Starostlivosť o rastliny

Sprievodca a rady pre starostlivosť o Calathea

Sprievodca a rady pre starostlivosť o Calathea
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

S ich nápadnými vzormi a farebnými listami je ľahké pochopiť, prečo sú Calatheas také vyhľadávané a hovorí sa o nich v rastlinnej komunite. Ich krása však nie je jedinou témou, o ktorej nadšenci rastlín hovoria: spoločnou témou je, aké ťažké môže byť pestovanie. Takže ak ste niekedy pestovali Calathea bez úspechu, nebojte sa, nie ste jediný! V tomto článku uvidíme všetko o starostlivosti o Calathea.

starostlivosť o calathea

Čo sú Calatheas

Calatheas je rod kvitnúcich rastlín, ktoré sa často nazývajú „modlitebné rastliny“, pretože podobne ako ich sesternice z čeľade Marantaceae sa ich listy v noci skladajú, akoby sa modlili rukami.

Pochádzajú z tropickej Ameriky a je známych asi 60 druhov Calatheas. Nie sú toxické pre ľudí ani domáce zvieratá.

Starostlivosť o Calathea

Keďže Calatheas rastú pod baldachýnom vlhkých tropických pralesov, naším cieľom je čo najlepšie napodobňovať ich prirodzené rastové prostredie.

Svetlo

Svetlá starostlivosť Calathea

Calatheas majú radi stredne svetlé (jasné, ale nepriame). Ideálne je umiestniť ho do okna, na ktoré dopadá slnko, no nie je dlhodobo priame.

Ak do vášho priestoru dopadá veľa priameho slnečného svetla, tj okno bez prekážok, je najlepšie udržiavať rastlinu v bezpečnej vzdialenosti od tohto okna.

Listy Calatheas sú jemné, a preto priame slnečné svetlo môže spôsobiť vyblednutie farby lístia alebo, čo je ešte horšie, viesť k spáleniu.

Teplota

Kalathey neznášajú mráz. Na prežitie potrebujú teploty nad 15 °C.

Ak máte chladné okno alebo okno, v ktorom je prievan, je najlepšie držať rastlinu ďalej od neho.

Voda

Kalathea majú radi pôdu rovnomerne a neustále vlhkú, ale nie mokrú. Po zalievaní nechajte vodu úplne odtiecť.

Zabráňte úplnému vyschnutiu pôdy. Aby ste zistili, či máte polievať alebo nie, je dobré zaboriť si prst do zeme, takto budete vedieť, či je dole sucho alebo nie. Ak cítite vlhkosť, počkajte ešte jeden deň.

Vo všeobecnosti je dobré ich zalievať každé dva dni alebo tak, ale v lete je lepšie zalievať každý deň malým množstvom vody.

Vlhkosť

Starostlivosť o vlhkosť Calathea

Toto je často aspekt, s ktorým väčšina nadšencov rastlín zápasí alebo ho úplne prehliada.

Kalathea potrebujú 60% relatívnu vlhkosť v miestnosti, aby sa im darilo. Väčšina domov má maximálnu relatívnu vlhkosť 50 %, čo môže byť dostatočné pre niektoré druhy Calathea, ale nie pre iné.

Je veľmi bežné, že listy Calathea sú na okrajoch chrumkavé a hnedé, stáva sa to dokonca aj v botanických záhradách, takže na seba nebuďte príliš tvrdí.

Ak si však všimnete, že celé listy vysychajú, je čas hľadať spôsoby, ako vašej Calathea poskytnúť viac vlhkosti.

Kamienkové podnosy, zhluky rastlín, kláštory alebo iné uzavreté stavby a zvlhčovače vzduchu sú skvelé spôsoby, ako zabezpečiť zvýšenú vlhkosť pre vaše rastliny.

Poschodie

Kalathea milujú pôdu pre izbové rastliny bohatú na živiny s optimálnym zadržiavaním vody, ale aj dobrou drenážou.

Odporúčame zmes 60 % zeminy pre izbové rastliny a 40 % perlitu alebo riečneho piesku.

Transplantácia

Starostlivosť o transplantáciu Calathea

Calatheas zvyčajne rastú pomaly, ale je známe, že ak sú veľmi šťastné, rastú prudko.

Môže sa presadiť raz za jeden alebo dva roky. Presádzajte, keď vidíte korene vyrastajúce z vrchnej alebo spodnej časti kvetináča, alebo ak si všimnete, že vaša Calathea rýchlo pije vodu, čo spôsobuje, že pôda vysychá rýchlejšie ako normálne.

Nezabudnite zväčšiť veľkosť kvetináča pri každom presadení, aby mala rastlina stále viac priestoru na rast.

Škodcovia

Calatheas sú náchylné na všetkých bežných škodcov izbových rastlín, no zdá sa, že sú obzvlášť náchylné na roztoče.

Keďže sú Calatheas také citlivé, vždy je najlepšie zaviesť preventívne opatrenia, ako je použitie neemového alebo záhradníckeho oleja, pretože môže byť pre ne ťažšie zotaviť sa po intenzívnom ošetrení škodcami.

Ako vždy buďte usilovní a pravidelne kontrolujte výskyt škodcov. Čím skôr ich odhalíte, tým ľahšie ich budete ovládať. Pozrite si: Ako vyrobiť a aplikovať domáce a organické insekticídy.

Tip navyše

Starostlivosť o Calathea

Podľa našich skúseností, čím tmavšie sú listy, tým jednoduchšia je starostlivosť o Calathea. Tmavšie listy znesú o niečo menej svetla a vlhkosti. Čím je lístie svetlejšie, tým môže byť rastlina rafinovanejšia.

Rastliny s ľahkými listami budú potrebovať jasné filtrované svetlo a vyššiu vlhkosť. Napríklad Calathea Ornata alebo Calathea Makoyana bude jednoduchšia na starostlivosť ako Calathea White Fusion alebo Calathea Orbifolia.

Calatheas bude s najväčšou pravdepodobnosťou vyžadovať trochu odstraňovania problémov, ak ich pestujete prvýkrát, ale rozhodne stoja za prácu navyše.

Môže byť tiež zaujímavé prečítať si: Sprievodca a tipy na starostlivosť o paprade.

Akonáhle zistíte, čo vaše Calatheas potrebujú, aby boli šťastné, môžete si skutočne začať užívať ich bujnú tropickú krásu. Šťastné pestovanie!

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: