Okrasné rastliny

Ako rozmnožovať, pestovať rajku (Strelitzia) a starať sa o ňu

Ako rozmnožovať, pestovať rajku (Strelitzia) a starať sa o ňu
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Výrazná rajka (Strelitzia) nazývaná aj Kvet raja je jednou z najznámejších tropických kvetov. Rastlina raja dostala svoje meno, pretože sa veľmi podobá tropickému vtákovi rovnakého mena. Pestuje sa ľahšie ako mnohé tropické rastliny a je to rýchlo rastúca, energická izbová rastlina. Naučte sa množiť, pestovať Bird of Paradise a starať sa oň.

kultivar Bird of Paradise

Základné charakteristiky

 • Bežný názov: Rajský vták, žeriav žeriav
 • Botanický názov: Strelitzia reginae, Strelitzia nicolai
 • Čeľaď: Strelitziaceae
 • Typ rastliny: Bylinná trvalka
 • Veľkosť pre dospelých: 90 cm až 2 metre na výšku, 1 meter na šírku
 • Vystavenie slnku: Úplné až čiastočné
 • Typ pôdy: Hlina
 • PH pôdy: Mierne kyslé
 • Čas kvitnutia: Od konca zimy do skorej jari
 • Farba kvetu: Oranžová alebo biela
 • Toxicita: Toxické pre domáce zvieratá

Propagácia Bird of Paradise

Najlepší spôsob, ako rozmnožiť rajky, je delenie a siatie semien. Rozdelenie je jednoduchšie a rýchlejšie ako pestovanie zo semien.

V ideálnom prípade použite dospelé rastliny, ktoré predtým kvitli aspoň tri roky.

Grow Bird of Paradise podľa divízie

Pestujte oddenky raja

Krok 1: Vyberte rastlinu z kvetináča

Ak je vaša rastlina veľká alebo ťažká, môžete kvetináč položiť nabok.

Keď je črepník na boku, chyťte rastlinu do jednej ruky a jemne kývajte črepníkom dopredu a dozadu a ťahaním uvoľnite rastlinu.

Keď sa rastlina uvoľní, mali by ste vidieť zhluknuté podzemky sprevádzané menšími hľuzovitými štruktúrami. Je pravdepodobné, že z každého podzemku vyrastie pár stoniek.

Krok 2: Vyčistite to

Vyčistite z podzemkov čo najviac nečistôt, pričom ich vytraste rukami a podľa možnosti aj opláchnite. Až po odstránení väčšiny nečistôt bude pre vás ľahké vidieť podzemky a ich vzájomné spojenie.

Krok 3: Rozdeľte svojho raja

Preskúmajte odnože. V niektorých prípadoch sa odnože už môžu prirodzene oddeľovať. V tomto prípade možno budete môcť jemne oddeliť niektoré zhluky podzemku rukami bez poškodenia rastliny.

Ak je to tak, pokojne jemne oddeľte niektoré z ľahko oddelených zhlukov podzemkov. Tým sa vytvorí jedna alebo viac ďalších rastlín pre vaše potešenie.

V niektorých prípadoch však podzemky mohli rásť tak blízko pri sebe, že vyzerajú ako zväzok spletených rúrok.

Ak je podzemok veľmi kompaktný, nájdite v trse na odrezanie miesto, ktoré umožní každej novej rastline získať časť podzemku podobnej veľkosti.

Keď ste sa už rozhodli, kde budete rezať, chyťte svoj ostrý nôž a začnite. Buďte však opatrní a pri rezaní buďte opatrní. Trs podzemkov môže byť tvrdý a list vám môže ľahko vykĺznuť z ruky.

Krok 4 (voliteľné) – Orezať staré listy

V procese delenia rastliny môžete tiež využiť príležitosť orezať všetky listy alebo stonky, ktoré sa zdajú vädnúce alebo žltnúce. Tieto časti odčerpávajú energiu z rastliny a ich odstránenie je dobré pre zdravie vášho Bird of Paradise.

Krok 5: Založte svoje divízie

kultivar rajka delenie rizómov

Teraz, keď ste dokončili všetky požadované odrezky, zvyškom vašej práce je jednoducho presadiť vaše novo rozdelené rastliny pomocou vhodného substrátu a črepníka s vhodnými drenážnymi otvormi.

Majte na pamäti, že každá rastlina, ktorá prešla environmentálnou zmenou, môže byť šokovaná.

Môže sa to prejaviť vo forme ochabnutosti, zníženého rastu alebo určitého izolovaného žltnutia alebo vypadávania listov.

Istá dávka šoku je prirodzená a je veľmi podobná krátkemu obdobiu nečinnosti, čo umožní vášmu vtákovi raja uzdraviť sa.

Pestovanie raja zo semena

pestovať semená raja

Pri pestovaní semien Bird of Paradise buďte trpezliví, klíčenie môže trvať dva mesiace.

Pred výsadbou namočte na 24 až 48 hodín do vody s izbovou teplotou, potom vysušte a odstráňte všetok oranžový vláknitý materiál.

Semená zasiate do dobre odvodňujúcej zmesi, 1-2 centimetre hlbokej a aspoň 5 centimetrov od ostatných semien.

Umiestnite nádobu na teplé miesto s nepriamym slnkom (aspoň 20 stupňov C). Nádobu prikryte plastovou fóliou a udržiavajte pôdu vlhkú, ale nie mokrú.

Keď semiačka vyklíči a vytvorí dva alebo tri listy, presaďte ju do 15 cm kvetináča. Keď rastlina dosiahne výšku 15 cm, bude pripravená na trvalejší domov.

Starostlivosť o Bird of Paradise

Starostlivosť o rajského vtáka

Na zvýšenie miery prežitia je najlepšie pestovať rajku v nádobe, ktorú možno v teplých letných mesiacoch premiestniť von a v zime vrátiť dovnútra.

Svetlo

Táto rastlina potrebuje jasné svetlo, vrátane priameho slnečného svetla, aby dobre kvitla. V lete však vyžaduje ochranu pred priamym poludňajším slnkom, ktoré môže mladším rastlinám spáliť listy.

Dobrá poloha je v miestnosti s oknami orientovanými na východ alebo západ.

Poschodie

Použite bohatú, dobre odvodnenú zmes pre rastliny v črepníkoch alebo kompostovú zmes. Ak používate črepník, uistite sa, že má dostatok drenážnych otvorov, aby voda mohla tiecť cez pôdu a von z črepníka.

Zavlažovanie

Udržujte pôdu nepretržite vlhkú počas celého roka. Hoci by nemal byť zaplavený, na jar a v lete sa ho snažte polievať denne, pretože cez veľké listy stráca vlhkosť.

Môžete ho polievať, kým neuvidíte, ako z jeho drenážnych otvorov vyteká voda, ale uistite sa, že nezostane v mláke vody.

Pri nadmernom zalievaní rastlina vyvinie svieže hnedé listy. Podmáčané listy najďalej od stredu zožltnú.

Teplota a vlhkosť

Rajka uprednostňuje vysokú vlhkosť. Ak je váš dom suchý, môžete mať po ruke fľašu s rozprašovačom, na ktorú ho môžete nastriekať.

V zime udržujte teplotu vzduchu nad 15 stupňov C. Nie je to rastlina odolná voči chladu a pomaly sa zotavuje z poškodenia mrazom.

Hnojivo

Táto rastlina veľa žerie. Prikrmujte na jar hnojivami s pomalým uvoľňovaním alebo týždenne počas vegetačného obdobia tekutým hnojivom.

Prerezávanie

Kvety raja vydržia asi tri týždne, kým opadnú okvetné lístky a odumrú. Odstráňte starú alebo poškodenú rastlinnú hmotu. Toto je najlepší spôsob, ako preriediť listy.

Listy odstráňte potiahnutím alebo použite ostré rezné nástroje. Ak sa list javí takmer zdravý, nechajte ho neporušený.

Ak sa vaša rastlina rozrástla a potrebujete urobiť väčší rez, použite ručné nožnice alebo prerezávaciu pílu na začiatku jari. Nepoužívajte nožnice na živý plot, ktoré zanechávajú zubaté rezy. Všetky listy a stonky môžete skrátiť až tesne nad zem.

Strávte zimu

Ak sú teploty v mieste, kde žijete dlhší čas, pod bodom mrazu, môžete túto rastlinu zabiť, ak ju na zimu neprenesiete do interiéru.

Ak však žijete v oblasti, kde teplota klesá iba na krátky čas, vaša rastlina môže byť zimovaná vonku, ale na prežitie bude potrebovať pomoc.

Ak chcete prezimovať vonku, odrežte stonku a listy len 30 cm nad zemou. Zakryte celú oblasť stonky a podzemku vrstvou mulča.

Všetko zakryte priedušným materiálom a držte ho dole. Hneď ako príde jar a hrozba posledných mrazov pominie, mulčovanie odstráňte.

Bežní škodcovia a choroby

Sledujte, či rastlina neobsahuje vošky, múčniky a molice. Ak ich uvidíte, použite na ich kontrolu insekticídne mydlo a naneste ho na spodnú stranu listov.

Účinné sú aj systémové pesticídy. Ak použijete systémový pesticíd, rastlina ho rozdelí od koreňov až po listy a kvety.

Rajka je náchylná aj na Botrytis cinerea (pleseň sivá). Na kvetoch a listoch s týmto stavom sa vytvoria tmavé škvrny, po ktorých nasleduje povlak sivej plesne. Odstráňte postihnuté časti rastliny a nechajte ich vyvetrať.

Ako rozkvitnúť

Keď bude mať rastlina aspoň štyri alebo päť rokov, bude dostatočne zrelá, aby mohla kvitnúť.

Na podporu kvitnutia doprajte dostatok slnka (najmenej 6 hodín plného slnečného svetla alebo jasného svetla) a kŕmte skoro.

Môže byť zaujímavé prečítať si aj: Ako pestovať kamélie v kvetináčoch a starostlivosť o ne.

Jedným z najčastejších dôvodov, prečo rajka nekvitne, je nedostatok svetla. Aj tieto rastliny by sa mali počas leta udržiavať rovnomerne vlhké, no medzi jednotlivými zálievkami ich nechajte vyschnúť.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: