Starostlivosť o rastliny

Ako sa rozmnožovať, pestovať mucholapka Venuša a starať sa o ňu

Ako sa rozmnožovať, pestovať mucholapka Venuša a starať sa o ňu
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Dionaea Muscipula, bežne známa ako mucholapka Venušina, je mäsožravá rastlina monotypického rodu Dionaea. Rastliny mucholapky Venuše pochádzajú zo subtropických mokradí na východnom pobreží Spojených štátov, ako je Južná a Severná Karolína. V tomto článku uvidíme, ako pestovať mucholapku Venušinu a starať sa o ňu.

kultivar mucholapka Venus

Charakteristika mucholapky Venuše

Sú to trváce bylinné rastliny, ktoré môžu dosiahnuť výšku 15-30 cm a šírku 15-22 cm.

Obsahujú štyri až sedem listov, ktoré rastú v ružici na krátkej podzemnej stonke podobnej cibuľke. Po odkvitnutí sa objavia dlhšie listy s vyvinutými pascami.

Rýchlosť, akou tieto rastliny zatvárajú pasce, je priamym indikátorom ich celkového zdravotného stavu.

rastú mucholapka

Vo všeobecnosti sú ich pasce úplne alebo čiastočne zelené. Niektoré vzorky však môžu zobrazovať rôzne kombinácie červenej, zelenej, žltej alebo fialovej.

Keď sú staré listy nahradené novými, dospelé pasce prirodzene sčernejú.

V období kvitnutia vytvárajú malé biele kvety.

Neexistuje žiadna možnosť, že tieto rastliny sú jedovaté pre ľudí alebo domáce zvieratá. Je úplne bezpečné umiestniť ich blízko detí, pretože pasca je príliš slabá na to, aby im ublížila.

Ako rozmnožiť muchotrávku Venušinu

Nesvrbí to! Ak zahodíte svoje malé obavy, množenie mucholapky Venuše môže byť jednoduchý proces. Stačí si vybrať, či to urobíte delením, semenami alebo odrezkami listov.

Divízia

množiť venus mucholapka koreňové oddelenie

Jedným zo spôsobov rozmnožovania týchto rastlín je ich delenie začiatkom leta alebo koncom zimy.

Vyhľadajte nové výhonky, ktoré majú vlastný koreňový systém, a odrežte ich čistým ostrým nožom. Odstráňte prebytočnú zeminu a znovu zasaďte divízie do jednotlivých kvetináčov, korene dobre prikryte zeminou a dobre zalejte.

Nové rastliny nechajte asi dva dni v tieni, aby sa zotavili zo stresu, potom ich môžete premiestniť na slnečné miesto.

Odrezky z listov

množiť odrezky mucholapky

Ak si chcete tieto rastliny rozmnožiť odrezkami z listov, mali by ste tak urobiť začiatkom leta. Odrežte listy z podzemkov a vložte ich do vhodnej kvetináčovej zmesi. Odrezaný koniec zahrabte do hĺbky 1 cm.

Nádobu môžete prikryť plastovým vreckom, aby ste im zabezpečili vysokú vlhkosť a umiestniť ich na svetlé miesto. Z odrezkov by asi do dvoch rokov mali vyrásť dospelé rastliny.

Výsev semien

množiť semená mucholapky

Najjednoduchší spôsob rozmnožovania mucholapky je semenom. Najlepší čas na to je na jar alebo v lete.

Použite zmes piesku a rašeliny alebo len záhradnú zeminu, semienka umiestnite asi 10 cm od seba a zľahka ich zasypte zeminou, črepník umiestnite na slnečné miesto a semienka pravidelne zalievajte.

Vyklíčia o niekoľko týždňov, ale bezpečné presadenie mladej mucholapky Venuše trvá rok.

Pestovanie mucholapky Venuše a starostlivosť o ňu

rastú mucholapka

Kde ho pestovať

Okrem hlavného zdroja potravy (hmyz) sa mucholapky živia svetlom a milujú slnečné dni.

Tieto rastliny budú najšťastnejšie, ak ich umiestnite tam, kde môžu každý deň získať asi 12 hodín jasného priameho svetla. Môžu sa im dariť aj v čiastočnom tieni, keď sa zníži úroveň slnečného žiarenia.

Od jesene prechádzajú mucholapky obdobím nečinnosti. Ako mnohí začínajúci záhradníci, aj vy si možno myslíte, že tieto rastliny odumierajú, keď stratia všetky listy.

Nešírte však paniku. V skutočnosti naďalej žijú pod zemou prostredníctvom svojich odnoží. Mali by ste ich držať ďalej od umelého svetla, pretože sa im bude dobre dariť v podmienkach slabého prirodzeného osvetlenia.

Ideálny typ pôdy

Týmto rastlinám sa darí dobre, keď sa pestujú v pôde s nízkym obsahom živín a nemusíte sa vôbec obávať hnojenia.

Uprednostňujú rast v pôde podobnej ich pôvodnému prostrediu. Hľadajte pôdu, ktorá je piesočnatá, kyslá a chudobná na živiny.

Môžete si pripraviť aj vlastnú zmes s polovicou rašeliny a polovicou perlitu alebo záhradníckeho či riečneho piesku. Perlit pomôže udržať vlhkosť, zatiaľ čo rašelinový mach dodá vašej rastline potrebnú kyslosť.

Ideálna teplota

Vo svojom prirodzenom prostredí sú mucholapky na Venuši zvyknuté na teploty presahujúce 32 °C. Ideálna teplota sa pohybuje od 70 do 95 °F (21-35 °C), ale znesie aj extrémne vysoké teploty.

V období vegetačného pokoja tieto rastliny uprednostňujú nižšie teploty, až do 5°C (40°F). Niektorí záhradníci, aby poskytli mucholapkám Venušine chladné teploty, premiestňujú svoje rastliny do garáže alebo pivnice.

Zavlažovanie

Mucholapky sú trochu vyberavé, čo sa týka polievania. Jedným z najdôležitejších faktorov v tomto procese je kvalita vody.

Voda z vodovodu obsahuje alkalické soli, sodík, síru, vápnik, horčík a chlór. Tie môžu ovplyvniť celkové zdravie vašej rastliny.

Tieto mäsožravce milujú dažďovú vodu, ale môžete použiť aj akúkoľvek čistú vodu s nízkym obsahom minerálov, napríklad destilovanú.

Hoci tieto rastliny nereagujú okamžite na nesprávny typ vody, minerály vo vode z vodovodu sa časom nahromadia v pôde. To môže spôsobiť, že vaša rastlina bude chorá a nakoniec zomrie.

Vlhkosť

Mucholapky uprednostňujú vždy vlhkú pôdu. Mali by ste si však dávať pozor, aby ste ich nepreliali, pretože neznášajú, keď sú dlho v bahnitej pôde.

Tieto rastliny potrebujú vysokú úroveň vlhkosti, nad 50 %. Ak sa pestuje vo vnútri, na udržanie vlhkého vzduchu okolo rastliny sa dá použiť zvlhčovač.

Mnoho záhradníkov uprednostňuje umiestnenie nádoby na rastliny do podnosu naplneného vodou. To udrží vlhkosť na ideálnej úrovni a rastlina bude neustále vlhká.

Choroby a škodcovia

Hoci mucholapky sú prirodzené predátory, môžu sa stretnúť s rôznymi problémami so škodcami.

Niekedy ich môžu napadnúť larvy húb, pleseň sivá a vošky. Hryzáky húb sa rady živia listami a môžu poškodiť aj korene.Bacillus thuringiensis je prirodzene sa vyskytujúca baktéria, ktorú možno použiť v pôde na ničenie týchto škodcov.

Ak na listoch alebo stonkách vašej rastliny uvidíte vodou nasiaknutú škvrnu, môže to byť indikátor napadnutia plesňou sivou. Zabráňte šíreniu odstránením infikovaných častí rastlín a zeminy v kvetináči.

Vošky sú často príliš malé na to, aby ich tieto mäsožravce ulovili, a tak môžu spôsobiť deformáciu listov v korune rastliny.

Rastlinu môžete ošetriť tak, že ju na dva alebo tri dni ponoríte do vody a po týždni tento proces zopakujete. Insekticídne mydlo alebo záhradnícke oleje, ako je neemový olej, môžu pomôcť kontrolovať vážne zamorenie.

Kedy transplantovať

Mucholapky venušine potrebujú pravidelné presádzanie, aby sa pestovateľské prostredie ochladilo. Tieto rastliny neocenia preplnené priestory, pretože im to zabráni vo vývoji nových koreňov.

Presádzať ho môžete raz ročne, na jar alebo začiatkom leta. Rastlinu presaďte, kým aktívne nekvitne.

Môže byť zaujímavé prečítať si aj: Ako rozmnožovať, pestovať Cladium (caladium) a starostlivosť oň.

Túto rastlinu by ste mali presadiť hneď po zakúpení, aby ste odstránili všetky nečistoty z vody z predchádzajúcej starostlivosti v škôlke.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: