Záhradné plodiny

Ako pestovať figovník z odrezkov (stoniek)

Ako pestovať figovník z odrezkov (stoniek)
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Vzhľadom na to, že figa má množstvo zdravotných výhod vďaka svojim vitamínom a živinám, je tiež skvelým doplnkom do každej záhrady. Odrezky fíg je možné odobrať z existujúceho stromu, takže ich získanie je zvyčajne jednoduché. V tomto článku uvidíme, ako jednoducho pestovať figové odrezky.

pestovať figové odrezky

Príprava na rezanie

Pred začatím pestovania figových odrezkov si ich musíte pripraviť. Rovnakým procesom môžu byť zakorenené vo vnútri alebo vonku.

Ideálne ročné obdobie na to je mimo sezóny, na jeseň av zime. Neodporúča sa to robiť, keď strom ešte rodí.

robiť figové odrezky

Konáre by mali byť staré 2-3 roky, hrubé asi 1 cm a dlhé 20-30 cm, s rovným rezom a základňou zrezanou do štvorca. Odstráňte všetky listy, aby nekradli energiu, ale ak máte novorodenca, môžete ho nechať.

Po odobratí odrezkov môžete ošetriť špičku a na základňu aplikovať zakoreňovací hormón. To ochráni odrezok a pomôže mu rásť, ale je to voliteľné, ak je použitá pôda bohatá na organickú hmotu, nie je to potrebné. Pozri: Ako vytvoriť prirodzené korene na odrezky.

Aký druh pôdy použiť

Figovník je nenáročný na pôdu. Avšak robíte si láskavosť, ak je vaša pôda bohatá na organickú hmotu. To zaisťuje slušný rast.

Príliš hlinitá pôda nie je dobrá, pretože sa potom podmáča, čo nie je dobré ani pre figovník. Ideálne je mať pôdu, ktorá veľmi dobre odvodňuje a má živiny.

Preto odporúčame vyrobiť zmes so záhradnou zeminou, kompostom a riečnym pieskom v rovnakých častiach, ak to dosiahnete, nebudete sa musieť dlho trápiť.

Na druhej strane môžete použiť iba perlit zmiešaný s pieskom, ten slúži len na zakorenenie odrezkov, pri presádzaní potom musíte použiť zmes vysvetlenú v predchádzajúcom odseku.

Vysádzajte odrezky

pestovať figové odrezky

S odrezkami môžete začať priamo v záhradnej pôde alebo v kvetináčoch, ale nezabudnite, že ak to robíte v zemi, budete sa o ne musieť viac starať, takže je lepšie začať s kvetináčmi .

Väčšina záhradníkov odporúča zasadiť 6 až 8 odrezkov, pretože niektoré pravdepodobne tento proces neprežijú. Ploché dno odrezkov by malo byť 10 cm pod povrchom pôdy.

Ak sa ich chystáte zasadiť priamo do zeme, musíte ponechať minimálnu vzdialenosť 30 cm od akejkoľvek inej rastliny.

To poskytne figovníku priestor, ktorý potrebuje na rast a prosperitu. Tento postup opakujte pre všetky odrezky.

Nakoniec umiestnite plastovú fľašu alebo nylonový závoj, ktorý zakryje črepník, aby vytvoril mikroklímu a chránil odrezok pred chladom.

Presádzanie figových odrezkov

Ak ste sa rozhodli začať s odrezkami v kvetináčoch, mali by ste ich presadiť. Keď odrezky začnú vytvárať nové listy, je to znakom toho, že ich môžete preniesť priamo do pôdy alebo do väčšieho kvetináča.

Čas na to je na jar, keď pominú všetky riziká mrazov.

Starostlivosť o prerezávanie

starostlivosť o figové odrezky

Figovníky môžu rásť v suchých oblastiach, ale aj tak budú potrebovať pravidelné zavlažovanie. Keďže figovník musí byť zasadený do suchej pôdy, snažte sa obmedziť zálievku na raz týždenne.

Odrezanie môže zažiť miernu formu transplantačného šoku, takže sa nečudujte, ak nevyrastie hneď.

Pokiaľ ide o vystavenie slnečnému žiareniu, rezanie bude vyžadovať silnú dávku lúčov. Väčšine figovníkov sa darí dobre, keď majú aspoň 8 hodín slnečného svetla denne, preto odrezky vysádzajte na svetlé miesto, ktoré nebude ovplyvnené tieňom.

Ak všetko pôjde dobre, môžete očakávať, že odrezky v prvom roku narastú od 90 cm do 1,2 metra.

  • Použite pôdu s pH medzi 6,0 a 8,0
  • Vysádzajte figy obyčajné, pretože nevyžadujú opelenie.
  • Vyhnite sa používaniu hnojív, v skutočnosti ich nepotrebujete.
  • Nesaďte figovníky bližšie ako 3 metre od seba.
  • Odolajte pokušeniu zaliať vodou, pamätajte, že stačí raz týždenne.
  • Chráňte strom pred chladom pomocou prikrývok alebo plastových prikrývok.

Je dôležité si zapamätať, že svoju prvú úrodu zdravých a chutných fíg pravdepodobne nedostanete, kým odrezky po dvoch rokoch nedozrejú na plný strom.

Počas prvých niekoľkých rokov života môže strom potrebovať dodatočnú ochranu, najmä v chladnom podnebí.

Môže byť zaujímavé prečítať si aj: Ako pestovať citrónovník z odrezkov.

Nerobte si starosti s odrezkami, pretože jednou z hlavných príčin úhynu fíg je nadmerné zavlažovanie, hnojenie a prerezávanie v skorých štádiách ich života.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: