne odstráňte rastlinu, dávajte pozor, aby ste nepoškodili korene, a opatrne ju vložte do novej nádoby. Odrežte tiež všetky hnedé alebo zvädnuté časti koreňov. Rastlinu dobre zavlažte a udržujte na priamom slnku.

Požiadavky na pestovanie pomarančov v kvetináčoch

pestovať pomaranče v kvetináči

Slnko

Pomaranč miluje rast na plnom slnku, ale nevadí mu ani čiastočné slnko. Slnečné miesto, ktoré dostane 5-7 hodín priameho slnečného žiarenia, je ideálne pre produktivitu a chutné ovocie. V interiéri ho majte na slnečnom okne.

Teplota

Pomarančovníky preferujú teplé podnebie. Ideálna teplota na pestovanie pomarančovníkov je okolo 18 °C. Dobre sa im darí v teplotnom rozsahu 10-38 °C. Pri pestovaní vonku je potrebná ochrana pred studeným prievanom, tuhými zimami a snehom.

Pomarančovníky majú rady teplé teploty, preto ich chráňte pred tuhými zimami, ak žijete v chladnom podnebí.

Prineste rastlinu do interiéru počas neskorej jesene a premiestnite ju von na jar, keď sa oteplí.

Zakryte pôdu nasekanou kôrou alebo pokosenou trávou, aby ste ochránili korene pred chladom a znížili intenzitu zavlažovania v zime.

Poschodie

Kvalita a typ pôdy zohrávajú dôležitú úlohu pri vývoji pomarančovej rastliny. Pre vysoké výnosy použite dobre odvodnenú kvetináčovú zmes s množstvom organickej hmoty a odležaného hnoja.

Hodnota pH pôdy by mala byť medzi 5,5-7. Na zníženie kyslosti pôdy použite poľnohospodárske vápno a na zvýšenie použite síru.

Voda

Pomarančovník schne rýchlejšie v kvetináčoch v porovnaní so zemou. Pred opätovným zalievaním rastliny skontrolujte, či je vrchná pôda suchá, prepichnutím prstom skontrolujte, či je pod ňou suchá alebo vlhká.

Vo veterných a horúcich dňoch vyžaduje rastlina častejšiu zálievku a mierne vlhkú pôdu. Rastlinu však určite neprelievajte.

Starostlivosť o pomarančovník v kvetináči

postarajte sa o pomarančovník v kvetináči

Hnojivo

Kvapalné hnojivo s pomalým uvoľňovaním 8-8-8 alebo 10-10-10 poskytne rastline všetky základné živiny a mikroživiny.

Najlepší čas na hnojenie je jar a leto. Hnojenie pomarančovníkov počas fázy rastu ovocia tiež zvýši ich veľkosť a hmotnosť.

Prerezávanie

Prerezávanie je nevyhnutné na udržanie rastu rastlín pod kontrolou a tiež na udržanie ich tvaru.

Výhonky môžete skrátiť na polovicu ich dĺžky pomocou ostrých, sterilizovaných nožníc. Odstráňte mŕtve drevo a orežte vnútro rastliny, aby bola menej preplnená a slnečné svetlo sa dostalo do stredu.

Ak žijete v teplejších oblastiach, ostrihajte rastlinu na jar. V chladnejších oblastiach prerezávajte v zime.

Mory a choroby

Rastlinu môžu postihnúť strapky, vošky a múčnatky. Môžete sa o ne postarať pomocou silného prúdu vody.

Môžete použiť aj sprej s roztokom neemového oleja. Na choroby, ako je pleseň konárikov a hniloba kríčkov, postačí kombinácia fungicíd/insekticíd.

Pozri:

  • 5 receptov na prirodzený boj proti voškám
  • Ako prirodzene bojovať proti Cottony Mealybug
  • Použitie neemového oleja pre zdravie, dom a záhradu

Zber pomarančov

Po úplnom rozvinutí získa ovocie jasnú, žiarivú oranžovú farbu, čo naznačuje, že je čas na zber.

Jednoducho podržte a otočte pomaranč, aby sa oddelil. Nepoužívajte príliš veľkú silu, pretože by ste mohli poškodiť rastlinu. Na rezanie plodov z konára môžete použiť aj nožnice.

Najlepšie odrody pomarančovníkov do kvetináčov

  • Washingtonský trpasličí pupok: V dospelosti dorastá do 2 metrov a vytvára plody bez semien s tenkou šupkou. Je lepšie jesť čerstvé a pripravovať si šťavy.
  • Trovita: Táto odroda je o niečo menšia ako Washington a produkuje kyslo-sladké ovocie s malým množstvom semien. Nie sú mrazuvzdorné, no vydržia krátke obdobia mrazu.
  • Dwarf Valencia: Táto odroda odolná voči škodcom vytvára plody so žlto-oranžovou dužinou a semenami. Dorastá do výšky 1,5 až 2 metre. Používajú sa najmä na muffiny, torty a palacinky.
  • Blood Moro: Produkuje sladké, sýto červené krvavé pomaranče s malinovou príchuťou.

Zaujímavé môže byť aj čítanie: Ako pestovať kiwi v kvetináči a všetka starostlivosť oň.

  • Nagpurský pomaranč: Produkuje sladké a kyslé ovocie. Rastlina dorastá do výšky 90 cm až 1,5 metra. Táto odroda však neznáša chlad.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: