Záhradné plodiny

Ako pestovať jablone v kvetináčoch a starostlivosť o ne

Ako pestovať jablone v kvetináčoch a starostlivosť o ne
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Jablká sú pravdepodobne najjednoduchšie stromové ovocie na pestovanie a najobľúbenejšie. Môžete mať to šťastie, že už jeden vo svojej záhrade máte, ale ak nie, je ľahké ich založiť. V tomto článku vás naučíme pestovať jablko v kvetináči a všetku starostlivosť oň.

pestovať jablko v kvetináči

Vyberte si odrodu jabĺk do kvetináča

Jablone sa predávajú dvoma spôsobmi: holým koreňom (ako už názov napovedá, korene sú odkryté pri kúpe týchto rastlín) alebo v nádobách.

Holé koreňové rastliny by sa mali vysádzať od neskorej jesene do skorej jari; Rastliny v kontajneroch možno vysádzať kedykoľvek počas roka, aj keď je to vhodnejšie v zime.

Na pestovanie jabĺk v kvetináči by ste si mali vybrať odrodu, ktorá bola špeciálne vypestovaná pre nádobu.

Vrchol stromu je naštepený na iné korene (nazývané podpníky) a korene riadia veľkosť stromu. Preto by ste pri výbere jablone do nádoby mali dbať na to, aby bola naštepená na podpník nádoby.

Najčastejším prístupom je použitie trpasličích podpníkov, ktoré udržia veľkosť stromu pod 2 m.

Novším prístupom je použiť silnejšie podpníky ako tie, ktoré sa tradične používajú pre ovocné stromy na terase, pričom sa spolieha na to, že veľkosť koreňov obmedzí samotná nádoba.

Tento prístup má tú výhodu, že strom môže prežiť o niečo dlhšie, ak ho zabudnete zaliať (ale aj tak bude potrebovať oveľa viac pozornosti ako strom na otvorenom priestranstve).

Tento prístup je možno vhodnejší, ak chcete, aby vo veľkom okne rástol napríklad mohutnejší strom, než je zvyčajný strom z terasových kontajnerov.

Veľkosť črepníka

črepníkové jablko

Hrnec a nádoby sa dodávajú v rôznych veľkostiach a môžu byť opísané podľa objemu (kapacity) alebo podľa ich priemeru a môžu byť okrúhle alebo obdĺžnikové. To sťažuje predpisovanie presných meraní, ale priemer vrchnej časti je zvyčajne dobrým východiskovým bodom.

Jablone so zakrpatenými podpníkmi možno pestovať v kvetináči s priemerom 45 až 60 cm. Ďalšou možnosťou je hľadať nádoby s objemom 40-60 litrov.

Pre ostatné nové ovocné stromy budú najvhodnejšie kvetináče alebo terasové nádoby s horným priemerom aspoň 60 cm. V prípade štvorcovej nádoby to zodpovedá stranám 40 cm a objemu 60 litrov.

Potom môžete presádzať každý rok alebo tak, zväčšiť veľkosť o 10-20 litrov za rok, kým strom neprestane rásť (čo bude po roku alebo tak v prípade malých stromov a po 4-5 rokoch v prípade najväčšieho).

Netreba však presádzať každý rok, ale možno použiť priamo veľkú nádobu. Ak máte pochybnosti, príliš veľký hrniec je lepší ako príliš malý.

Ak používate trpasličí podpník, budete musieť na dno nádoby ukotviť hrubú bambusovú tyč, ktorá podopiera strom pri jeho raste.

Budete sa tiež musieť uistiť, že nádoba je stabilná, pretože najmä keď je strom v listoch, môže pôsobiť ako plachta a prevrátiť sa v silnom vetre, čo môže strom poškodiť. a kontajner.

Základné požiadavky na črepníkové jablká

črepníková jabloň

Ideálne miesto pre jabloň je slnečné, chránené miesto, ďaleko od zdrojov mrazu.

Najlepšie je použiť normálnu zeminu alebo zmes kompostu a obyčajnej zeminy s trochou riečneho piesku; nepoužívajte iba kompost, pretože príliš ľahko vysychá.

Umiestnite na dno niekoľko veľkých kamienkov alebo rozbitých kúskov hliny, aby voda mohla odtiecť. Dekoratívny mulč nad pôdou pomôže udržať vlhkosť. Kľúčom k pestovaniu jabĺk v nádobách je nenechať pôdu vyschnúť.

Keď strom dosiahne svoju konečnú veľkosť, je tiež vhodné každých 3-5 rokov vymeniť časť pôdy.

Počas vegetačného obdobia pomáha trocha kompostu, pretože živiny sa z nádob ľahko strácajú počas celého roka, treba však dbať na to, aby nedošlo k nadmernému obohateniu pôdy, najmä počas celého prvého roka, pretože tento môže spôsobiť, že stromy prestanú rásť po prechode z pokoja.

Starostlivosť o jablone v kvetináčoch

starostlivosť o črepníkové jablká

Hlavnou nevýhodou pestovania ovocného stromu v nádobe je, že je to pre strom veľmi náročné prostredie, takže si bude vyžadovať podstatne viac pozornosti, ako keby bol pestovaný na otvorenom priestranstve.

Miera zlyhania stromov vysadených v kvetináčoch je oveľa vyššia ako u stromov vysadených na otvorenom priestranstve, vždy preto, že strom nebol zalievaný.

Zavlažovanie

Zalievanie je zďaleka najväčším problémom pri výbere pestovania jabĺk v kvetináčoch. Počas zimy, keď je v kľude, zvyčajne strom nebudete musieť zalievať, ale počas zvyšku roka buďte pripravení polievať aspoň dvakrát týždenne a počas teplého slnečného počasia pravdepodobne denne.

Ak idete na chvíľu preč, uistite sa, že niekto príde poliať strom.

Ak sa strom javí ako nezdravý, príčinou je často stres z nedostatočného zalievania. Keď strom slabne, je menej schopný bojovať s hmyzom a hubovými infekciami.

Veľmi častým omylom je myslieť si, že ak cez týždeň pršalo, alebo nebolo horúco a slnečno, stromček nebude treba polievať.

Toto môže platiť pre stromy rastúce na otvorenom priestranstve, pretože ich korene dokážu extrahovať vlhkosť z dažďa, ktorý padá na širokú oblasť okolo stromu.

Podlahová plocha typického terasového kontajnera je však zvyčajne veľmi malá a na privedenie dostatočného množstva vody do kontajnera by bola potrebná záplava dažďa.

Čím menšia nádoba, tým dôležitejšie je pravidelné zavlažovanie.

Prerezávanie

Jablká by sa mali orezávať každý rok, aby sa dosiahla najlepšia úroda. Načasovanie a spôsob rezu závisia od druhu pestovaného jablka.

Zvyčajne je indikovaný pravidelný rez počas zimy, odstráňte všetky suché konáre, ktoré vidíte, môžete tiež orezať končeky konárov, aby ste rok čo rok kontrolovali ich rast.

Ochrana pred zimou

Ak žijete v oblasti, kde zimné teploty klesajú hlboko pod bod mrazu, budete musieť podniknúť kroky na ochranu stromu.

Je to preto, že na otvorenom teréne sú korene stromu izolované okolitou pôdou, zatiaľ čo pri strome pestovanom v kvetináči môže ľadový vzduch prichádzať do strán a dokonca aj pod koreň stromu.

V niektorých oblastiach môže postačovať hrubá ochranná vrstva okolo kvetináča, ale zvyčajne bude potrebné strom premiestniť do úkrytu, napríklad do studenej garáže na zimu. Nikdy nedávajte stromček do vykúreného domu.

Úroda

Jablká dozrievajú od konca leta do neskorej jesene v závislosti od odrody.

Ako pri väčšine ovocia, najzrejmejším spôsobom, ako skontrolovať, či je jablko zrelé, je ochutnať ho.

Ďalším znakom toho, že jablká sú pripravené na zber, je niekoľko kvapiek na zemi. Zrelé plody by mali dosiahnuť dobrú veľkosť a začať sa farbiť.

Ak chcete jablko zdvihnúť, chyťte ho do ruky, jemne ho nadvihnite a mierne otočte. Mala by sa ľahko odlepiť s neporušenou stopkou. Ak nie, nie je pripravený na vyzdvihnutie.

Ako skladovať

Väčšina jabĺk sa môže skladovať jeden až dva mesiace, ak sa uchovávajú v správnych podmienkach, a niektoré odrody s neskorým dozrievaním môžu vydržať aj niekoľko mesiacov. Skoré dozrievajúce odrody zvyčajne nie sú vhodné na skladovanie, pretože ich často treba zjesť deň alebo dva po zbere.

Uchovávajte ich na chladnom a tmavom mieste pri teplote 2-5°C. Ideálna je pivnica a ďalšia najlepšia vec je prístrešok alebo garáž. Mierne vlhká atmosféra pomáha uchovávať ovocie.

Je dôležité, aby bolo dobré vetranie, preto jablká musíte umiestniť do debničiek alebo drevených či plastových debničiek s lištami a rozmiestniť ich tak, aby sa navzájom nedotýkali. Môžu byť tiež zabalené do papiera, aby sa zabránilo kontaktu.

Zaujímavé môže byť aj čítanie: Ako pestovať čučoriedky v kvetináčoch a starostlivosť o ne.

Pravidelne kontrolujte uskladnené ovocie a odstraňujte tie, ktoré vykazujú známky poškodenia alebo hniloby.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: