Tipy do záhrady

12 tipov na pestovanie ovocia a zeleniny v kvetináčoch

12 tipov na pestovanie ovocia a zeleniny v kvetináčoch
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Kto by nechcel, aby v jeho záhrade rástli čerstvé, bezplatné a chutné ovocie a zelenina? V tomto článku uvedieme 12 praktických tipov na pestovanie ovocia a zeleniny v nádobách. Pozrime sa, ako pestovať zeleninu a ovocie v kvetináči.

rastú v črepníku

Úvod

Pestovanie zeleniny a ovocných stromov v nádobách je vynikajúcou možnosťou pre ľudí žijúcich v mestských oblastiach. Mestské záhradkárčenie, najmä organické, zažíva boom.

Je to spôsobené najmä povedomím ľudí o nebezpečenstvách pesticídov a chemických hnojív. Takže všetci chceme jesť čerstvú a organickú zeleninu a ovocie.

Tu je 10 tipov a jednoduchých krokov na splnenie tejto úlohy a vypestovanie vlastného ovocia a zeleniny v kvetináčoch alebo malých priestoroch vo vašej domácnosti.

1. Vyberte si správne miesto na príjem slnečného svetla

Väčšina zeleniny a ovocia potrebuje na kvitnutie a nasadenie ovocia celý deň priame slnečné svetlo.

Vyberte si miesto na terase alebo balkóne, kde bude aspoň 6 až 8 hodín priameho slnečného žiarenia.

2. Vyberte si správne nádoby

rastlina v kvetináči

Nájdite a použite čo najväčšie nádoby na pestovanie ovocných stromov. Áno, ovocné stromy môžete pestovať v nádobách, ktoré sú minimálne 18 palcov hlboké a široké.

Ak pestujete na terase alebo balkóne, môžete si vybrať látkové vrecia minimálne 40 cm na ovocné stromy a 30 až 35 cm na pestovanie zeleniny, ako sú tekvice, paradajky, paprika, baklažán a ostatné.

Terakotové kvetináče sú najlepšie na pestovanie čohokoľvek, takže ak sa vám to podarí, pokojne to urobte.

Ak používate plastové črepníky, uistite sa, že majú svetlú farbu, ak ich nemôžete natrieť bielou farbou alebo obložiť, problém je, že keď sú tmavé, priťahujú viac tepla zo slnka, čím sa pôda zahrieva rovnako ako korene rastliny. Ak sa to stane každý deň, rastlina neprežije.

3. Plánujte pred výsadbou

V prípade zeleniny je najdôležitejšie zasiať správne semená v správnom období, aby ste získali perfektnú úrodu.

Vyhľadajte si preto spoľahlivú webovú stránku, ktorá ukazuje, aké semená zasadiť v každom ročnom období. Závisí to od oblasti, v ktorej žijete.

Na pestovanie ovocných stromov si musíte priniesť živú rastlinu zo škôlky. Nezabudnite si vybrať trpasličiu alebo polotrpasličiu odrodu akéhokoľvek ovocného stromu, ktorý sa rozhodnete pestovať.

Najľahšie pestované stromy sú citrón, pomaranč, guava, pudingové jablko, granátové jablko, jablko atď.

4. Skontrolujte drenážne otvory črepníka

Ak je to možné, snažte sa mať viacero odtokových otvorov. Pri upchatí môže dôjsť k hnilobe koreňov.

Snažte sa mať v spodnej časti malý kúsok sieťky alebo látky, aby cez otvory nevytekala špina a nepoškodila váš balkón alebo terasu.

Pred naplnením kvetináča zeminou je tiež dobré pridať na dno malé kamienky, zabráni sa tak zhutneniu zeminy a voda môže ľahko vytekať.

5. Pôda v kvetináči

zalievacia pôda

Toto je jeden z najdôležitejších faktorov určujúcich rast a výnos rastlín.

Uistite sa, že na výsadbu ovocných stromov používate aspoň 50 % záhradnej pôdy. To je dôležité pre ukotvenie, inak sa rastlina môže prevrátiť v dôsledku silného vetra a podobne.

Okrem pridania 30 % kompostu, ako je zhnitý kravský alebo konský hnoj, vermikompost alebo dokonca listový kompost, by ste mali zahrnúť aj najdôležitejšiu vec na vyvolanie silného kvetu: prášok z kostnej múčky a pre vegánov , náhradou kostnej múčky je sójová múčka.

Uistite sa, že do zálievky pridáte za hrsť alebo dve kostnej múčky. Pozrite si tento podrobný článok o receptúre na výrobu najlepšej pôdy na zalievanie.

6. Opeľovanie

Kvety sa nevyvinú na ovocie, pokiaľ nedôjde k opeleniu a oplodneniu. Podporte vo svojej záhrade užitočný hmyz a opeľovače, ako sú včely a motýle.

A ďalším dôležitým bodom je snažiť sa vyhnúť rozprašovaniu pesticídov alebo poprašovaniu práškov na ničenie škodcov na kvety. To môže tomuto hmyzu ublížiť.

7. Hnojivá

prihnojovať črepníkové rastliny

V rámci ekologického záhradkárčenia vždy odporúčame prírodné hnojivá. Ak ste venovali čas a námahu príprave najlepšej zalievacej zmesi, 80 percent práce je hotových.

Stačí pridať hrsť kompostu, ako je kravský hnoj alebo vermikompost, raz za 15 dní do každej nádoby, najlepšie po zhrabaní alebo obrobení vrchnej pôdy. Kým nezoženiete, nemusíte pridávať nič iné.

Hnojivo aplikujte v rastovom štádiu rastliny, nie je dobré to robiť, keď už začína kvitnúť. Pozri: Ako si vyrobiť domáce hnojivá pre záhradu a záhradu

8. Hubenie škodcov

Dá sa ľahko ovládať nastriekaním neemového oleja a zmesi tekutého kuchynského mydla (saponátu).

Asi 5 ml neemového oleja na liter vody, keď sú rastliny ešte mladé a malé, menej ako 30 cm.

A asi 10 ml neemového oleja na liter vody spolu s 10 kvapkami tekutého mydla pre väčšie rastliny a frekvencia aplikácie môže byť raz za 10 alebo 15 dní, aj keď nie sú žiadni škodcovia.

Ak uvidíte veľa slimákov, slimákov alebo húseníc, ktoré požierajú listy, môžete raz za 15 dní posypať práškom z kremeliny. Tento prášok z kremeliny je 100% organický.

9. Podpora rastlín

stojan na črepníkovú zeleninu

Zelenina, podobne ako paradajky, potrebuje dobrý podporný systém, aby zostala vzpriamená. Ak si môžete dovoliť záhradnú mriežku, je to v poriadku, ak nie, môžete použiť nejaké palice na podporu týchto rastlín.

Na popínavé rastliny, ako sú tekvice, môžete použiť podpornú sieť alebo ich dokonca priviazať k niektorým lanám a drôtom ako podporu.

Pred pestovaním sa o každej rastline informujte, aby ste zistili, akú veľkosť dosiahne o pár mesiacov, veľmi vám to pomôže pri plánovaní.

10. Zavlažovanie

zalievanie črepníkovej zeleniny

Toto je ďalší z najdôležitejších faktorov. Nezabúdajte, že tieto nádoby sú vystavené priamemu slnečnému žiareniu, preto je pre väčšinu zeleniny a ovocia všeobecným pravidlom najmä v lete každodenné zalievanie.

Najlepšie je však pred zalievaním použiť metódu namáčania prsta, aby ste skontrolovali, či je pôda suchá. Alebo ak vidíte, že listy začínajú vädnúť, okamžite zalejte.

Najlepší čas na polievanie je skoro ráno alebo neskoro poobede, keď slnko zapadá, nikdy nepolievajte, keď je slnko príliš silné, pretože to môže spôsobiť značný stres na rastlinu, zalievajte dôkladne, kým voda nevyteká slzné diery

Voliteľne sú potrebné dva ďalšie kroky, ako napríklad ich presadenie do o niečo väčšej nádoby, ak príliš zakorenia, povedzme raz za dva roky. A tiež orezať alebo orezať konáre po období plodov.

jedenásť. Precvičte si striedanie plodín

Striedanie plodín jednoducho neznamená, že rok čo rok rastú tie isté druhy v tom istom kvetináči.

Každá rastlina berie zdroje z pôdy a nie všetky to robia rovnakým spôsobom, sú niektoré, ktoré spotrebúvajú veľa dusíka, ako sú paradajky, tekvica a iné prispievajú dusíkom do pôdy, napr. ako napríklad strukoviny.

Ak ste tento rok pestovali paradajky v kvetináči, nasledujúci rok v tom istom kvetináči pestujete kukuricu alebo iný druh.

Tento postup znamená, že pôda nie je príliš vyčerpaná a vytvára rovnováhu v pestovateľskej oblasti.

12. Odstráňte prebytočné sadenice pri výsadbe (tenké)

tenká zelenina

Keď semená zasiate náhodne bez medzier, môžete získať preplnené sadenice a silnú konkurenciu o živiny.

V tejto fáze, ak nepodniknete žiadne kroky, všetky sadenice môžu zoslabnúť a navzájom súťažiť o živiny.

Preto musíte urobiť preriedenie sadeníc, čo znamená, že musíte vytrhať niektoré z tých, ktoré sú blízko seba, a dokonca vyhodiť niektoré, ktoré vyzerajú slabo, aby ostatné sadenice správne rástli.

Súvisiace príspevky:

Tipy na správne zalievanie rastlín v črepníkoch

Ako a kedy hnojiť rastliny pestované v nádobách

10 najlepších ovocných stromov na pestovanie v kvetináčoch

Pestovanie v kvetináčoch: zlaté pravidlá úspešného pestovania

Výhody používania hlinených nádob na pestovanie

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: