Okrasné rastliny

Ako množiť a pestovať vianočný kaktus (Schlumbergera)

Ako množiť a pestovať vianočný kaktus (Schlumbergera)
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Vianočné kaktusy (Schlumbergera truncata) kvitnú počas vianočného obdobia, od konca novembra do januára, odtiaľ ich názov. Sú skvelým vianočným darčekom: ich žiarivé kvety v tvare trúbky v odtieňoch červenej, bielej, ružovej, fialovej a dokonca žltej dodajú každej miestnosti šmrnc. Jeho ploché, členité, previsnuté stonky sú atraktívne po celý rok. Naučte sa pestovať vianočný kaktus a všetku starostlivosť oň.

pestovať vianočné kaktusy

Úvod

V záhradných centrách alebo supermarketoch počas sviatkov nájdete rastliny vianočných kaktusov, ale pre najväčšiu rozmanitosť je najlepšie nakupovať online v špecializovaných predajniach.

Schlumbergera sú lesné kaktusy: vo voľnej prírode rastú v tropických dažďových pralesoch, kde sa držia na stromoch.

To znamená, že potrebujú iné pestovateľské podmienky ako púštne kaktusy. Musia byť mimo priameho slnečného žiarenia a musia mať radi dostatok vlhkosti.

Vianočné kaktusy budú kvitnúť každý rok, ak budú správne ošetrené; hlavnou vecou je pamätať na to, že potrebujú dve obdobia odpočinku (v chladnej miestnosti s menšou zálievkou): jednu po odkvitnutí a druhú na jeseň.

Kde pestovať vianočný kaktus

kde pestovať vianočné kaktusy

Rastlinu umiestnite na svetlé miesto, mimo priameho slnečného žiarenia, pretože môže spáliť listy, a so stálou teplotou 18 až 24 °C.

Pokúste sa nehýbať s rastlinou, keď sa tvoria kvety, pretože to môže spôsobiť padanie púčikov.

Schlumbergera potrebuje na kvitnutie dve „odpočinkové“ obdobia: po odkvitnutí a znovu na jeseň.

V týchto obdobiach ju umiestnite do chladnej miestnosti (okolo 12°C) a znížte zálievku. To podporuje tvorbu pukov.

Ako rozmnožiť vianočný kaktus

propagovať vianočný kaktus

Vianočné kaktusy sa rozmnožujú veľmi jednoducho. Postupujte podľa nášho podrobného sprievodcu:

  • Krok 1

Na jar odstráňte všetky časti stonky, ktoré majú dve alebo tri časti listov, a nechajte ich deň alebo dva vyschnúť vo vnútri.

  • Krok 2

Odrezky vložte do zmesi hnojiva na semená alebo odrezky v pomere 50:50 a jemného riečneho piesku.

Spodnú časť odrezkov vložte do kompostu 1 cm hlboko, aby stáli vzpriamene. Dobre zalejte a nechajte prebytočnú vodu odtiecť.

  • Krok 3

Uchovávajte odrezky na svetlom mieste, mimo priameho slnečného žiarenia; ideálny je okenný parapet. Polievajte striedmo a občas listy postriekajte.

  • Krok 4

Po mesiaci alebo dvoch by mali odrezky zakoreniť. Či to urobilo zistíte, jemne ním pohybujte, ak sa nehýbe, zakorenilo sa. Alebo pre väčšiu bezpečnosť počkajte, kým neuvidíte rásť nové listy.

Po zakorenení umiestnite odrezky do malých samostatných kvetináčov a pestujte ich v teplej miestnosti alebo skleníku.

Ako zasadiť vianočný kaktus

Presádzajte svoj vianočný kaktus každé 1-2 roky, keď koreňový bal naplní kvetináč. Najlepší čas na to je na jar, keď prejde z obdobia vegetačného pokoja.

Presaďte do o niečo väčšieho kvetináča, pretože korene chcú byť pohodlné. Na odvodnenie použite kaktusový kompost alebo kompost s trochou piesku.

Vianočné kaktusy rastú pomerne široko, takže širší črepník je pre stabilitu lepší ako hlboký.

Starostlivosť o vianočný kaktus

starostlivosť o vianočné kaktusy

Na jar av lete zalievajte iba vtedy, keď sú vrchné 2 – 3 cm pôdy suché, aby mohla prebytočná voda odtiecť; Vianočné kaktusy trpia, ak sú v chladnom a vlhkom substráte.V zime a počas dvoch období odpočinku zalievajte striedmejšie.

Keďže vianočné kaktusy pochádzajú z dažďového pralesa, najlepšie sa im darí vo vlhkom prostredí.

Rastlinu niekoľkokrát týždenne zahmlite alebo ju umiestnite do podnosu s vodou naplnenej kamienkami. Každý mesiac na jar alebo v lete ho podávajte tekutým hnojivom.

Schlumbergera nepotrebuje strihanie, ale stonky môžu byť príliš dlhé alebo krehké.

Urobte rastlinu hustejšiu tak, že po odkvitnutí rastliny odstránite vrcholy. Môžete tiež odstrániť niektoré staršie stonky zo základne súčasne.

Ako znovu rozkvitnúť vianočný kaktus

ako rozkvitnúť vianočný kaktus

Vianočné kaktusy rozkvitnú každý rok pri správnej starostlivosti. Po odkvitnutí presuňte na dva mesiace do chladnej miestnosti (asi 12°C) a znížte zálievku.

Potom ju vráťte na obvyklé miesto (v lete ju môžete umiestniť vonku, na terasu alebo balkón).

V polovici jesene mu doprajte ďalší odpočinok v chladnej miestnosti a znova znížte zalievanie, kým neuvidíte púčiky.

Vráťte ju do kvitnúcej polohy a dávajte pozor, aby ste s ňou nehýbali, pretože to môže spôsobiť, že rastlina zhodí púčiky.

Riešenie problémov

Najčastejším problémom vianočných kaktusov je nedostatok kvetov. Je to spôsobené vynechaním oboch prestávok na odpočinok a dá sa to vyriešiť podľa vyššie uvedených odporúčaní týkajúcich sa starostlivosti.

Padajúce puky môžu byť spôsobené premiestňovaním rastliny, keď sa chystá kvitnúť, nadmerným zalievaním alebo kolísaním teplôt medzi nocou a dňom.

Keď už nájdete to správne miesto pre svoj vianočný kaktus, nehýbte ním a zalievajte až vtedy, keď vyschne vrchných pár centimetrov pôdy.

Červené listy sú znakom toho, že rastlina dostáva príliš veľa slnečného svetla. Presuňte ho na miesto s množstvom svetla, ale bez priameho slnka.

Mealybugs sa nachádzajú na stonkách, najmä v spodnej časti; hľadajte hmyz, ktorý vyzerá ako nadýchané biele škvrny.

Utrite ich vlhkou handričkou alebo vatovým tampónom namočeným v insekticíde obsahujúcom mastné kyseliny alebo rastlinné oleje. Neustále kontrolujte listy, pretože múčnatka môže byť ťažké vyhubiť. Pozri: mealybug

Odrody vianočných kaktusov na pestovanie

Odrody vianočných kaktusov

Väčšina vianočných kaktusov sa predáva jednoducho pre ich farbu – napríklad Schlumbergera 'Red'. Niektoré, napríklad 'Cactus tricolor', majú tri farby kvetov na jednej rastline.

Schlumbergera truncata je tiež známy ako kaktus na Deň vďakyvzdania, pretože kvitne pred inými vianočnými kaktusmi v novembri.

Môže byť tiež zaujímavé prečítať si: Ako pestovať vianočné hviezdy (vianočný kvet alebo kvet poinsettie)

Schlumbergera gaertneri je známy ako veľkonočný kaktus, pretože kvitne na jar

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: