Starostlivosť o rastliny

Domáce metódy boja proti moliciam rastlín

Domáce metódy boja proti moliciam rastlín
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Muška je hmyz z čeľade Hemiptera, veľmi malý (cca 3 mm) a biely s múčnatými krídlami. Zvyčajne odletia v oblaku, len čo rastlinou zatrasiete. Zatrasenie rastlinou na ich zbavenie zjavne nestačí, rastlinu rýchlo znovu kolonizujú. V tomto článku uvidíme niekoľko spôsobov, ako jednoducho bojovať proti moliciam.

bojové eliminovanie molíc

Aké škody spôsobuje molica?

Mušky sajú šťavu z rastlín, aby sa živili. Táto mucha potom uhryzne a ukladá medovicu ako vošky. Žihadlo a táto medovka unavuje rastlinu, ktorá sa časom „podvolí“ a vytvorí čierne škvrny zašpinenej plesne(huba), ktorá sa vytvorí na listoch a stonkách paradajok , napríklad.

Biele muchy môže prenášať aj choroby, ktoré sa uhryznutím usádzajú na iných rastlinách v záhrade.

Mnohé záhradné rastliny napádajú molice, ako paradajky, zemiaky, tekvice, ako sú tekvice, uhorky a vodné melóny , ale aj napádajú citrusové plody, ako sú citrónovníky a pomarančovníky.

Pri skleníkových plodinách je potrebné venovať pozornosť, pretože ich uzavretá atmosféra, teplá a vlhká, umožňuje alebo dokonca podporuje priaznivé podmienky pre rozvoj molíc.

Týmito útokmi trpia aj rastliny kvitnúce v záhrade alebo dokonca v interiéri. To je prípad napríklad rešetliakov a kosodreviny.

Bojujte s molicami draselným mydlom

odstráňte draselné mydlo molíc

Na ecojardinmagico.com viete, že máme radi záhradu, máme radi záhradkárov, čerstvú zeleninu a biozáhradky, preto chceme zo záhrady získavať zeleninu a kvety, ktoré neotrávia, preto NEODPORÚČAME fytosanitárne produkty ani chemické insekticídy.

Preto odporúčame jeden z najúčinnejších prípravkov, ktorý sa používa aj na lov vošiek či brčál, je to draselné mydlo .

Ako pôsobí draselné mydlo na molice?

  • Prípravok pôsobí dusením hmyzu.
  • To, že sú mierne lepkavé, im bráni dýchať.
  • Biele muchy rýchlo zomierajú

liečba sa však musí zopakovať na vyhubenie múch, ktoré sú v štádiu vajíčka a chystajú sa vyliahnuť.

Drselné mydlo je ďalším riešením, ktoré rieši takmer všetky problémy s hmyzom. Pri príprave zmesi postupujte podľa týchto tipov:

  • Zmiešajte draselné mydlo s vodou.
  • Ak používate tekuté draselné mydlo, zmiešajte v nádobe 7 polievkových lyžíc tekutého čierneho mydla, 1 liter horúcej vody a malú množstvo 70% alkoholu.
  • Ak používate draselnú mydlovú pastu, zmiešajte jednu polievkovú lyžicu na liter vody a štipku alkoholu.

Ako to aplikovať:

Použite zmes v spreji a postriekajte celú rastlinu, najmä spodnú stranu listov. Vykonajte ďalší prechod o 48 hodín neskôr .

Uprednostňujte postrek v noci, keď sú teploty nižšie alebo v suchom počasí pre vonkajšie rastliny.

Pre najlepšie výsledky opakujte postrek, kým hmyz nezmizne. Všimnite si, že všetky časti rastliny by sa mali postrekovať, vrátane spodnej strany listov.

Manuálne bojujte proti muškám

bojovať proti molici

Jednou z najúčinnejších metód na likvidáciu molíc, pokiaľ nie je napadnutie príliš veľké, je robiť to ručne.

Nasaďte si rukavice a odstráňte z listov čo najviac molíc, pričom si umyte ruky vo vode, aby ste ich sňali z rukavíc a držali ich ďalej od rastliny.

Keď ich odstránite, pripravte zmes, aby ste zabránili vniknutiu iných a odstráňte tie, ktoré by mohli zostať, stačí pridať lyžičku kuchynského saponátu litra vody a dôkladne navlhčite listy, kde sa nachádzajú molice.

Uistite sa, že ste odstránili čo najviac a nakoniec listy opäť namočte prípravkom.

Potom aplikujte znova na dva alebo tri dni, aby ste zaistili výsledok. Tento prípravok slúži nielen na prevenciu molíc, ale tiež pomáha eliminovať tie, ktoré môžu zostať na rastline a jej vajíčkach.

Ak chcete, môžete túto zmes vylepšiť pridaním jemne mletého cesnaku, cesnak nielenže odpudzuje molice, ale pomáha aj proti iným škodcom.

Nezabudnite denne kontrolovať listy, najmä na spodnej strane, či sa v nich nenachádzajú molice. Ak nejaké uvidíte, odstráňte ich a naneste trochu zmesi.

Žihľavová kaša pre molice

Zlikvidujte molice v žihľavovom hnoji

Žihľavová kaša je jedným z najúčinnejších prírodných insekticídov. Napriek nepríjemnému zápachu sa bez neho záhradkári nezaobídu. Tu je potrebný materiál na prípravu tohto insekticídu:

  • Veľká plastová nádoba
  • 10 litrov vody
  • 1 kg žihľavových listov

Postup sú nasledujúce:

Pomocou nožníc nastrihajte listy do podobných tvarov.

Umiestnite ich do nádoby a vylejte vodu.

Nezakrývajte nádobu úplne. Nechajte trochu miesta na priechod vzduchu.

Po fermentácii počas 24 hodín premiešajte. Opakujte každý deň počas 15 dní, kým nezmiznú bublinky plynu.

Prefiltrujte získanú kvapalinu handričkou a zlikvidujte tuhé častice. Tekutá kaša zo žihľavy je pripravená na použitie. Tento insekticíd sa môže používať niekoľko týždňov. Na zabezpečenie dobrej ochrany sa odporúča umiestniť ho na tmavé miesto.

Pokiaľ ide o návod na použitie, zmiešajte 2 litre tohto tekutého prípravku s 10 litrami vody a navlhčite ním rastliny. listy veľmi dobre, opakujte denne, kým biele muchy nezmiznú.

Tu sa dozviete viac o žihľavovej kaši, ako ju pripraviť a ako ju používať

Biologická kontrola molíc

bojové eliminovanie molíc

Pre „organickú“ kontrolu môže problém vyriešiť osa nazývaná aj Encarsia formosa .

Toto riešenie sa vyhýba použitiu insekticídu so silnými chemickými zložkami. Táto osa 0,7 mm kladie vajíčka do lariev molíc, ktoré dosiahli posledné 3 rastové štádiá.

Vajíčka nielen znáša, ale sa nimi aj živí, spomaluje vývoj molíc. Použitie osy je efektívne. Neodporúča sa však pre izbové rastliny.

Tiež by ste si radi prečítali: Domáce metódy boja proti múčnatke vatovej na rastlinách.

Okrem osy používajú niektorí pestovatelia aj iné užitočné organizmy, ako napríklad lienka čierna (Delphastus pusillus) alebo zelená chyba (Macrolophus Caliginous) na lov dospelých molíc ako potravy.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: