Starostlivosť o rastliny

Ako rozmnožovať, pestovať modlitebňu (Maranta) a starostlivosť o ňu

Ako rozmnožovať, pestovať modlitebňu (Maranta) a starostlivosť o ňu
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Modlitebná rastlina (Maranta leuconeura) dostala svoju prezývku podľa spôsobu, akým sa jej lístie v noci stáča a cez deň rozprestiera, takže vyzerá ako ruky, ktoré sa pri pohybe otvárajú a zatvárajú. Modlí sa V tomto článku sa dozvieme, ako rozmnožovať, pestovať modlitebnicu alebo Marantu a starostlivosť o ňu.

pestovať modlitebnú rastlinu

Základný popis

Odroda Maranta leuconeura má dekoratívne krásne listy, ktoré z nej robia jednu z najkrajších rastlín v prírode. Trikolóra je medzi záhradkármi najobľúbenejšia.

Táto odroda má tmavozelené listy so zamatovým povrchom. Na žilkách listov nájdete žlté škvrny a sýtočervené žilky, ktoré sa klenú k okrajom.

Dospelá modlitebnica má 16-palcové listy, ktoré vychádzajú zo silnej centrálnej stonky a klesajú po stranách kvetináča.

Väčšina odrôd nikdy nepresiahne výšku 20 cm, ale môže dosiahnuť obvod až dvojnásobnej alebo trojnásobnej výšky rastliny.

Tieto rastliny vydržia len niekoľko rokov a snažiť sa ich udržať dlhšie je výzvou aj pre profesionálnych záhradníkov.

Kde pestovať modlitebnicu?

kde pestovať modlitebnú rastlinu

Dobre sa im darí vo vlhkom prostredí, ako sú teráriá a skleníky. Tieto rastliny však môžete pestovať v ktorejkoľvek miestnosti vášho domu, ak viete, ako sa o ne starať.

Rastliny potrebujú dostatočné prúdenie vzduchu na boj proti bakteriálnym a plesňovým infekciám, ale nedržte ich v blízkosti vetracieho otvoru. Prievan môže spomaliť rast rastliny a bude mať problém sa zotaviť.

Pokiaľ ide o črepník, je dobré použiť veľký vchod, aby ste nemuseli často presádzať, 10-litrový je pre túto rastlinu ako stvorený.

Ako propagovať modlitebnú rastlinu

Možno vás prekvapí, že modlitebná rastlina sa ľahko rozmnožuje. Populárne metódy rozmnožovania zahŕňajú delenie rizómov a odrezkov stoniek, aby sa z matky vytvorilo viac rastlín.

Propagácia delením koreňov

propagovať divíziu modlitebná rastlina

Najčastejším typom rozmnožovania je delenie počas fázy transplantácie.

Pri presádzaní odstráňte korene a vytraste z rastliny uvoľnenú pôdu. Oddeľte korene, kým nebudete mať niekoľko samostatných rastlín.

Rozdelené rastliny umiestnite do samostatných kvetináčov s použitím vyššie opísanej kvetináčovej zmesi, dobre zakryte všetky korene a dobre zalejte.

Rozmnožovanie odrezkami (stonkami)

propagovať modlitbu rezanie rastlín

Ak chcete svoje rastliny rozmnožovať odrezkami, uistite sa, že odrezok odoberáte pod uzlom listu a meriate aspoň 10 cm.

Po odkrojení ho umiestnite do zvislej nádoby s trochou vody. Po hodine vyberte odrezok a zasaďte ho do malej nádoby so zmesou na kvetináče.

Udržujte pôdu vlhkú pomocou rozprašovanej hmly, aby ste predišli narušeniu koreňov pri zakladaní.

Keď rastliny začnú vyháňať nové výhonky, pošlite ich do väčšej nádoby s vhodnými pôdnymi úpravami.

Vhodné svetelné podmienky pre modlitebňu

pestovať modlitebnú rastlinu

Modlitebná rastlina sa teší z jasného nepriameho slnečného svetla. Je dôležité, aby ste ju nikdy neumiestňovali na priame slnečné svetlo, inak sa spália listy a rastlina začne vädnúť.

Primerane znáša aj slabé svetelné podmienky. Ak žijete v oblasti, kde je veľa dní v roku zamračené, tieto rastliny budú aj naďalej rásť pri slabom osvetlení.

V zime tieto rastliny spia. Počas tejto fázy môžete rastlinu nechať v tmavšej miestnosti, aby ste jej pomohli zotaviť sa zo stresu z vegetačného obdobia.Po prestávke sa rastlina vráti do ďalšieho vegetačného obdobia.

Typ pôdy pre modlitebňu

pestovať modlitebnú rastlinu

Modličník uprednostňuje ľahkú, vzdušnú pôdu s mierne kyslým pH. Ideálne pH je medzi 5,5 a 6,0. Použite zmes na zalievanie, ktorá obsahuje rašelinový mach, ako aj zmes piesku alebo perlitu.

Perlit alebo piesok poskytujú vzduch ku koreňom pôdy a zlepšujú odvodnenie. Rašelinový mach poskytuje aj vzdušný substrát, ktorý zadržiava vlhkosť. Používajte iba predbalené pôdne doplnky a nikdy nepoužívajte pôdu zo svojej záhrady, pokiaľ nemáte rozkvitnutý záhon.

Použitie bežnej záhradnej pôdy spôsobuje zhutnenie pôdy, ktoré upcháva korene a spôsobuje výskyt hniloby koreňov.

Tieto rastliny nemajú rady mokré nohy. Ak korene zostanú vo vlhkej pôde dlhší čas, možno očakávať hnilobu koreňov.

Hniloba koreňov spôsobuje vädnutie listov a rastlina čoskoro odumrie.

Na zlepšenie odvodnenia pôdy použite črepník s mnohými otvormi na dne a naplňte dno nádoby vrstvou malých kamienkov.

Starostlivosť o modlitebňu

starostlivosť o modlitebnú rastlinu

Zavlažovanie

Počas jari a leta by záhradník mal dbať na to, aby udržiaval pôdu vlhkú. Zalievajte každé dva alebo tri dni v závislosti od poveternostných podmienok vo vašej oblasti. Nenechajte pôdu vyschnúť. Suchá pôda podporuje výskyt škodcov, ktorí zničia vaše modlitebné rastliny.

Neprelievajte však svoje rastliny. Ako sme už povedali, nadmerné zalievanie môže viesť k vzniku koreňovej hniloby, ktorá zabíja modlitebnú rastlinu. Zaborte prst jeden centimeter do pôdy, ak je koniec prsta suchý, je čas rastlinu zaliať.

Je tiež nevyhnutné, aby záhradník pri polievaní nekvapkal vodu na listy modlitebne. Voda na listoch môže priťahovať hubové choroby a spôsobiť vädnutie listov.

Modlitebná rastlina sa počas zimy dostáva do pokojnej fázy. Vyhnite sa jej polievaniu a cez zimu ju nechajte odpočívať v tmavšej miestnosti. Rastlina sa vráti k životu, keď ju skoro na jar zalejete.

Vlhkosť a teplota

Modlitbové rastliny radi rastú v teplom podnebí medzi 15-26°C. Keď teploty cez noc klesnú pod 12°C, môže dôjsť k poškodeniu listov.

Ak máte na terase a v kvetináčoch vonkajšie modlitebné rastliny, prineste ich cez noc, aby sa udržali v teple.

Ak žijete v teplejšej oblasti, môžete svoje rastliny na noc zabaliť do vrecoviny, aby boli v teple.

Vyžadujte vlhké prostredie, aby sa vám darilo. Z tohto dôvodu sa na pobreží tak dobre rozvíjajú. Ak však žijete v suchom regióne, môžete simulovať vlhké podmienky vytvorením mikroklímy okolo vašej rastliny.

Umiestnite niekoľko kameňov do odkvapkávacej misky a potom položte hrniec na kamene. Pridajte vodu do podnosu, ale nedovoľte, aby hladina vody dosiahla dno hrnca.

Keď sa voda vyparuje z podnosu, dostáva sa až k listom rastliny. Výsledkom je, že sa okolo neho vytvára mikroklíma, ktorá mu poskytuje relatívnu vlhkosť, ktorú potrebuje, aby sa mu darilo.

Zaplatiť

Modlitebným rastlinám sa darí dobre, ak im na začiatku jari doprajú hnojivo.

Použite viacúčelové tekuté hnojivo a rozrieďte ho na polovičnú silu. Použitie plného hnojiva môže spáliť listy. Použite formulu 10-10-10 v polovičnej sile a kŕmte rastlinu každé dva týždne až do konca leta.

Na dosiahnutie plného potenciálu izbových rastlín potrebujú hnojivo. Modlitebné rastliny, ktoré počas vegetačného obdobia nedostávajú žiadnu potravu, zaznamenávajú spomalený rast.

V zime svoje rastliny nikdy nehnojte. Ak ich budete kŕmiť aj v období vegetačného pokoja, životnosť rastliny sa zníži.

Škodcovia a choroby, ktoré postihujú modlitebnicu

Ak pestujete modlitebné rastliny vonku, vystavujete sa riziku napadnutia múčnatky, molicami, voškami a roztočmi.

Títo škodcovia sa začnú objavovať, keď pôda zostane príliš suchá po dlhú dobu. Hmyz kladie vajíčka do pôdy a liahne sa.

Vždy skontrolujte, či sa na vonkajších rastlinách nenachádzajú škodcovia predtým, ako ich prenesiete dovnútra, inak riskujete infikovanie ostatných rastlín.

Zaujímavé môže byť aj čítanie: Ako rozmnožovať, pestovať Adamov rebrík a starať sa oň.

Ak spozorujete na svojich rastlinách nejakých škodcov, použite prírodný insekticíd, ako je neemový olej, aby ste sa ich zbavili.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: