Okrasné rastliny

Ako siať, pestovať cíniu a starostlivosť o ňu

Ako siať, pestovať cíniu a starostlivosť o ňu
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Cínie sú tie najšťastnejšie kvety, ktoré môžete zasadiť, navyše rýchlo rastú, ľahko sa o ne starajú a dodajú vašej záhrade veľa farieb. Cínie poskytujú farebné kvety celé leto, ale sú skvelé aj v kombinácii s na jeseň kvitnúcimi trvalkami, naučte sa, ako sadiť, pestovať cínie a starať sa o ne.

pestovať cíniu

Ako pestovať cíniu

Keďže cínie sa tak ľahko pestujú zo semien, predstavujú pestrý a lacný spôsob, ako vyplniť záhon. Motýle majú radi jasné, ľahko rozpoznateľné farby a budú priťahované do vašej záhrady.

Začnite dobre svoje cínie, či už sejete semená alebo pestujete už začaté rastliny, tým, že im poskytnete správne podmienky na pestovanie pomocou týchto tipov na pestovanie.

Rastlina cínia

rastlinná cínia

Semená zasiate na jar priamo do obrobenej pôdy a zľahka ich prikryte, každých 10 cm umiestnite semienko, snažte sa udržiavať pôdu vždy vlhkú, kým sa nezačnú objavovať prvé klíčky, potom ich frekvenciu znížte na dvakrát týždenne.

Keď rastliny dosiahnu viac ako pár listov, môžete ich presadiť, počkajte, kým sa pôda na jar zohreje, keď pominú všetky riziká mrazov.

Rastlina cínia

rastlinná cínia

Keď je rastlina pripravená na presádzanie, pripravte miesto pestovania, urobte do pôdy dieru o niečo väčšiu, ako je tá v kvetináči, kde sa rastlina nachádza, pridajte trochu kompostu alebo organického hnojivo.

Potom opatrne vyberte rastlinu z črepníka bez toho, aby ste príliš porušili korene, vložte ju do pestovateľskej jamy a zasypte všetky jej korene zeminou, potom veľa zalejte a na vrch položte vrstvu mulča. pôdu na ochranu pred slnkom.

Je vhodné presádzať popoludní, keď slnko nie je veľmi silné, pomôže to rastline ľahšie sa zotaviť.

Tipy na pestovanie cínie

Vyberte si správne miesto

Vyberte si miesto s dobrou cirkuláciou vzduchu a plným slnkom; cínie v tieni ochabnú a ochorejú.

A hoci tieto letničky znášajú širokú škálu pôdnych typov, najlepšie sa im bude dariť vo vlhkej, dobre odvodnenej pôde, ktorá obsahuje veľa kompostu.

Zavlažovanie

V suchom prostredí sú cínie zdravšie. Ak musíte zalievať, urobte tak iba pri spodnej časti rastliny alebo použite namáčaciu hadicu, aby boli listy suché.

Udržiavajte vlhkosť na listoch, aby ste zabránili vzniku múčnatky. Pridajte centimeter organického mulča, ako je kompost, okolo rastlín, aby bola pôda vlhká a nebudete musieť toľko zalievať.

Zalievajte až vtedy, keď je pôda úplne suchá, vlhkosť môžete skontrolovať vložením prsta do pôdy, ak je dva-tri centimetre pod ňou vlhké, počkajte so zálievkou ešte jeden deň.

Nepreplácajte

V dobrej pôde nie je potrebné extra prihnojovanie, ale ak chcete, mierne posypanie krmivom s nízkym obsahom dusíka a pomaly sa uvoľňujúcim účinkom ich udrží kvitnúť celé leto.

Odstráňte vyblednuté kvety

Jednou z najlepších vecí, ktoré môžete urobiť, aby sa zachovalo viac kvetov, je odstrániť tie, ktoré na rastline začínajú schnúť.

Pozbierajte všetky kvety, ktoré začínajú odumierať, odrezaním tesne nad skupinou zdravých listov. Za týždeň alebo dva nájdete na tomto mieste dve nové stonky – a to znamená viac kvetov!

Poskytnúť podporu

starostlivosť o cíniu

Väčšine krátkych kultivarov cínie sa darí aj samostatne, ale vysoké tradičné druhy môžu byť veľmi ťažké.

Ideálna je „svorka“ z kolíkov a šnúrky. Zasaďte ho, keď sú sadenice vysoké len niekoľko palcov, ako na obrázku vyššie.

Vrstvy cínie sú drsné a drsné, takže aj keď kruh neprepletiete špagátom, rastliny sa k sebe prilepia a budú pomáhať svojim susedom.

Pestovanie kvetov cínie na hranici záhrady

pestovanie cínie v záhrade

Vyššie uvedená fotografia je skvelým príkladom použitia menších, hustejšie rozvetvených kultivarov.

Cínie sú ideálne na terénne úpravy, pretože na to, aby vyzerali úchvatne, nepotrebujú kolík ani orezávanie.

Cínie sa tiež môže zahriať, najmä pozdĺž chodníka orientovaného na sever, ako je tento.

Pestovanie cínie v kvetináčoch

pestovať cíniu v kvetináči

Cínie sú vynikajúce rastliny v nádobách, pretože najlepšie rastú na plnom slnku a tolerujú suché podmienky, ktoré niekedy vznikajú, ak zabudnete zaliať v horúcom dni.

Na pestovanie nepotrebujú veľkú nádobu, stačí 10 litrový črepník, no ak chcete do toho istého zasadiť viacero rastlín, hľadajte väčšiu, aby ste mali priestor.

Poskladajte cínie do kvetináčov, pretože ich kompaktný tvar znamená, že sa o ne aj ľahko stará.

Nemusíte sa obávať, že ich zovriete, aby ste si udržali svoju veľkosť. Ak niektoré kvety začnú pôsobiť unavene, odrežte ich a hotovo.

Zber čerstvých kvetov

Cínie sú fantastické kvety na výrobu kvetinových kytíc. Zasaďte množstvo rôznofarebných cínií, aby ste ich mali veľa na krájanie.

Odrezanie kvetov povzbudí tvorbu ďalších púčikov, takže ich budete mať stále viac.

Môže byť zaujímavé prečítať si aj: Ako rozmnožovať a pestovať vistériu a starostlivosť o ňu.

Vyberte si kvet cínie, keď môže prejsť „skúškou kývania“: Uchopte stonku niekoľko centimetrov pod hlavičkou kvetu a zatraste ňou. Ak je stonka tuhá a kvet neklesá ani sa neohýba, je pripravený na rezanie.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: