Záhradné plodiny

Ako pestovať čučoriedky v kvetináčoch a starostlivosť o ne

Ako pestovať čučoriedky v kvetináčoch a starostlivosť o ne
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Pestovanie brusníc (Vaccinium corymbosum) v kvetináčoch je také jednoduché a efektívne, že to možno budete chcieť vyskúšať, aj keď máte v záhradnej pôde dostatok miesta na zasadenie tohto ovocia bohatého na antioxidanty. V tomto článku vás naučíme, ako pestovať čučoriedky v kvetináči a ako sa o ne starať.

pestovať čučoriedky v kvetináči

Úvod

Čučoriedkové rastliny môžu prosperovať a plodiť v nádobách v akejkoľvek oblasti, kde je plné slnko.

Len majte na pamäti, že pestovanie čučoriedok v kvetináčoch (alebo kdekoľvek inde) si vyžaduje určitú trpezlivosť. Rovnako ako u väčšiny plodonosných druhov môže rastlinám trvať niekoľko rokov, kým prinesú ovocie.

Napriek tomu, že nerodí, môžeme sa tešiť z jeho krásneho lístia, ďalej uvidíme, ako pestovať čučoriedky v kvetináči.

Vyberte si správny hrniec

hrniec na čučoriedky

Ak ste pestovali iné ovocné rastliny, viete, že ste v tom na dlhú trať. Vaše rastliny môžu produkovať ovocie roky s relatívne malou starostlivosťou, ale chcete, aby začali dobre.

Pre rastliny čučoriedok to znamená rozhodnúť sa pre čo najväčší črepník a vysadiť do každého črepníka jednu rastlinu.

Vyberte nádobu, ktorá je hlboká aspoň 45 cm a má široké odtokové otvory.Polsudy a iné široké a hlboké nádoby, ako napríklad 20-litrové sudy, dobre fungujú na dlhodobú údržbu rastlín čučoriedok.

Ako si vybrať rastliny čučoriedok

čučoriedky v črepníku

Najpestovanejšie čučoriedky sú severské odrody talbusu (Vaccinium corymbosum), čo sú rozvetvené, prevažne opadavé kry, ktoré dosahujú výšku až 1,5-1,8 metra. Okrem toho, že prinášajú ovocie, sú okrasné, na jar majú zvončekovité kvety.

Stredne vysoké čučoriedky sú hybridy medzi V. corymbosum a nízko rastúcim V. angustifolium, z ktorých vznikajú kompaktnejšie rastliny, okolo 50-120 cm.

Hoci mnohé čučoriedky sú čiastočne alebo úplne samoopelivé, najlepšie je pestovať dve alebo najlepšie tri rôzne odrody, pretože krížovo opelené rastliny majú tendenciu produkovať väčšie výnosy.

Umiestnite kvetináče pomerne blízko seba, asi 60 cm od seba. Na predĺženie úrody je tiež dobré pestovať rôzne odrody čučoriedok, ktoré prinášajú ovocie v rôznych obdobiach vegetačného obdobia.

Okrem toho je dôležité vybrať si druh a kultivar čučoriedok vhodný pre vaše podnebie.

V rámci týchto druhov je na výber množstvo kultivarov. Ak chcete zistiť, ktorým kultivarom sa bude vo vašej oblasti dariť, kontaktujte miestneho pestovateľa alebo odborníka v škôlke.

Môžete si vybrať aj kultivar podľa požadovanej veľkosti plodov. Veľké bobule sú zvyčajne dobré na jedenie, zatiaľ čo malé sú uprednostňované na varenie koláčov, hranolčekov a konzerv.

Príprava pôdy

Čučoriedkové kríky obľubujú veľmi kyslú pôdu a na to, aby rastliny absorbovali vodu a živiny a produkovali bobule, je potrebná hladina pH medzi 4,0 a 4,8.

Vzhľadom na to, že väčšina záhradných pôd nie je prirodzene taká kyslá, výsadba v nádobách vám umožňuje lepšie kontrolovať úroveň kyslosti pôdy.

Môžete si kúpiť alebo vytvoriť kyslú zmes čučoriedkovej pôdy, aby sa vašim rastlinám darilo

Ak chcete začať so správnou pôdnou zmesou, naplňte svoje kvetináče do dvoch tretín bežnou kvetináčovou zmesou a pridajte zmes určenú pre kyslé rastliny (ako sú rododendrony, azalky a kamélie). .

Túto zmes nájdete vo väčšine škôlok a záhradných centier, ako aj v sekcii izbových rastlín v niektorých domácich centrách.

Ak nemôžete nájsť zmes s vysokým obsahom kyselín, pridajte zmes hnojív určenú pre kyslé rastliny do jednej tretiny pôdy.

Ak máte problém nájsť komerčnú pôdu pre kyslé rastliny, zvážte použitie domáceho receptu, použite rovnaký diel záhradnej zeminy, dobre prehnitý kompost a hrubý piesok.

Skontrolujte hladinu pH zmesi pomocou súpravy na testovanie pôdy a v prípade potreby upravte hladinu pH pridaním vápenca na zvýšenie pH alebo síranu železnatého na jeho zníženie.

Výsadba čučoriedok do kvetináčov

Na dosiahnutie najlepších výsledkov je možné transplantáciu vykonať na jeseň alebo na jar. Dá sa to urobiť aj v lete, ale bude to chcieť trochu viac starostlivosti.

V prvom rade pridajte na dno kvetináča asi 5 cm vrstvu štrku alebo malých kamienkov, pomôže to odtoku vody.

Pridajte pôdu asi do polovice kvetináča a zasaďte čučoriedky tak, že ich zakopete do rovnakej hĺbky, ako boli v kvetináčoch v škôlke. Potom pridajte ďalšiu pôdu, kým nebudú zakryté všetky korene.

Okamžite dôkladne zalejte, aby sa pôda usadila a odstránili sa vzduchové dutiny okolo koreňov rastliny.

Črepník nechajte dva dni v tieni, aby sa rastlina ľahko zotavila z presádzania. Potom ho umiestnite na plné slnko.

Starostlivosť o čučoriedky

starostlivosť o čučoriedky v kvetináči

Zavlažovanie

Čučoriedkové rastliny potrebujú veľa vody, ale majú radi aj dobre priepustnú, piesčitú pôdu. Inými slovami, nemajú radi sedenie vo vode, preto udržiavajte pôdu neustále vlhkú, ale nie premokrenú.

Keď prší, nepredpokladajte, že nemusíte polievať. Listy čučoriedkovej rastliny môžu pôsobiť ako dáždnik, ktorý zabraňuje vode dostať sa k spodnej časti rastliny a nádoby.

Vždy skontrolujte pôdu prstom, aby ste zistili, či nie je vlhká palec alebo dva pod povrchom.

Ak nemôžete zalievať svoje čučoriedkové rastliny týždeň alebo dlhšie, premiestnite ich na tienisté miesto, aby ste ušetrili vodu. Môže byť tiež užitočné pridať vrstvu kompostu alebo mulča na udržanie vlhkosti.

Adekvátne osvetlenie

Čučoriedkové rastliny potrebujú šesť až osem hodín slnečného svetla denne. Je ľahké preceňovať množstvo slnka, ktoré dopadá na oblasť, preto je dôležité presne zmerať slnečné svetlo na dvore.

Jednoduchým spôsobom je použiť hodiny na načasovanie hodín plného slnečného žiarenia v typický deň vegetačného obdobia.

Zimná ochrana

Nie všetky odrody čučoriedok sú plne odolné a dokonca aj tie najodolnejšie rastliny môžu byť poškodené kombináciou nízkych teplôt a vlhkých podmienok, najmä ak sa pestujú v nádobe.

Premiestnite rastliny do kôlne alebo garáže počas dlhších období chladu alebo zabaľte črepník do vrecoviny alebo bublinkovej fólie, aby ste ochránili korene.

Chráňte kvety pred neskorými jarnými mrazmi pomocou dvojitej vrstvy záhradníckeho rúna. Záhradnícke rúno je mäkký, vláknitý, priesvitný materiál, známy aj ako obal na plodiny.

Umiestnite na zraniteľné rastliny alebo okolo nich, aby ste ich ochránili pred nepriaznivým počasím (ťažšie druhy rúna ponúkajú asi 2°C ochranu pred mrazom); pred škodcami a na pomoc rastlinám rásť v teplejších podmienkach nižšie.

Prerezávanie

Prerezávanie je zriedka potrebné počas prvých dvoch rokov, stačí odstrániť skrížené alebo nesprávne umiestnené konáre.

Potom prerezávajte kedykoľvek počas vegetačného pokoja (zima), ideálne však koncom zimy, keď sa púčiky plodov dajú ľahko rozlíšiť od púčikov listov.

Tukové púčiky produkujú kvety a plody, zatiaľ čo menšie, plochejšie púčiky tvoria výhonky a listy.

Dospelý ker by mal obsahovať približne jednu tretinu starých, jednu tretinu stredného veku a jednu tretinu mladých stoniek.

Slivka:

  • Mŕtve, choré, odumierajúce, slabé, trecie alebo poškodené stonky, ako aj tie, ktoré sa dotýkajú zeme.
  • Vetvy na koncoch konárov, ktoré zarodili v minulom roku, orezaním ich späť na púčik alebo silnú, nízku, nahor smerujúcu vetvu.
  • Odstráňte až štvrtinu starších, hrubších stoniek na spodnej časti zrelej rastliny alebo ostrihajte späť na silný mladý výhonok nižšie po konári.

Úroda

zber čučoriedok

Bobule začínajú dozrievať od polovice leta, keď sú pripravené na zber, menia farbu zo zelenej na tmavomodrú. Nedozrejú všetky naraz, preto musíte rastliny niekoľkokrát skontrolovať.

Plne produktívna rastlina, asi sedemročná, vyprodukuje až 2,25-5kg čučoriedok.

Môže byť tiež zaujímavé prečítať si: Ako pestovať a pestovať červené brusnice organicky.

Čučoriedky sa dajú jesť čerstvé, alebo sa dajú sušiť, mraziť, zavárať alebo použiť pri varení. Sú bohaté na antioxidanty a vitamíny (najmä vitamín C).

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: