Okrasné rastliny

12 rastlín s aromatickými kvetmi, aby vaša záhrada nádherne voňala

12 rastlín s aromatickými kvetmi, aby vaša záhrada nádherne voňala
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Nič sa nevyrovná záhrade plnej malých rastlín, ktoré vám robia spoločnosť a rozveseľujú vás. Ale keď prídu s jedinečnými a krásnymi vôňami, práve vtedy dokážu vašu záhradu skutočne premeniť na raj. Zaujíma vás, ktoré rastliny produkujú najaromatickejšie kvety? Prečítajte si o najlepších aromatických kvitnúcich rastlinách.

aromatické kvety do záhrady

Pozreli sme sa na tie najvoňavejšie kvety, aby ste tento rok mohli do svojich vonkajších záhrad prevoňať aj vy.

1. Orgován

lila aromatické kvitnúce rastliny

S ich pôsobivými kvetmi v tvare kužeľa sú orgován pravdepodobne najznámejšími kvitnúcimi rastlinami teplého obdobia.

Zvyčajne kvitnú koncom jari a prinesú do prostredia bohatú a krásnu vôňu, ktorá vydrží celé leto. Jeho kvety majú nielen veľmi intenzívnu vôňu, ale sú aj v rôznych odtieňoch bielej, fialovej, ružovej a dokonca aj modrej.

Orgáles sú veľmi obľúbené okrasné kríky a ako väčšina sprievodných kríkov sa veľmi ľahko pestujú a starajú sa o ne.

Čo robí tieto kvitnúce rastliny skutočne atraktívnymi pre záhradníkov, je ich vysoká odolnosť voči mrazu a suchu. Ak chcete do záhrady prilákať nejaké motýle, kolibríky alebo iné opeľovače, orgován je pre vás nevyhnutnosťou!

Ako pestovať a pestovať orgován organicky.

2. Azalka

Azalka aromatické kvitnúce rastliny

Azalky sú prirodzené kradne srdce, ktoré očaria vaše zmysly svojou vôňou a krásou. Hoci tieto rastliny kvitnú väčšinou na jar a začiatkom leta, niektoré z nich sa vám môžu odvďačiť svojou nebeskou vôňou aj na jeseň.

Ich kvety sa objavujú v zhlukoch a môžu do vašej záhrady priniesť nápadný nádych bielej, ružovej, červenej, žltej, oranžovej alebo fialovej farby.

Azalky sú výbornou voľbou pre záhradkárov, ktorí žijú v oblastiach s vysokou vlhkosťou. Milujú náhle prehánky a hrdo ukážu svoje veľkolepé kvety, keď dostanú pravidelnú dažďovú vodu.

A ak je zima vo vašej oblasti krutá, nebudete si musieť robiť veľké starosti s ochranou týchto rastlín. Azale sa darí aj v tých najextrémnejších podmienkach prostredia.

Ako sadiť a pestovať azalky organicky.

3. Ľalie

ľaliové aromatické kvitnúce rastliny

Ľalie sú záhradkármi veľmi obľúbené a obľúbené pre ich jedinečné tvary, príjemné farby a príjemnú vôňu. Sú to veľmi obľúbené okrasné rastliny po celom svete a dokonca majú božský pôvod, pretože svoje meno dostali podľa Iris, gréckej bohyne dúhy.

Po založení rastú ľalie s minimálnou starostlivosťou. Opätovné kvitnutie možno navyše ľahko podporiť pravidelným delením rastlín.

Tieto kvitnúce rastliny sa často používajú na výrobu parfumov, ktoré dodávajú výrobkom jedinečný tón zeme, prachu a trochy dreva. Keď ich už budete mať vo svojej záhrade, bude veľmi ťažké nezačať s vlastným podnikaním!

Propagujte a pestujte modrú ľaliu a starostlivosť o ňu.

4. jazmín

jarzmin aromatické kvitnúce rastliny

Jazmíny patria medzi obľúbené okrasné izbové rastliny pre záhradkárov, ktorí milujú príjemnú zmes jemnej a exotickej vône.

Vo všeobecnosti tieto rastliny kvitnú od jari do jesene a počas zimných mesiacov prechádzajú do režimu spánku. Jeho kvety sú afrodiziakum, veľmi príťažlivé pre včely a v tradičnej medicíne sa používajú na liečbu rôznych chorôb.

Vďaka svojim jednoduchým krémovo-bielym kvetom môžu tieto rastliny sprevádzať mnoho iných farebných druhov kvitnúcich rastlín.

Jazmínové rastliny môžu byť pekným doplnkom v záhrade, no darí sa im aj v interiéri. Okrem toho majú kvety širokú škálu tvarov.

Ako jednoducho zasadiť a pestovať jazmín.

5. Wisteria

vistéria aromatické kvitnúce rastliny

Wisteria vďačí za svoju slávu atraktívnemu kvitnutiu a dlhej skladovateľnosti. Tieto viničové rastliny kvitnú od jari do konca leta a vytvárajú veľkolepé kaskády fialových až modrých kvetov. V závislosti od odrody môže byť vôňa jej kvetov od veľmi jemnej až po silnú.

Wisteria sú známe svojou schopnosťou prosperovať v širokej škále podmienok prostredia. Rastú pomerne rýchlo a môžu dosiahnuť dĺžku viac ako 30 stôp, takže si nájdite vo svojej záhrade priestranné miesto, kde ich vysadíte.

Ako rozmnožovať, pestovať vistériu a všetku starostlivosť o ňu.

6. Levanduľa

levanduľové aromatické kvitnúce rastliny

Ak ste veľkým fanúšikom trávenia dlhých, relaxačných dní v záhrade, levanduľové rastliny sú presne to, čo potrebujete! Na sociálnych sieťach sú veľmi prítomné a často ich uvidíte v rôznych krajinných dekoráciách.

Najlepšie na levanduli je, že jej charakteristické kvety si môžete vychutnať aj v interiéri, keď skončí obdobie kvitnutia.

Vôňa jej fialových kvetov je jedinečná a mnohí ľudia oceňujú tieto rastliny pre ich vlastnosti a zdravotné prínosy. Levanduľový olej je pravdepodobne najobľúbenejší esenciálny olej pre aromaterapiu.

Verí sa, že vôňa levandule podporuje pohodu, pokoj, ale môže tiež znižovať úzkosť, stres a dokonca mierniť bolesť.

Sprievodca sadením a pestovaním levandule v kvetináči.

7. Zimolez

aromatické kvitnúce rastliny zimolez

Medovníky sú nenáročné na pestovanie rastlín, ktoré majú mnoho tvarov a veľkostí. Nezameniteľná vôňa jej kvetov len pridáva body navyše k jej rozkošnému vzhľadu. Kvety sa objavujú v bielych a žltkastých strapcoch a produkujú sladký nektár, ktorý priťahuje včely a je jedlý pre ľudí.

Všestranné rastliny, zimolezy prichádzajú v mnohých rôznych tvaroch a veľkostiach. Môžete sa rozhodnúť pre popínavé odrody, ktoré sú ideálne pre príjazdové cesty alebo ploty. Alebo ich môžete použiť na premenu vchodu do záhrady na miesto fantázie.

Tieto klenuté kríky alebo krútené liany sa dajú ľahko pestovať vonku v subtrópoch.

Ako zasiať, pestovať zimolez a starostlivosť oň.

8. Gardenia

gardénie aromatické kvitnúce rastliny

S atraktívnym olistením a množstvom mliečnobielych kvetov patria gardénie medzi najkrajšie okrasné rastliny na svete.

Ich silná, známa vôňa je obľúbená vo svete parfumov, no veľa ľudí zabúda, že tieto kvety voňajú ešte lepšie v záhrade.

Zatiaľ čo väčšina kvitnúcich rastlín kvitne len raz za rok, gardénie vystavuje svoje kvety od konca jari do začiatku leta a znova od konca leta do začiatku jesene.

Pestujte gardéniu v záhrade a v nádobách.

9. frézia

frézie aromatické kvitnúce rastliny

Neexistuje lepšie slovo na opísanie vône frézií ako toto: silná (ale v dobrom slova zmysle)! Tieto rastliny sa vyznačujú nielen sladkou arómou, ale aj rúrkovitými kvetmi, ktoré rastú zarovnané pozdĺž jednej stonky.

Kvety frézie sú zvyčajne biele, ale môžu to byť aj nádherné zmesi červenej, oranžovej, zlatožltej, ružovej, fialovej a levandule.

Môžu sa pestovať vonku v mrazivých podmienkach, no mnohí záhradkári si ich vôňu užívajú v interiéri a držia ich vo vázach.

10. Ružová

ružové aromatické kvitnúce rastliny

Napriek tomu, čomu iní ľudia môžu veriť, ruže nie sú také vyberavé, ako sa zdá. Pokiaľ sú vystavené plnému slnečnému žiareniu, vždy, keď budú mať príležitosť, vydajú svoju známu vôňu.

Okrem toho sú teraz na trhu nové a vylepšené odrody ruží. Môžete pestovať jednu z týchto odrôd a rýchlo si všimnete, že majú veľkú odolnosť voči škodcom a chorobám.

Ruže sú všestranné rastliny a vôňa ich kvetov je základným prvkom zbierky každého záhradníka. Darí sa im dobre ako izolované okrasné rastliny, ale popínavé a rozvetvené ruže zvýrazňujú ich prirodzený šarm, keď im ponúkame drevité podpery.

A to najlepšie na pestovaní týchto rozkvitnutých krások: krásna ruža vždy vyčarí úsmev na tvári milovanej osoby.

Ako pestovať ruže v kvetináčoch a všetka starostlivosť o ne.

jedenásť. kórejské korenie kalina

aromatické kvitnúce rastliny kórejské korenie kalina

Tieto kvitnúce rastliny sú veľmi odolné a pravdepodobne patria medzi najmenej problematické druhy kríkov.

Navyše, sú to dlhoveké trvalky, ktoré sa vám po celý život odmenia širokou škálou farieb.

Produkujú veľa zhlukov ružovo-bielych kvetov, ktoré sprevádza zvláštna vôňa korenia.

Kvitnú na jar a ich kvety vydržia až do leta, keď ich miesto vystriedajú červené bobule.

Najzaujímavejšou vlastnosťou týchto kvitnúcich rastlín je však ich lístie: listy sú na jeseň červené, ale časom môžu sfarbiť do fialova.

12. Falošná oranžová (celinda)

rastliny s aromatickými kvetmi nepravý pomarančovník celinda

Kedykoľvek pôjdete blízko falošných pomarančovníkov, budete to vedieť. Sladkú, pomarančovú vôňu jej kvetov si treba pamätať a bola by škoda nedať im šancu. Ak chcete do svojej záhrady pridať citrusovú nôtu, tieto rastliny sú dokonalými kandidátmi.

Falošné pomarančovníky nazývané aj Celinda majú krásne drobné biele kvety, ktoré sa objavujú na jar alebo začiatkom leta.

Sú to odolné kríky, ktoré dokážu rásť takmer v akomkoľvek prostredí bez akéhokoľvek ďalšieho úsilia zo strany ich majiteľa.

Zaujímavé môže byť aj čítanie: 10 druhov jedlých kvetov, ktoré sa ľahko pestujú.

Časom však môžu narásť dosť veľké, preto si nájdite pekné a útulné miesto na ich výsadbu.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: