Záhradné plodiny

Ako rozmnožovať, pestovať liesku (lieskovec) a starostlivosť o ne

Ako rozmnožovať, pestovať liesku (lieskovec) a starostlivosť o ne
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Chcete si tento rok urobiť jedinečný doplnok do vašej záhrady? Vysádzanie liesky (Corylus avellana) je obohacujúcim zážitkom, keď začína rodiť svoje sladké oriešky. Lieskové orechy rastú prirodzene v mnohých regiónoch severnej pologule a sú bežné v chladnejších oblastiach s listnatými lesmi. V tomto článku uvidíme, ako množiť, pestovať lieskové orechy a starostlivosť o ne.

pestovať lieskové orechy

Úvod

Lieska oficiálne patrí do čeľade brezy. Niektorí botanici ju však zaraďujú do podkategórie známej ako „Corylaceae“.

Niektoré z najbežnejších odrôd pestovaných pre orechy a drevo sú lieska európska alebo obyčajná, známa aj ako lieska obrovská, a lieska americká.

Lieskovce môžu dorásť až do výšky 6 metrov a šíriť sa až do 4 metrov. Stromy sa ľahko orezávajú a ľahko sa zmestia aj do malých záhrad.

V tejto príručke nájdete všetko, čo potrebujete vedieť o pestovaní lieskových orechov.

Kde pestovať lieskové orechy

Hazel rád rastie na plnom slnku alebo v čiastočnom tieni v horúcom a suchom podnebí. Lieskové orechy zvyčajne potrebujú na produkciu orechov asi štyri hodiny priameho slnečného žiarenia denne.

Uistite sa, že ho vysadíte na vhodné miesto v záhrade, kde bude strom dostávať čo najviac slnečného svetla. Ak žijete vo veľmi horúcom a suchom podnebí, vysádzajte ho do čiastočného tieňa.

Propagácia liesky

Existuje niekoľko spôsobov rozmnožovania lieskových orechov. Tu sú naše najlepšie možnosti propagácie.

Semená

rastlina lieskový orech

Začať s lieskovými orechmi zo semien je náročné a pre začínajúceho záhradníka frustrujúce. Preto odporúčame, aby sa len skúsení záhradkári chopili výzvy pestovať svoje lieskové orechy zo semien.

Pred naklíčením semien lieskových orieškov odporúčame skontrolovať životaschopnosť semena ponorením do pohára vody.

Odstráňte všetky semená, ktoré plávajú na vrchu pohára, a zlikvidujte ich. Semená zasaďte do pôdy začiatkom jesene.

Pri výsadbe umiestnite špicatý koniec semena nadol. Ak žijete v chladnom podnebí, chráňte semená a sadenice cez zimu pomocou malého skleníka alebo hrubých vrstiev mulča.

Kličenie môže trvať niekoľko mesiacov, takže záhradkári potrebujú čas a veľa trpezlivosti. Črepníky majte vonku na verande a uistite sa, že pôda dobre odteká a je vždy vlhká.

Keď sa počasie skoro na jar začne otepľovať, budete musieť pravidelne zalievať, aby bola pôda vlhká.

Ak pôda vyschne, môžete zastaviť alebo spomaliť proces klíčenia. Prvé známky sadeníc by sa mali objaviť v prvých letných týždňoch.

Keď semená lieskových orechov vyklíčia, zasaďte ich do kvetináča s hĺbkou 20 cm s bohatou zeminou.

Uchovávajte rastliny v kvetináčoch, kým nedosiahnu výšku 10 až 20 cm, potom ich zasaďte do záhrady.

Sadenice alebo priesady

Môžete si kúpiť sadenice lieskových orechov zo škôlky alebo začať so semenami. Odporúčame začať s presadením pre rýchlejšie tempo rastu a kratší čas do prvého zberu.

Ak ste začínajúci záhradník, začať s presádzaním je ideálne, pretože vám to umožní vyhnúť sa problémom a frustrácii z klíčiacich semien.

Vysádzajte priesady alebo sadenice v záhrade koncom jesene alebo zimy, počas obdobia vegetačného pokoja stromu.

Táto stratégia pomáha minimalizovať potrebu zavlažovania, čím sa vyhýba letným horúčavám, ktoré by mohli stromček stresovať. Priestorové transplantácie sú od seba vzdialené asi 3 metre.

Propagácia bežcami

Záhradkári si môžu lieskové orechy rozmnožiť aj z behúňov. Stolony sú prísavky, ktoré sa objavujú na spodnej časti kríkov.

Koncom jesene vykopte výhonok s koreňmi a znova ho zasaďte asi 10 stôp od stromu, asi 12 palcov pod povrch pôdy.

Ako zasadiť lieskový orech

rastlina pestuje liesku

Pri vysádzaní zakorenených sadeníc zo škôlky namočte korene pred výsadbou na niekoľko hodín.

Vykopte jamu dostatočne hlbokú, aby sa do nej zmestil koreňový bal, ale nekopte príliš hlboko, inak spôsobíte hnilobu kmeňa stromčeka. Uistite sa, že diera je dvakrát tak široká ako koreňový bal.

Strom umiestnite do jamy a naplňte ju vykopanou zeminou, ak chcete stimulovať rast v prvom roku, môžete pridať niekoľko hrstí organického hnojiva a perlitu na zlepšenie výživy, zadržiavanie vody a cirkuláciu vzduchu na podlahe.

Po zasypaní diery vykopanou zeminou uduste korene, aby ste odstránili veľké vzduchové kapsy.

Keď skončíte s výsadbou liesky, dôkladne ju zalejte. Nechajte korene niekoľko dní vyschnúť a pokračujte v silnom zalievaní počas prvého roka.

Keď sa usadí v záhrade, začne klíčiť. Majte na pamäti, že keď začnú rásť, môžu každý rok dosiahnuť v priemere 30 až 50 cm.

Oriešková starostlivosť

starostlivosť o pestovanie lieskových orieškov

Potreby pôdy a klímy

Lieskovce môžete pestovať v mnohých typoch pôdy. Pôda však musí dobre odtekať a nasýtené pôdy môžu spôsobiť hnilobu koreňov na rastline.

Lieska uprednostňuje pôdu s pH 5,5 až 7,5. Strom môžete prihnojiť v prvom alebo druhom roku. Kŕmenie stromu v treťom alebo štvrtom roku však môže spomaliť produkciu orechov na úkor olistenia a rastu stonky.

Väčšina lieskových orechov uprednostňuje chladnejšie podnebie. Záhradkári by si však mali uvedomiť, že teploty pod -10°C na jar môžu viesť k zlyhaniu úrody orechov.

Zavlažovanie

Zrelý lieskový orech je odolný voči suchu, no mladšie stromy potrebujú vlhkú pôdu aspoň počas prvých troch až štyroch rokov života.

Nikdy nenechajte mladé stromčeky úplne vyschnúť, inak spomalíte ich rast. Liesku polievajte raz týždenne počas vegetačného obdobia, kým sa nezaložia korene.

Za suchého počasia zalievajte hlboko a zabezpečte, aby strom dostal každých 10 dní počas prvých dvoch sezón asi dva alebo tri litre vody.

Prerezávanie

Hazel je pre záhradníka nenáročná na údržbu. Záhradkár má však výhodu, že ich orezáva spôsobom, ktorý vyhovuje priestoru, ktorý má na dvore.

Liesk môžete vytvarovať do tvaru stromčeka alebo kríka, podľa vašich preferencií. Ak rastlinu pestujete ako ker, nemusíte strom toľko strihať.

Ak pestujete strom, odstráňte všetky výhonky, ktoré sa objavia neskoro počas vegetačného obdobia, a rast zameriate na hlavnú stonku rastliny.

Pri tvarovaní stromu by mal záhradník odstrániť visiace a nízke konáre, pričom päť končatín by mal mať na vrchole kmeňa. Na zimu vyberte niekoľko silnejších konárov a zvyšok ostrihajte.

Zber lieskových orechov

zber lieskových orieškov

Väčšine lieskových orechov trvá asi štyri roky, kým začnú prinášať ovocie. Keď je váš strom pripravený na svoju prvú úrodu, lieskové orechy po dozretí na jeseň spadnú z konárov.

Ak chcete zbierať lieskové orechy, umiestnite okolo päty stromu plachtu, keď uvidíte, ako prvé padajú.

Môže byť tiež zaujímavé prečítať si: Ako pestovať guava strom a starostlivosť oň.

Zbierajte ich na plachte každé ráno, kým strom nedokončí produkciu. Lieskové orechy môžete skladovať na suchom, chladnom a tmavom mieste až jeden rok.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: