Starostlivosť o rastliny

Ako zabrániť vädnutiu rastliny po jej presadení

Ako zabrániť vädnutiu rastliny po jej presadení
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Ak rastlinám po presadení opadávajú listy, je to preto, že sú v strese. Dôvodom môže byť nadmerné zalievanie, ponorenie, poškodenie koreňov alebo nedostatok slnečného žiarenia. Príčinou môže byť aj chudobná pôda, príliš veľa tepla alebo nedostatok miesta na pestovanie. Spísali sme niekoľko podrobností, ktoré vám pomôžu pochopiť, čo je pôvodom tohto problému. A ako to môžete opraviť, aby listy rastliny boli opäť zdravé.

Zabráňte vädnutiu rastliny

Od našich priateľov a rodiny sme dostali rastliny na presadenie do našej záhrady. Alebo ich kúpime v škôlke či záhradníctve. Niekedy však zistíme, že listy začnú padať, tu sú dôvody a riešenia.

Kedy presadiť rastlinu

Skorá jar alebo neskorá jeseň sú najlepšie časy na transplantáciu pomocou takmer akejkoľvek techniky.

V letných dňoch sa vyhýbajte presádzaniu rastlín. Urobte to neskoro popoludní, keď teplota nie je extrémne vysoká a vietor je pokojný.

Zavlažovanie po presadení

Zabráňte vädnutiu rastliny po jej presadení

Ak rastlina nedostáva dostatok vody, listy začnú opadávať. Ale toto je dočasný problém a listy vašej rastliny sa zotavia, keď ju dobre zalejete.

Aby sa predišlo problémom, je lepšie dva dni pred presadením a po zalievaní malým množstvom vody zaliať veľkým množstvom vody.

Odporúčam vám skontrolovať vlhkosť pôdy každé ráno pri kontrole rastliny. Strčte prst do špiny a skontrolujte špičku prsta. Ak nie je pripojená pôda, je to znamenie, že musíte rastlinu zaliať.

Transplantačný šok

Zabráňte vädnutiu rastliny po jej presadení

Ďalším bežným problémom pri presádzaní je stres, ktorým rastlina trpí v dôsledku šoku z transplantácie. V dôsledku toho môžu listy rastliny opadávať.

Rastliny, ktoré si kúpite v škôlke alebo záhradnom centre, sa pestujú v chránenom prostredí. Mnohokrát boli pestované v interiéri.

Tieto rastliny nie sú zvyknuté na vonkajšie podmienky. Takže ak sa ich pokúsite presadiť do svojej záhrady, môže byť ťažké prispôsobiť sa.

Tomuto problému šoku z transplantácie sa môžete vyhnúť tak, že rastlinu pred premiestnením do záhrady stvrdnete.

Najjednoduchší spôsob, ako to urobiť, je nechať rastlinu vonku na niekoľko hodín každý deň po dobu jedného týždňa.

Pri umiestnení vonku dbajte na to, aby bola rastlina mimo silného slnečného žiarenia, vetra, dažďa a tepla. Po týždni bude vaša rastlina pripravená na presadenie do záhrady.

Poškodenie koreňov

Zabráňte vädnutiu rastliny po jej presadení

Pri presádzaní je celkom ľahké poškodiť korene. Rastlinu môžete vybrať z nádoby, v ktorej prišla, a stratiť tak časť koreňov.

To bude stresovať rastlinu a nedostatok koreňov môže tiež spôsobiť pokles vlhkosti na listoch. V dôsledku toho začnú opadávať listy.

Pri transplantácii musíte byť veľmi opatrní. Celý koreňový bal môžete jemne vyklepať z nádoby. Ak to nepomôže, možno budete musieť otvoriť nádobu, aby sa nepoškodili korene.

Keď kúpite rastlinu zo škôlky, vyberte ju z nádoby a skontrolujte korene. Ak je rastlina zviazaná s koreňmi v nádobe, nemali by ste ju zbierať.

Nedostatok slnečného svetla

Pri výsadbe rastliny na miesto, kde nedostáva dostatok slnečného svetla, začnú opadávať listy.

Miesto v záhrade si musíte vybrať podľa potrieb rastliny. Ak rastlina potrebuje plné slnko, presaďte ju na miesto, ktoré dostane aspoň 6-8 hodín slnečného svetla.

Ak potrebujete slnko alebo čiastočný tieň, vyberte si miesto v záhrade, ktoré je v tieni múru, plotu alebo vysokých rastlín.

Na vyriešenie tohto problému môžete rastlinu odstrániť a premiestniť na vhodné miesto vo vašej záhrade.

Nedostatok živín

Zabráňte vädnutiu rastliny po jej presadení

Ak rastlina po presadení nedostáva potrebné živiny, môže sa prejaviť vplyv stresu prostredníctvom opadu listov.

Musíte sa uistiť, že pôda vo vašej záhrade obsahuje správne množstvo organických materiálov. Pri príprave pôdy pre vašu rastlinu je najlepšie pridať trochu kompostu.

Po presadení by ste mali do pôdy pridať potrebné organické hnojivo, ale určite počkajte niekoľko dní, kým tak urobíte.

Neodporúča sa pridávať živiny hneď po presadení, pretože to môže spôsobiť ďalší stres pre rastlinu, ktorá už má nové prostredie.

Pri používaní kompostu sa riaďte pokynmi výrobcu. Poskytne vám podrobnosti o tom, koľko kompostu použiť a ako často.

Iné rastliny sú odolnejšie a potrebujú púštne podmienky, kde pôda obsahuje viac piesku a rastlina sa musí prehrabávať hlbšie, aby našla živiny a vlhkosť.

Ak ste už rastlinu presadili a čelíte tomuto problému, môžete upraviť pôdu podľa potrieb rastliny.

Ak pôda obsahuje príliš veľa hliny alebo piesku, môžete postupne primiešať organické hnojivo, ktoré postupne zlepší textúru pôdy.

Pozrite si: Ako vyrábať hnojivá a tekuté a organické hnojivá.

Príliš horúca

Ak sa vaša rastlina pri presádzaní do záhrady príliš zahreje, listy sa ju pokúsia ochrániť. V dôsledku toho sa môžu začať vlniť a opadávať.

Toto je dočasný problém a listy sa zotavia, keď sa teplota vráti do normálu.

Aby ste sa tomuto problému vyhli, ideálne je vykonať presádzanie v popoludňajších hodinách, keď už slnko nesvieti priamo na miesto pestovania, ak to urobíte vo veľmi horúcich hodinách, bude je nevyhnutné, aby listy opadali.

Ak rastlinu pestujete v nádobe, môžete ju premiestniť na miesto, ktoré bude mať aspoň popoludňajší tieň.

Teplo môže pôdu vysušiť rýchlejšie, takže pôdu môžete prikryť mulčom. Mulč izoluje pôdu a zabráni rýchlej strate vlhkosti.

Ako mulč môžete použiť vrstvu organického materiálu, ako sú pokosená tráva, suché lístie, slama alebo drevené hobliny.

Mory a choroby

Zabráňte vädnutiu rastliny po jej presadení

Pred odnesením domov na presadenie by ste mali rastlinu dobre skontrolovať. Uistite sa, že okolo rastliny nelieta žiadny hmyz, pretože je to zlé znamenie.

Skontrolujte všetky časti rastliny, vrátane hornej a spodnej strany listov. Uistite sa, že na listoch nie sú žiadni škodcovia alebo príznaky choroby. Uistite sa, že listy sú tmavé a žiarivé a nie bledé, čo je znakom stresu.

Vyberte rastlinu z nádoby a skontrolujte, či korene nevykazujú známky hniloby alebo poškodenia. Uistite sa, že rastlina nemá korene, pretože prerástla črepník.

Odstráňte vrchný výrastok z rastliny

Zabráňte vädnutiu rastliny po jej presadení

Môže byť tiež zaujímavé prečítať si: Ako obnoviť vysychajúcu rastlinu.

Ak premiestňujete ker, odstráňte z rastliny všetky prebytočné listy. Zníži stres, stratu vlhkosti a dodatočné zdroje, ktoré rastlina potrebuje na zotavenie sa zo šoku. Odstráňte odumreté časti, ako sú konáre, stonky a suché listy.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: