Záhradné plodiny

Ako pestovať citrónovník v kvetináči a starať sa oň

Ako pestovať citrónovník v kvetináči a starať sa oň
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Chcete pestovať citróny, no bráni vám nedostatok miesta? Ak je to vaša situácia, pestovanie citrónovníkov v črepníkoch je šikovný nápad. Zasaďte ho na terasu, terasu alebo dokonca do interiéru a potešia vás jeho voňavými kvetmi a jemnými žltými citrusmi. Pozrime sa, ako ľahko vypestovať citrónovník v kvetináči.

pestovať citrónovník v kvetináči

Odrody citrónovníkov na pestovanie v kvetináčoch

Pestovanie citrónovníka zo semien je zlý nápad, pretože môže trvať až 4-5 rokov, kým prinesie ovocie. Namiesto toho požiadajte miestne škôlky o trpasličie odrody, ktorým sa bude dobre dariť v nádobách.

Najvhodnejšie odrody do nádob sú Vylepšená Meyer, Lisabonský citrón a Trpaslík Eureka.

Avšak citrónovník nerastie príliš veľký, čo znamená, že v kvetináči môžete pestovať takmer akúkoľvek odrodu.

Kúpte si zdravú citrónovú rastlinu starú aspoň 2-3 roky, aby ste nemuseli čakať, kým začne kvitnúť a rodiť.

Požiadavky na pestovanie citrónovníka v kvetináči

zasadiť citrónovník do kvetináča

Typ hrnca

Vyberte črepník, ktorý je o 25 % väčší ako koreňový bal rastliny alebo jeho objem je väčší ako 20 litrov.

Hlinený hrniec je ideálny, pretože na rozdiel od plastu je pórovitý a odparuje vodu zo strán. To pomáha citrónovníku dobre rásť, pretože nemá rád podmáčanie.

Umiestnenie

Všetky rastliny v rodine citrusov milujú plné slnko, približne 7 až 8 hodín slnečného svetla je nevyhnutných. Ak pestujete citrónovník v interiéri, umiestnite črepník blízko okna s dostatkom slnečného svetla. Nedostatok priameho svetla môžete nahradiť aj umelými pestovateľskými svetlami.

Ak pestujete citrónovník na balkóne alebo v akomkoľvek inom malom priestore, dávajte pozor na jeho tŕne a rastlinu držte v rohu.

Poschodie

Zásadným faktorom je aj kvalita a typ pôdy v kvetináčoch. Ak chcete pestovať rastliny s vysokým výnosom, použite dobre priepustnú kvetináčovú zmes s množstvom organickej hmoty a odležaného hnoja.

Citrónom sa najlepšie darí v dobre priepustnej pôde. Úroveň pH pôdy by mala byť medzi 5,5 a 7, pretože táto rastlina uprednostňuje mierne kyslú pôdu pred neutrálnou. Môžete tiež použiť rovnaké časti záhradnej pôdy, riečneho piesku a kompostu.

Zavlažovanie

Citrónovník vyžaduje neustále zalievanie, aby produkoval zdravé ovocie. Príliš veľa alebo príliš málo vody môže spôsobiť opadávanie kvetov a plodov a niekedy môže odumrieť aj rastlina.

Pred zalievaním skontrolujte, či je vrchná 2-palcová vrstva pôdy suchá. Vo veterných a horúcich dňoch vyžaduje častejšiu zálievku a mierne vlhkú pôdu.

Vlhkosť

Ak pestujete citrónovník v interiéri, potrebuje určitú úroveň vlhkosti, aby sa mu darilo: ideálne 50 %. Vlhkosť môžete udržiavať umiestnením do misky s vodou vedľa rastliny alebo použitím zvlhčovača.

Na udržanie pôdnej vlhkosti na dlhší čas je dobré na ňu položiť vrstvu organického mulča, ktorý ju úplne zakryje, ako sú zvyšky orezov, pokosená tráva, opadané lístie a pod. Pozrite si: Tipy na výrobu a aplikáciu organického mulčovania

Výsadba citrónovníka v kvetináči

zasadiť citrónovník do kvetináča

Veľkosť črepníka by mala byť v súlade s veľkosťou stromu. Vyhnite sa hrncom, ktoré sú príliš veľké alebo malé; Majte na pamäti, že musíte použiť nádobu, ktorá je o jednu veľkosť väčšia ako váš predchádzajúci hrniec.

Najlepší čas na presádzanie citrónovníka je jar. Normálna vec je robiť to každé 3 alebo 4 roky.

V noci pred presadením citrónovníka by ste mali pôdu dlho zalievať, kým pôda nie je veľmi mokrá.

Ak chcete strom odstrániť, musíte črepník nakloniť nadol a do strán. Potom ďalší chyťte strom za kmeň a pomaly ho tlačte dopredu a dozadu a pohybom smerom von. Pokračujte v tom, kým strom a jeho koreňový bal nie sú vonku.

Potom pridajte zmes na zalievanie do nového hrnca. Nechajte dostatok miesta, aby ste do nej mohli stromček presadiť a naplniť ho ďalšou zeminou. V novom kvetináči ponechajte dvojnásobok veľkosti prázdneho koreňového balu.

Nakoniec ho môžete naplniť zeminou zo starého kvetináča alebo čerstvou zeminou. Dobre zalejte a nechajte citrónovník niekoľko dní odpočívať v tieni, aby sa po presadení ľahšie spamätal.

Starostlivosť o citrónovník v kvetináči

starostlivosť o črepníkový citrónovník

Teplota

Teploty pod -1 C ohrozujú život citrónovníka, okrem citrónovej odrody 'Meyer', ktorá znáša chlad až do -4 C.

Optimálna teplota je 10 až 28 °C. Ak chcete prezimovať, zasaďte rastlinu v interiéri alebo v skleníku, keď teploty klesnú pod 2 °C.

Prerezávanie citrónovníka

Zaštipnutie podporuje huňatejší rast: zaštipnite rastúcu špičku, keď je vetva dlhá asi 5-6 centimetrov.

Prerezávanie citrónovníka je najlepšie vykonať, keď na jar začína nový rast. Môže sa to robiť aj na jeseň alebo koncom zimy v oblastiach bez mrazu.

Pred rezom buďte opatrní, strihajte iba choré alebo odumreté konáre alebo tie, ktoré znižujú prúdenie vzduchu.

Citrónovník ukladá prebytočnú potravu do svojich listov a nadmerné strihanie môže viesť k nižšej kvalite ovocia. Hľadajte tiež prísavky a ak ich nájdete, okamžite ich ostrihajte.

Hnojivo na citrónovník v kvetináči

Všetky rastliny z rodiny citrusov jedia veľa. Citrón potrebuje hnojivo, aby vytvoril šťavnaté ovocie, svieže lístie a voňavé kvety.

Používajte špeciálne citrusové hnojivá pre každú rastlinu citrusového druhu; ak nie je k dispozícii, použite hnojivo s pomalým uvoľňovaním s NPK 12-6-6 alebo 20-20-20.

Hľadajte hnojivo, ktoré obsahuje mikroživiny, najmä železo, mangán a zinok. Ak nepoužívate hnojivo s pomalým uvoľňovaním, podporte svoj citrónovník aplikovaním vo vode rozpustného hnojiva raz za mesiac počas vegetačného obdobia.

Raz za čas pridajte k rastline kompost alebo dobre prehnitý hnoj. Pozri: tekuté hnojivá

Tip: Môže to znieť hlúpo, ale raz za 4 až 6 týždňov môžete naliať šálku alebo dva čistého jogurtu (bez pridaných farbív alebo príchutí) okolo koreňa citrónovníka, aby ste videli väčší rast silný.

Mory a choroby

Citrónovníky občas priťahujú škodcov, ako sú múčniky, roztočce a vošky.dávať na nich pozor. Ak vidíte napadnutie, aplikujte insekticídne mydlo, neemový olej alebo organické insekticídy. Pozrite si: Ako vyrobiť a aplikovať domáce a organické insekticídy

Zber citrónov

zber citrónov v hrnci

Načasovanie zberu závisí od druhu citrónovej odrody, ktorú pestujete, a od poveternostných podmienok.

Ovocie prestanú dozrievať, keď spadnú zo stromu. Ak chcete zistiť, či je ovocie zrelé, pozrite sa, či je ťažké, mäkké a žlté.

Ďalšie tipy na pestovanie citrónovníkov v črepníkoch

Uchovávajte citrónovník na mieste s miernym vetrom, pretože nemá rád silný vietor ani prievan. Budete však musieť zabezpečiť dobrú cirkuláciu vzduchu.

Zaujímavé môže byť aj čítanie: Ako pestovať pomarančovník v kvetináči a starostlivosť oň.

Ak sa pohybujete na zimu vnútri alebo na leto vonku, aklimatizujte sa pomaly, aby ste predišli šoku.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: