Okrasné rastliny

Pestovanie a pestovanie Nasturtiums organicky

Pestovanie a pestovanie Nasturtiums organicky
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Nasturtium (Tropaeolum majus) sú nielen krásne, ale aj jedlé. Na otázku: Aké jednoduché letničky sa pestujú zo semien? Vždy zaraďujeme nasturcius. Jeho semená sú pomerne veľké a dajú sa zasadiť priamo do záhrady alebo do kvetináčov. V tomto článku vás chceme naučiť, ako zasiať a pestovať nasturtium organicky.

pestovať nasturtium

Úvod:

Nasturtium pochádza z Južnej Ameriky, kde sa používa na liečebné účely a na dochucovanie jedál. Krásne jedlé nasturcie priťahujú kolibríky, motýle, včely a iný užitočný hmyz.

Nasturtiums, ktoré sa ľahko pestujú, majú kvety v tvare trúbky, ktoré siahajú od jasných odtieňov, ako je ohnivá oranžová a maslovo žltá, cez chladnejšie odtiene, ako je ružová a lososová, až po jemné odtiene, ako je bordová alebo krémová s mahagónovými škvrnami.

Výsev a pestovanie žeruchy vonku v záhrade:

pestovať nasturtium v záhrade

Táto technika, známa aj ako „priame siatie“, sa niekedy používa na rastlinách, ktoré neznášajú presádzanie. Tiež je to dobrá voľba pre semená, ktoré nevyžadujú veľa starostlivosti, ako sú napríklad nasturtium.

Tento spôsob je pohodlný, pretože ich môžete zasadiť presne tam, kde chcete, aby rástli, a nemusíte ich presádzať. Musíte len počkať, kým nebezpečenstvo mrazu pominie.

Ideálne je siať na jar. V horúcom podnebí si vyberte miesto, ktoré je zatienené pred popoludňajším slnkom.

Semená Nasturtium sa zvyčajne vysádzajú 1 cm hlboko a so vzdialenosťou medzi nimi asi 20 cm. Nasturtiums trvá 10-12 dní, kým vyklíčia a môžu kvitnúť za mesiac.

Pokiaľ ide o pôdu, žeruchy nie sú vyberavé a darí sa im aj v chudobnej pôde, pokiaľ sú pravidelne zalievané.

Výsev a pestovanie Nasturtia v interiéri v kvetináčoch:

pestovanie nasturtia v interiéri

Ak chcete začať s väčšími rastlinami – a dosiahnuť, aby kvitli skôr – začnite so semenami v interiéri.

Keďže sú to veľké semená, rada začnem s pomerne veľkým kvetináčom. Do každého kvetináča umiestnite dve semená 1 cm hlboko a pestujte ich pod svetlom alebo na svetlom mieste.

Keď majú sadenice niekoľko trsov listov, odtrhnite najslabšie a ponechajte jeden na črepník.

Načo sadiť dve semienka, ak idete trhať to najslabšie? Ide skôr o poistku, pre prípad, že by jedno zo semien nevyklíčilo. Ale ak vidíte, že obe rastú dobre, opatrne jeden odstráňte, aby ste nepoškodili jeho korene, a preneste ho do iného kvetináča.

Ak ste si istý svojím zdrojom semien – alebo ste šetrní – použite menšie kvetináče a zasaďte do každého jedno semienko.

Ako transplantovať nasturcium

transplantovať nasturtiums

Keď odstraňujete rastlinu robte to veľmi opatrne keďže nasturtiums veľmi trpí presádzaním, pri odstraňovaní sa snažte, aby prišla von s čo najväčším množstvom pôdy, je lepšie to robiť, keď je pôda suchá, zabránite tak polámaniu koreňov.

Keď prejde zima a nočné teploty sa pohybujú okolo 10 stupňov Celzia, je dobré priesady „otužiť“. To znamená, že ich cez deň premiestnime von a na noc necháme vnútri.

Po niekoľkých dňoch od dokončenia tejto úlohy môžu byť vysadené v záhrade. Aby ste znížili šok z presádzania, odstráňte spodný okraj črepníka a zasaďte sadenice, črepník a všetko.

Je dôležité, aby bol horný okraj kvetináča zakopaný, aby sa zabránilo odvádzaniu vlhkosti z pôdy od rastliny.

Tento spôsob sa neodporúča pre všetky rastliny, no v prípade žeruchy funguje, keďže ich koreňový systém je plytký.

Najodporúčanejšie a najekologickejšie je semienka naklíčiť v domácich papierových pohároch či kornútkach, prípadne v škatuľkách od vajec. Takto sa časom rozložia a stanú sa súčasťou pôdy.

Starostlivosť o nasturtium

starostlivosť o nasturcium

Nasturtiums sa pomerne ľahko stará, ale je dôležité, aby ste ich počas suchých období zalievali. Veľmi dobre rastú v kvetináčoch a okenných debnách.

Pôdu medzi jednotlivými zálievkami nechajte vyschnúť, no nenechajte ju vyschnúť mnoho dní. Pravidelne ich kŕmte tekutým hnojivom, aby ste počas leta zabezpečili bohaté kvitnutie.

Nasturtium nepotrebujú veľmi úrodnú pôdu, najmä pokiaľ ide o dusík, ktorý poskytuje viac listov a menej kvetov.

Najlepšie kvitne na plnom slnku, no toleruje aj čiastočný tieň. Sú slabé na teplo a vyblednú počas horúcich období. Ak sa to stane, odstrihnite ich a zvyčajne vám opäť spríjemnia jeseň.

Vošky milujú mäkké rastlinné pletivo vytvorené bohatým dusíkom, najmä ak sú iné živiny, ktoré by rastlinné pletivo posilnili, príliš málo alebo chýbajú. Tu vás naučíme, ako bojovať proti voškám.

Zber nasturtiumov

jedlé nasturcie

Kvety, listy a dokonca aj struky nasturtiums sú jedlé. Krásne kvety sa dajú krájať na ozdobu jedál alebo šalátov.

Najmladšie, najjemnejšie listy dodávajú čerstvým šalátom pikantnú chuť a údajne majú vysoký obsah vitamínu C.

Všetky farby a odrody sú chutné v šalátoch alebo ako obloha. Listy sa tiež môžu jesť. Odstredivka na šalát je skvelá na prípravu čerstvých kvetov a listov žeruchy na kulinárske účely.

Môže byť zaujímavé prečítať si aj: Ako pestovať hortenzie z odrezkov (stoniek).

Pri zbere žeruchy je najlepšie rozohriať kvety a listy ihneď po zbere tak, že ich na 10 minút namočíte do studenej vody. Zostanú teda dlhšie čerstvé.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: