Okrasné rastliny

Ako pestovať gladioly (Gladioly) a starostlivosť o ne

Ako pestovať gladioly (Gladioly) a starostlivosť o ne
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Mečíky alebo gladioly (Gladiolus) sú veľké, nápadné a kvitnú uprostred leta, máloktorý iný kvet ponúka také okázalé zápražky a škála farieb je obrovská, pokrýva najjasnejšie odtiene aj jemnejšie spektrum . V tomto článku sa dozvieme, ako pestovať gladioly a starať sa o ne.

pestovať gladioly

Úvod

K dispozícii je viac ako 50 druhov, takže existuje gladiolus pre každú farbu.

V závislosti od odrody môžu tieto majestátne kvety dorásť až do výšky 1,5-2 m a sú ideálne na vytvorenie farebného pozadia pre menšie rastliny.

Existujú aj kompaktné formy gladiol, vhodné do menších záhrad alebo na pestovanie v nádobách, dosahujú výšku okolo 1 m.

Všetky sa dajú ľahko pestovať na slnečnom mieste a dobre sa spájajú s okrasnými trávami alebo v lete kvitnúcou levanduľou.

Kedy začať pestovať gladioly

kedy pestovať gladioly

Keďže sú to cibuľoviny kvitnúce v lete, gladioly je najlepšie vysádzať na jar, keď hrozba mrazov pominie.

Kvitnutie trvá 90 až 100 dní od vysadenia, takže ak chcete predĺžiť farebnú prehliadku, môžete cibuľky vysádzať v dávkach, čo vám umožní predĺžiť kvitnutie od leta do jesene.

Záhradkári žijúci v miernych oblastiach bez mrazu môžu začať pestovať gladioly už v polovici zimy.

V chladnejších oblastiach s mrazom je najbezpečnejšie počkať s výsadbou do neskorej zimy alebo skorej jari.

V tropických oblastiach možno cibuľky vysádzať po celý rok, čím sa zabezpečí veľkolepá kvetinová šou bez ohľadu na ročné obdobie.

Ideálne podmienky na pestovanie gladiol

pestovať gladioly

Kde pestovať gladioly

Slnečné polohy sú nevyhnutné pre silné stonky a bohaté kvitnutie. Keďže stonky kvetov sú také vysoké, je najlepšie ich zasadiť na miesto chránené pred silným vetrom.

Poschodie

Hoci nie sú obzvlášť vyberaví, čo sa týka pôdy, v ktorej rastú, nemajú radi, keď majú korene dlho vlhké.

Vyhýbajte sa vlhkým miestam a vysádzajte ich do voľne priepustných pôd, do ktorých bola pridaná organická hmota: ideálny je dobre prehnitý hnoj alebo kompost.

Pass

Je potrebné malé množstvo hnojiva, pretože kvety vyživuje cibuľka. Avšak pridanie úplného kompostu asi mesiac pred kvitnutím pomôže vytvoriť silné, živé kvety.

Nehnojte, kým rastlina dáva kvety, ak tak chcete urobiť, počkajte, kým sa produkcia nezastaví.

Zavlažovanie

Keď v lete rozkvitnú, gladioly bude potrebné polievať aspoň raz týždenne, ale starostlivosť o tieto rastliny počas vlny horúčav si môže vyžadovať trochu viac úsilia.

Dobré hlboké zavlažovanie je účinnejšie ako ľahké postriekanie hadicou každý večer. Po odumretí kvetov môžete rastliny nechať ešte trochu vyschnúť.

Ako zasadiť cibuľky gladiol

pestovať cibuľky gladiol

Zasaďte cibuľky asi 5 cm hlboko rastúcou špičkou nahor. Najlepšie je umiestniť rastliny vo vzdialenosti 10 až 15 cm.

Vďaka svojmu štíhlemu profilu majú gladioly najväčší vizuálny vplyv, keď sú vysadené vo veľkorysom počte, preto ich umiestnite do skupín po najmenej šiestich až 12 rastlinách.

Aby ste predišli poškodeniu stoniek vetrom, je dobré rastliny počas rastu priviazať ku kolíkom; jeden kôl môže podporovať tri alebo štyri závody v skupine. Po vysadení cibúľ vždy hojne zalievajte.

Ak sa chystáte pestovať gladioly v kvetináči, vyberte si taký, ktorý má aspoň 10 litrov a ktorý je širší ako hlboký.

Starostlivosť o gladioly

starostlivosť o gladioly

Záhradkárom sa tradične odporúča vykopať cibuľky na konci sezóny na uskladnenie, ale v miernom podnebí zistíte, že si môžete roky kvitnúť bez akejkoľvek zvláštnej pozornosti.

Ak však žijete v oblasti náchylnej na mráz, môžete dosiahnuť lepšie výsledky, ak ich vykopete po zožltnutí a zvädnutí listov. Umyte ich, osušte a uskladnite na suchom mieste, aby ste ich mohli v nasledujúcom roku znova vysadiť.

Škodcovia

Keď rastliny kvitnú, môžu byť strapky hlavným záhradným škodcom. Niekedy si preniknú do rozvíjajúcich sa púčikov a zabránia kvetu v otvorení.

Pozor na tento malý hmyz (drobné hnedé alebo čierne bodky dlhé 1 mm) a postriekajte ho organickým insekticídom. Pozri: insekticídy

Rastú gladioly každý rok?

Áno môžeš. Mečíky pochádzajú z cibule. To znamená, že ak sú vo svojom postavení spokojní, môžu sa množiť a rozširovať, takže môžete získať pekný ker, ktorý bude rok čo rok produkovať kvety s veľmi malým úsilím.

Zber kvetov gladiol

zber gladioly

Gladioli sú nádherné rezané kvety a vďaka bohatej palete farieb sa prispôsobia všetkým typom kvetinových aranžmánov.

Odrežte stonky kvetov pred otvorením, keď sa na spodných kvetoch objavia prvé známky farby.

Pokúste sa nechať tretinu stonky nedotknutú a listy používajte s mierou, pretože poskytujú potravu pre budúcoročný kvet.

Môže byť zaujímavé prečítať si aj: Ako rozmnožovať, pestovať chryzantémy a starostlivosť o ne.

Končeky kvetov priťahuje slnečné svetlo, takže ak ich umiestnite na niekoľko hodín vodorovne, môžu nakloniť svoje konce smerom k svetlu, čo spôsobí, že sa kvety skrútia, ohýbajú a krútia.Kvetinári používajú túto metódu na výrobu zaujímavých kvetinových obrazov.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: