Starostlivosť o rastliny

Ako rozmnožovať, pestovať Adamov rebrík a starať sa oň

Ako rozmnožovať, pestovať Adamov rebrík a starať sa oň
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Monstera deliciosa, bežne známa ako Adamovo rebro, Ceriman alebo jednoducho rastlina Monstera, je tropický druh kvitnúcej rastliny z čeľade Araceae. Táto nádherná rastlina sa nachádza v tropických lesoch južného Mexika a v nížinách Južnej Ameriky. V tejto príručke vás naučíme, ako sa starať, množiť a pestovať Adamov rebrík alebo Monstera deliciosa.

Farma Adamovo rebro

Ideálne pestovateľské podmienky

Adamovmu rebru sa darí na jasnom, nepriamom slnku.Ideálnym miestom na zdravý a šťastný rast by bolo miesto, ktoré im poskytuje čiastočný, dokonca aj úplný tieň. Sú veľmi citlivé na priame svetlo, ktoré môže spôsobiť rýchle spálenie listov.

Potrebujú miernu zálievku a skôr vlhké prostredie. Rastlinu môžete zalievať raz týždenne, ale odporúča sa pred zalievaním skontrolovať pôdu, aby ste predišli problémom s hnilobou.

Rastliny Adam's Rib potrebujú na rast veľa priestoru, preto by ste mali zvážiť umiestnenie do veľkej otvorenej miestnosti, pretože ak ich umiestnite do tesného rohu alebo na rímsu, budú pôsobiť stiesnene.

Tieto rastliny uprednostňujú dobre priepustnú pôdu, ale môže sa im dariť aj v mierne piesočnatej pôde. Uistite sa, že ste si vybrali zmes na zalievanie, ktorá zadržiava vlhkosť a je bohatá na živiny.

Pestujte Adamovo rebro

farmárske adamove rebro

Adamovo rebro je tropická rastlina, ktorá môže byť skvelým spoločníkom v interiéri aj exteriéri.

Ak im poskytnú podmienky prostredia podobné ich prirodzenému prostrediu, ako je čiastočné alebo úplné slnečné svetlo, neustále zalievanie, pôda bohatá na kompost, ktorá dobre odvodňuje a dobrá podpora, budú tieto rastliny rásť zdravo a šťastne. .

Rastliny Monstera Deliciosa sú zvyknuté na tropické podmienky ich pôvodného biotopu. Ak chcete simulovať tieto podmienky prostredia, prvá vec, ktorú musíte urobiť, je vybrať si najlepšie miesto, ktoré spĺňa vaše životné požiadavky.

Primerané svetlo je jedným z najdôležitejších faktorov pre rast rastlín Monstera, pretože nebudú šťastné na silnom, priamom slnečnom svetle.

Tieto rastliny prirodzene rastú v čiastočnom tieni od iných stromov, preto vysaďte alebo umiestnite svoju Monstera Deliciosa na tienisté miesto, ktoré poskytuje dostatok okolitého svetla.

Ako všetky tropické rastliny, aj Monstera Deliciosa má rada teplé teploty od 20 do 30 °C (68 až 86 °F). Nezabudnite ich chrániť pred chladom, pretože prestanú rásť, keď teploty klesnú pod 10 °C. Okrem toho zomrú pri veľmi nízkych teplotách.

Pestovanie v kvetináčoch

Pestovanie Adamovho rebra v kvetináči

Na pestovanie Adamovho rebra v kvetináči si vyberte veľký, asi 20 litrový, naplnený dobre priepustnou pôdou, ktorá je bohatá na živiny a umožňuje im absorbovať všetko, čo potrebujú.

Najlepšou voľbou by bola štandardná zalievacia zmes s perlitom na zlepšenie odvodnenia. Ak chcete svoju Monsteru presadiť, stačí jej zaobstarať črepník, ktorý je o 5 cm širší ako ten súčasný, a naďalej sa oň starať ako obvykle.

Monstera Deliciosa je popínavá rastlina so vzdušnými koreňmi, ktoré nespôsobujú žiadne škody. Ak pestujete svoju rastlinu v interiéri, najlepšie je poskytnúť oporu z dreva alebo iných prírodných materiálov, pretože vďaka nim sa vaša Monstera bude cítiť ako doma.

Ako rozmnožiť Adamovo rebro

propagovať Adamovo rebro

Ideálny čas na to je na jar, ale odrezky môžete robiť počas celého roka, ak ich budete robiť na mieste s teplotou vyššou ako 15 stupňov Celzia.

Na rozmnožovanie rastliny Adam's Rib odrezkami budete potrebovať čisté záhradnícke nožnice. Rez by mal mať pripevnené vzdušné korene a zdravé listy.

Ak je vaša rastlina Monstera Deliciosa zrelá, najlepší spôsob, ako ju rozmnožiť, je delenie koreňov.

Všetko, čo musíte urobiť, je rozdeliť korene na 2-3 cm dlhé segmenty obsahujúce list a opatrne ich zakopať do pôdy.

Nechajte ju v tieni, kým nejaví známky rastu a pôdu vždy udržujte vlhkú. Keď vyrastú aspoň dva nové listy, môžete ich presadiť kamkoľvek chcete.

Starostlivosť o rastlinu Adam's Reb

Starostlivosť o Adamove rebrá

Prerezávanie

Prerezávanie týchto rastlín je čisto kozmetické a je potrebné len vtedy, ak majú listy nižšej vrstvy, ktoré žltnú alebo odumierajú.

Tieto listy môžete odrezať 1 cm nad spojom stonky, aby ste nepoškodili základňu rastliny.

Škodcovia

Tieto rastliny zvyčajne nie sú príťažlivé pre škodcov, ale môžu ich prilákať roztoče a múčniky.

Ak si teda na listoch Adamovho rebra začnete všímať nejaké známky škodcov, určite ich raz týždenne ošetrite sprejmi s neemovým olejom alebo insekticídnymi mydlami.

Zavlažovanie

Rastliny Monstera Deliciosa sú náchylné na hnilobu koreňov, takže buďte veľmi opatrní, aby ste ich nepreliali vodou. Na druhej strane, bez dostatku vlahy by tieto tropické rastliny mohli vädnúť, takže všetko je otázkou rovnováhy.

Všeobecným pravidlom je, že rastliny Monstera sa uspokoja s prijímaním vody raz týždenne, ale svetelné a teplotné podmienky môžu zmeniť priemernú frekvenciu.

Správny čas na zalievanie rastliny Monstera Deliciosa je, keď je pôda suchá do hĺbky asi 5 cm.

Uistite sa, že zalievate 2-3 krát, aby mala rastlina dostatok vody na základni. Po vypustení prebytočnej vody by ste mali z podnosu na rastliny vyprázdniť všetku zvyšnú tekutinu.

Počas chladnejších období bude vaša rastlina Monstera potrebovať menej vody, ale nie tak málo ako sukulenty a kaktusy. Pred ďalšou zálievkou je najlepšie nechať pôdu preschnúť do hĺbky 7-10 cm.

Rastliny Monstery uprednostňujú vysokú úroveň vlhkosti, ale znesú aj sucho. Keďže sa týmto rastlinám darí v tropickom prostredí, vychutnajú si občasné zahmlievanie raz alebo dvakrát týždenne ráno.

Pass

Na jeseň a potom na jar môžete rastlinu Monstera Deliciosa kŕmiť tekutými alebo granulovanými hnojivami s pomalým uvoľňovaním. Pozri: tekuté hnojivá

Ak ste Adamovo rebro zasadili do piesočnatej pôdy, mali by ste mu každý rok dopriať kúpeľ v zemine.

Vo všeobecnej starostlivosti si Monstera užívajú dobré čistenie svojich listov. Raz za mesiac môžete použiť saponát zmiešaný s vodou, aby ste znížili prašnosť a zabránili škodcom.

Funkcie: Prehľad

Upozornenie: Tieto rastliny obsahujú šťavelany vápenaté, ktoré môžu ovplyvniť zdravie domácich zvierat a ľudí, preto je najlepšie si ich ponechať na miestach, ktoré sú mimo dosahu.

Rastliny Monstera Deliciosa sa často zamieňajú s filodendronom bipinnatifidum, pretože obe majú podobné vlastnosti, pokiaľ ide o listy a rastové návyky.

Monstera Deliciosa je epifyt so vzdušnými koreňmi, ktoré sa šplhajú po kôre stromov. Táto rastlina má svoje korene v pôde, ale niektoré má aj pozdĺž stonky.

Ich prirodzeným prostredím sú divoké dažďové pralesy a je známe, že ak majú ideálne podmienky na rast, rastú veľmi vysoko.

Môžu dosiahnuť výšku až 20 metrov. Pokiaľ však ide o pestovanie v interiéri, rastliny Monstera Deliciosa budú vysoké 2-3 m.

Jeho lesklé listy v tvare srdca sú zvyčajne 25-90 cm dlhé a 25-75 cm široké.

Zaujímavé môže byť aj čítanie: Ako pestovať Cintu (Lazo de amor alebo Bad mother) a všetku starostlivosť o ňu.

Za ideálnych podmienok vonku produkujú rastliny Monstera Deliciosa krémovo biele kvety 3 roky po výsadbe.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: