Záhradné plodiny

Ako pestovať a pestovať Bok Choy (Pak Choi) v kvetináči

Ako pestovať a pestovať Bok Choy (Pak Choi) v kvetináči
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Bok choi (Brassica rapa var. chinensis), tiež nazývaná Pak Choi, je rastlina z čeľade kapustovité, ktorá najlepšie rastie v mierne chladnom podnebí. Je jednou z odrôd ázijskej zeleniny a je známa aj ako čínska biela kapusta. Ak si chcete zasadiť túto rýchlo rastúcu zeleninu, tu sú všetky informácie o tom, ako pestovať bok choi v kvetináči.

pestovať bok choi v kvetináči

Pestovanie Bok Choi zo semien

Bok choi sa vysádzajú na jar, po pominutí rizika neskorých zimných mrazov.

Semená zasiate 1 cm hlboko priamo do požadovaných kvetináčov vzdialených 5 cm od seba alebo použite misky na semená a zasiate 2 semená do každej bunky.

V štádiu klíčenia nechajte črepník (nádoby) na mieste, kde dostáva svetlo, ale nie priame slnko, snažte sa udržiavať substrát vždy vlhký, ale nie zaliaty vodou, za 4-8 dní vyklíči.

Prerieďte všetky nechcené sadenice a presaďte ich, keď dorastú do výšky asi 5 cm.

Tip: Keďže bok choi budete pestovať v kvetináči, môžete si mladé rastliny kúpiť aj z neďalekej škôlky alebo online .

S rastlinami pak choi môžete začať aj koncom leta alebo na jeseň a pokračovať v zasiatí semien až niekoľko týždňov pred prvým očakávaným mrazom.

Keďže túto rýchlo rastúcu zeleninu môžete zbierať už za 4 týždne, je možné ju pestovať v chladných rámoch a vo vnútri až do neskorej jesene.

Transplantácia

zasiať bok choi

Keď sú mladé rastlinky vystavené mrazu a nízkym teplotám, začnú padať hneď, ako teplota stúpne. Aby ste tomu zabránili, začnite presádzať alebo uchovávať nádoby vonku, keď nočná teplota začne stúpnuť nad 10 °C.

Tento postup pomôže znížiť šok z presádzania, ktorý spôsobuje predčasné kvitnutie.

Požiadavky na pestovanie Bok choi v kvetináčoch

pestovať bok choi v kvetináči

Výber kontajnera

Vyberte nádobu hlbokú 15 cm a čo najväčšiu šírku na pestovanie bok choi.

Na tento účel sú skvelé široké obdĺžnikové kvetináče alebo si môžete vybrať samostatné malé kvetináče s priemerom 15-20 cm pre jednu rastlinu.

Pozícia

Bok choi dobre rastie v čiastočnom tieni. Vyberte si preto čiastočne slnečné stanovište. Ak však žijete vo veľmi chladnom podnebí alebo tam, kde je intenzita slnečného žiarenia nízka, zvýšte svoju expozíciu slnku.

Ak žijete v horúcom podnebí, zabezpečte viac tieňa. Stačí napríklad 3 hodiny priameho slnečného žiarenia denne.

Poschodie

Na pestovanie bok choi v kvetináčoch použite kvalitnú, dobre odvodnenú kvetináčovú zmes bohatú na organickú hmotu. Textúra pôdy by mala byť drobivá a voľná s určitou schopnosťou zadržiavať vodu, pretože uprednostňuje mierne vlhké pestovateľské médium.

Vyhýbajte sa pôdam, ktoré uprednostňujú prekážky a sťažujú odvodňovanie, čo spôsobuje podmáčanie. Uprednostňuje neutrálnu alebo mierne zásaditú pôdu a ideálne pH pôdy je medzi 6 a 7,5.

Zavlažovanie

Uprednostňuje mierne vlhkú pôdu, preto by ste nemali nechať pôdu úplne vyschnúť. Pravidelné zalievanie a dostatočná úroveň vlhkosti sú kľúčom k úspechu pri pestovaní bok choi, najmä keď teplota stúpa.

Vyhýbajte sa zmáčaniu listov, nadmernému zalievaniu a stojatej vode, pretože to môže viesť k hnilobe koreňov a iným hubovým chorobám.

Tip: Predčasné opadávanie a menej šťavnaté listy môžu byť príznakmi nedostatočného zalievania.

Teplota

Optimálna teplota na pestovanie bok choy je 13 až 24 stupňov Celzia. Môže však rásť, keď sa teplota pohybuje od 10 C do 32 C.

Znesie nejaký čas slabé mrazy a teploty pod 0 C. Bok choy tiež toleruje teplo a teploty 32 C.

Pri pestovaní bok choy v kvetináči môžete ľahko udržiavať teplotu, keď klesne, tým, že poskytnete teplo a ochranu. Podobne zabezpečte viac tieňa a vlhkosti, keď sú teploty v teplejších oblastiach vyššie.

Starostlivosť o Bok choi v črepníkoch

črepníkové bok choi starostlivosti

Pestovanie bok choi nie je náročné a nevyžaduje špeciálnu starostlivosť. Pravidelné zalievanie, výber správnej odrody, načasovanie a najlepšia pôda sú kľúčom k bohatej úrode.

Hnojivo

Aplikujte hnojivo bohaté na dusík na podporu vegetatívneho rastu. V čase presádzania môžete pridať vyvážené hnojivo s pomalým uvoľňovaním, ktoré zabezpečí stabilný prísun živín pomalou rýchlosťou.

Kŕmte rastliny rybou emulziou, kompostom alebo hnojovým čajom 10 dní po presadení a keď sú v polovici svojho rastu. Ak nepridávate kompost s pomalým uvoľňovaním, pridávajte tekutý kompost v pravidelných intervaloch. Pozri: Ako vyrobiť organické tekuté komposty a hnojivá

Bok choi ťaží z častého mierneho kŕmenia namiesto jedného silného hnojenia.

Mory a choroby

Škodcovia, ako sú kapustovité chrobáky a húsenice, môžu spôsobiť škody. Blšie chrobáky žuvajú listy, pričom problémom môže byť aj vytváranie malých dier v listoch. Priťahuje ho aj bežných záhradných škodcov, ako sú molice a vošky.

Najväčšou výhodou kontajnerového záhradníctva je, že ich môžete ľahko sledovať a odstrániť ich skôr, ako sa zamoria. Pozrite si: Ako vyrobiť a aplikovať domáce a organické insekticídy

Pokiaľ ide o choroby, nadmerná vlhkosť pôdy vyvoláva bakteriálnu mäkkú hnilobu. Nadmerné zalievanie a zlé odvodnenie môže spôsobiť hnilobu koreňov.

Harvest Bok Choi

zber bok choi

Mladé listy bok choy môžete začať zbierať 3-4 týždne po ich objavení.

Vonkajšie listy opatrne odrežte a vnútorné nechajte rozvinúť. Na zber celých hlávok musíte počkať 45 až 55 dní, v závislosti od odrody.

Tip: Bok choy sa rýchlo rozmnožuje, keď teploty stúpajú. Rastlinu teda určite zozbierajte skôr, ako stúpne horúčava.

Môže byť zaujímavé prečítať si: Ako ekologicky pestovať zemiaky v kvetináčoch.

Vykonajte postupný výsev, aby ste mali stály prísun bok choi semien zasiate každé dva týždne.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: