Starostlivosť o rastliny

Ako pestovať chmeľ ekologicky a starostlivosť oň

Ako pestovať chmeľ ekologicky a starostlivosť oň
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Je veľa dôvodov na pestovanie vlastného chmeľu. Jedinečné príchute, čerstvo chmelené pivá a organický chmeľ, aby sme vymenovali aspoň niektoré. Táto príručka obsahuje všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste úspešne pestovali chmeľ organicky.

pestovať chmeľ

Úvod

Pestovanie chmeľu je veľmi obohacujúci proces. Môže si to vyžadovať určité úsilie, najmä v prvých rokoch.

Akonáhle svoj chmeľ uvediete do prevádzky, budete rok čo rok odmenení jedinečným, skutočne čerstvým chmeľom.

Rád prirovnávam čerstvo nazbieraný, doma vypestovaný chmeľ k zelenine. V supermarkete je ťažké nájsť rovnakú kvalitu paradajok a to isté platí pre chmeľ. Takže pokračujte a prevezmite kontrolu nad svojím chmeľom… vypestujte si svoj vlastný!

Kedy a kde pestovať chmeľ

Pestovanie chmeľu začína vysadením podzemku (koreňového býka) skoro na jar.

Načasovanie výsadby chmeľových odnoží závisí od vašej polohy. Je vhodné počkať, kým sa pôda nerozmrzne a nebudú hroziť silné mrazy.

Vyberte miesto, na ktoré dopadá veľa slnečného svetla. Čím viac slnka, tým lepšie. Chmeľ miluje slnko. Vyhnite sa oblastiam, kde sú rastliny tienené stromami, budovami atď.

Majte na pamäti, že nemá rada nadmernú vlhkosť, ak žijete vo veľmi vlhkom prostredí, riskujete napadnutie rastliny plesňami. V tomto prípade by ste ju mali zalievať veľmi málo.

Ako pestovať odnože

rastlinný chmeľ

Konvenčná rada je, aby ste si medzi svojimi chmeľmi dali 60 cm pre podobné odrody a 90 cm pre rôzne druhy.

Vykopte jamu dostatočne hlbokú, aby podzemok zakryl 6 až 8 palcov pôdy.

Keď vložíte podzemok do zeme, môžete ho orientovať vertikálne alebo horizontálne. Pokúste sa určiť, akým smerom budú rásť výhonky podzemku a usporiadajte ich tak, aby rástli vertikálne.

Niekedy je ťažké povedať, akým spôsobom púčiky rastú, no nestrácajte spánok, keďže budú rásť v správnom prostredí.

Po vysadení ich zalejte veľkým množstvom vody, kým miesto nie je premočené, robte to po troškách, aby sa nevytvárali kaluže. Vždy udržiavajte pôdu vlhkú, kým nezačnú prvé klíčky, potom môžete nechať pôdu pred opätovným zalievaním trochu vyschnúť.

Pamätajte, že oddenky môžete pestovať v kvetináčoch a potom ich presadiť na ich konečné miesto, ale najlepšie je to urobiť priamo na mieste, kde budú rásť, čím zabránite budúcej rastline dostávať sa do stresu.

Vystrihnite „býčie výhonky“

rezať chmeľové puky

Prvé výhonky, ktoré vychádzajú zo zeme, sa nazývajú „býčie výhonky“… bez srandy. Komerční pestovatelia chmeľu zredukujú tieto výhonky, aby zvýšili produkciu.

Ak sa rozhodnete ostrihať výhonky z rastliny, získate viac chmeľu, ale nie je to podmienkou úspešného pestovania.

Ak ste leniví alebo zabúdate, nebojte sa. Pravdepodobne nie ste komerčný pestovateľ, ktorého živobytie závisí od produktívnej plodiny.

Chmeľ v priemere trvá 5 až 6 mesiacov, kým rastie, kým je pripravený na zber.

Starostlivosť o pestovanie chmeľu

starostlivosť o chmeľ

Ako ich kŕmiť

Zdravie pôdy je životne dôležité pre zásobovanie chmeľu živinami, ktoré potrebuje na rast. Môžete minúť a kúpiť si vrece hnojiva, ale to je krátkodobá oprava a, úprimne povedané, krátkozraká oprava, ktorá zničí mikrobiálny život vo vašej pôde.

Na zabezpečenie zdravej pôdy používajte kvalitný kompost a mulč s organickou hmotou. Mnohé rady majú bezplatný kompost, ktorý bude vaša pôda a chmeľ milovať.

Lístie a tráva fungujú dobre ako mulč. Nepoužívajte iba drevené štiepky, pretože to spôsobí nerovnováhu podlahy.

Ak naozaj potrebujete rýchlu injekciu živín, namiesto chemických hnojív použite kompostový čaj. Pozri: kompostový čaj

Zavlažovanie

Chmeľ budete musieť často zalievať v závislosti od ročných zrážok. Nadmerné zalievanie chmeľu môže spôsobiť rozmočené, zhnité podzemky.

Skontrolujte rastlinu a na základe jej vzhľadu určite, či ju treba zalievať. Listy sa zvyčajne začnú krútiť alebo skladať, keď potrebujú vodu. V suchom podnebí sa odporúča denné zalievanie a vo vlhkom podnebí môžete zalievať každé dva alebo tri dni.

Jedným zo spôsobov, ako to skontrolovať, je vložiť prst niekoľko centimetrov do zeme, ak máte pocit, že je dole vlhká, počkajte deň alebo dva, inak, ak máte pocit, že je suchá, zalejte ju .

Umiestnite podpery k rastline

podpora chmeľových rastlín

Chmeľ najlepšie rastie, keď môže šplhať vertikálne. S najväčšou pravdepodobnosťou budete chcieť nainštalovať mrežu, na ktorú môžu vyliezť. Nie je to potrebné, ale vysaďte ich aspoň k plotu alebo inej konštrukcii, aby mohli trochu liezť.

Pestovatelia chmeľu často používajú špagát pripevnený k drôtenej mriežke s výškou aspoň 5 metrov. Pre záhradu postačuje výška 2 až 4 metre.

Keď chmeľ narastie o viac ako 40 cm, možno ho pripevniť na šnúrku. Konár by ste mali niekoľkokrát jemne omotať okolo špagátu v smere hodinových ručičiek.

Chmeľové výhonky majú malé lepkavé kliešte (môj odborný výraz), ktoré im pomôžu držať sa na šnúrke.

Keď sa to stane, chmeľ narastie až 12 palcov za deň, keď sú dni dlhšie.

Zber chmeľu

zber chmeľu

Váš chmeľ je pripravený na zber, keď splní nasledujúce kritériá:

Chmeľ je zvyčajne pripravený na zber koncom leta alebo začiatkom jesene.

Farba chmeľovej šištičky sa zmení z jasne zelenej na mierne matnejší odtieň a okraje môžu začať jemne hnednúť.

Nezrelý chmeľ po rozdrvení nevyskočí späť do tvaru. Zrelý chmeľ bude o niečo suchší a pružnejší a rýchlo sa vráti do tvaru.

Pošúchajte šišku a ovoňajte. Chcete typické chmeľové arómy vašej odrody a nie zelené, bylinkové alebo rastlinné arómy.

Nakoniec zlomte kužeľ a hľadajte lepkavý žltý lupulín. Keď dozrejú, uvidíte vo vnútri kužeľa malé žlté bodky.

Vedieť presne, kedy zbierať chmeľ, je tak trochu umenie. Vo všeobecnosti je lepšie mať prezretý chmeľ ako nedozretý.

Použite mokrý chmeľ

Vlhký chmeľ je podľa mňa najlepší spôsob, ako využiť domáci chmeľ. Bude vyrábať úžasné a vzácne pivo. Navyše si ušetríte starosti so sušením a skladovaním chmeľu.

Sušenie a skladovanie chmeľu

Ak ich musíte skladovať, musíte ich najskôr vysušiť. Dá sa to urobiť mnohými spôsobmi. Jednoduché rozloženie na plech vo vašej garáži s ventilátorom, ktorý na ne fúka, môže byť jednou z najjednoduchších a najlepších možností.

Mali by ste ich sušiť, kým nebudú šišky krehké, ale nie viac. Keď schnú, často ich kontrolujte a po uschnutí vákuovo utesnite a zmrazte.

Zazimovanie

Po zbere chmeľu ideálne ponechajte rastlinu na mieste až do neskorej jesene. To umožňuje rastline ukladať zdroje v podzemku, aby prežila zimu a na jar sa vrátila silná.

Keď sa rastlina javí ako mŕtva, odrežte konáre na úrovni zeme. Na zimu prikryje vrch rastliny prikrývkou bohatou na živiny.

Hmyz bude s prechodom zimy pokračovať v práci na tomto mulči a pripravovať živiny na budúci rok.

Zaujímavé môže byť aj čítanie: Ako pestovať a pestovať organickú kávu.

Keďže pestujete chmeľ doma, môžete mu venovať osobitnú pozornosť, ktorú si zaslúži. Dajte si námahu a vypestujte si ich bez použitia pesticídov a chemických hnojív. Vaša krajina a vaša duša sa vám poďakujú.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: