Tipy do záhrady

Ako sa starať o záhradu počas nadmerných letných horúčav

Ako sa starať o záhradu počas nadmerných letných horúčav
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Spalujúce letné teploty často záhradkárov prekvapia a spôsobia, že priesady vädnú práve vtedy, keď by mali začať rásť. Dokonca aj dobre založené záhradné rastliny a kríky môžu počas vlny horúčav utrpieť neúspech. V tomto článku sa pozrieme na niekoľko jednoduchých krokov, ktoré môžete podniknúť, aby ste porazili horúčavy a aby vaša záhrada a sad rástli.

záhrada s vlnami tepla

Venovaním pozornosti stavu pôdy môže záhradkár pôsobiť proti účinkom vlny horúčav na rastúce rastliny. Pozrime sa, ako chrániť rastliny počas vlny horúčav.

1. Mulčovanie materiálmi svetlých farieb

mulčovacia vlna

Pokrytie záhrady prírodným mulčom – ako je pokosená tráva, drevené štiepky alebo kôra – pomôže udržať korene rastlín chladnejšie a zabráni tak rýchlemu vyparovaniu vody. Uistite sa, že používate kôru svetlej farby, aby ste do svojich rastlín nenatiahli ešte viac tepla.

Prvou líniou obrany pred horúčavami a veternými podmienkami, ktoré môžu vysušiť ornicu, je aplikovať okolo rastlín bohatú vrstvu mulča.

To chráni pôdu pred priamym slnečným žiarením a udržuje ju vlhkú na povrchu. Mulč tiež znižuje odparovanie vody z pôdy, čo znižuje potrebu zavlažovania.

Je veľa rôznych mulčovacích materiálov, ktoré môžete použiť. Počas vlny horúčav odrážajú svetlé mulče slnečné svetlo a pomáhajú udržiavať povrch pôdy chladnejšie.

Na našom dvore nechávame kúsok nepokosenej trávy odložený bokom, aby vyrástla na zdroj mulča.

Najlepšie je nechať čerstvo pokosenú trávu na trávniku niekoľko dní pred hrabaním, ak sa má použiť ako mulč. Po niekoľkých dňoch slnka získajú čerstvé zelené odrezky svetlohnedú farbu a sú ideálne na použitie ako mulč. Pozrite si: Tipy na výrobu a aplikáciu organického mulčovania

2. Polievajte záhradu ako prvé ráno

polievanie rastlín vlna horúčav

Vlna horúčav môže rýchlo vysušiť povrch pôdy a vysušiť povrchové korene.

V horúcom počasí sa voda stráca aj cez listy, takže vaše rastliny bude potrebné dôkladne zaliať.

Toto by ste mali urobiť hneď ráno, najmä ak na zavlažovanie používate postrekovač, pretože väčšina vody z postrekovača sa počas horúcich hodín dňa stratí vetrom a odparovaním.

Polievanie ráno tiež zabraňuje obareniu teplom, ktoré môže poškodiť listy zalievané, keď je slnko priamo nad hlavou.

V extrémnych horúčavách môžu záhony a škôlky potrebovať druhú zálievku neskoro počas dňa, rovnako ako menšie záhony a nádoby.

Počas vlny horúčav je potreba šetriť vodou väčšia. Manuálne zavlažovanie má tú výhodu, že dodáva správne množstvo vody pre každú plodinu. Okrem toho je to efektívnejšia metóda zavlažovania ako postrekovače, pretože sa zavlažujú iba určené plodiny.

Polievanie ráno je tiež skvelou obranou proti slimákom, pretože podmienky sú cez noc suchšie. Plesňové choroby sú tiež odrádzané. Navyše je príjemnejšie polievať ako prvé ráno, keď je na záhrade ešte chládok.

Všimnite si, že tento krok nebude taký účinný bez tieňa a chladenia, ktoré mulč poskytuje. Všetka tá prebytočná voda vyschne a vyparí sa skôr, než bude mať šancu urobiť vašej záhrade veľa dobrého. Pozri: Ako a kedy zalievať rastliny v záhrade a sade

3. Použite tienidlo alebo kryty na rastliny.

tienidlo pre rastliny vlna tepla

Utierka poskytuje dočasnú čiastočnú ochranu pred slnkom pre záhradné rastliny a je dostupná v záhradných centrách v rôznych veľkostiach, odtieňoch a konfiguráciách.

„Faktory tieňa“ označujú stupeň blokovania slnečného svetla a môžu sa pohybovať od 25 % do 90 %.

Citlivé rastliny, ako je zelenina, môžu potrebovať tieňový faktor 50 – 60 %, zatiaľ čo rastliny odolnejšie voči teplu, ako sú tekvice a fazuľa, môžu využiť tieňovanie.

Utierka na tienidlo je dočasná, ale je potrebné dbať na to, aby bola umiestnená tak, aby blokovala slnečné svetlo a neznižovala prevzdušňovanie.

Tiež sa musíte uistiť, že štruktúra látky odolá vetru a nepoškodí rastliny pri páde na ne.

Domácu tienidlo je možné vyrobiť pomocou rybárskych sietí s tkanými pásikmi látky dočasne zavesenými cez zraniteľné plodiny.

Riadkové kryty ponúkajú podobné výhody ako tieniace látky, pokiaľ je dostatok vetrania, ale nie sú k dispozícii v tienistých podmienkach.

4. Nájdite nové priesady v tieni vyšších rastlín.

rastliny v tieni vlny horúčav

Vlna horúčav je na transplantáciu najťažšia. Koreňový systém mladých štartovacích rastlín je plytký a najviac náchylný na suché podmienky v horných niekoľkých centimetroch pôdy.

V ideálnom prípade počkajte, kým vlna horúčav pominie, a až potom vysaďte priesady. Ale ak máte priesady, ktoré je potrebné umiestniť, hľadajte možnosti čiastočného tieňa, ktoré poskytujú vyššie, zrelšie rastliny.

Nechcete umiestňovať priesady do oblasti s trvalým tieňom, preto hľadajte holé miesta v záhrade vedľa rastlín, ktoré sa blížia k zrelosti. Takto bude slnko k dispozícii pre transplantáty, keď budú lepšie založené.

Na obrázku vyššie sú priesady brokolice umiestnené vedľa vysokých stoniek zrelej špargle podobnej papradí.

Paprade poskytujú mladým semenáčikom čiastočný tieň, ale nie natoľko, aby zasahovali do rastu rastlín, keď sa usadí. Okrem toho stonky papradí slúžia ako čelné sklo pri krehkých priesadách.

5. Udržujte trávu aspoň dva palce vysokú.

Je logické, že vyššia tráva vrhá dlhšie tiene. A dodatočný tieň spôsobený rastom trávy vyššie ako zvyčajne prospeje pôde tým, že pomôže udržať vlhkosť.

Minimálna hĺbka na získanie úžitku v tieni je asi 2 palce a niektorí záhradníci umiestňujú kosačky až 4 palce počas horúčav alebo sucha.

Vyhnite sa aplikácii hnojív na trávnik alebo záhradu počas vlny horúčav, pretože schopnosť koreňov absorbovať živiny je znížená. Pred pridaním hnojiva do plodín počkajte, kým sa počasie ochladí.

A kým budete premýšľať, ako ochrániť svoj dvor počas horúčav, nezabudnite pridať vodu pre vtáky.

Vlny horúčav sú často dostatočne krátke na to, aby záhradníci mohli úspešne pestovať svoje plodiny. Dlhotrvajúce vlny horúčav sú, samozrejme, ťažšie a úroda môže byť zakrpatená alebo znížená.

Nanešťastie, dlhodobé vyhliadky pre našu klímu naznačujú, že v nasledujúcich rokoch budú musieť záhradkári zdokonaliť naše záhradnícke zručnosti v horúcom počasí.

Môže byť zaujímavé prečítať si: Ako využiť opadané lístie na ochranu a výživu záhradnej pôdy.

Opatrenia opísané vyššie budú pravdepodobne v najbližších rokoch verejne dostupné.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: