Okrasné rastliny

Ako a kedy zalievať sukulenty a kaktusy

Ako a kedy zalievať sukulenty a kaktusy
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Zavlažovanie je jedným z najdôležitejších aspektov starostlivosti o sukulenty. Vedieť, kedy a ako zalievať sukulenty, je kľúčom k ich prežitiu. Prelievanie je jedným z najjednoduchších spôsobov, ako náhodne zabiť vaše sukulenty kvôli ich náchylnosti na hnilobu koreňov. V tomto článku vás naučíme, ako správne zalievať sukulenty a kaktusy.

vodné sukulenty

Ako často musíte zalievať sukulenty v interiéri?

Jednou z najnebezpečnejších vecí pre vaše vnútorné sukulenty je nesprávne zalievanie.Sukulenty udržujú vlhkosť vo svojich listoch, stonkách a pletivách. Túto uloženú vodu využívajú na prežitie v suchých podmienkach. Príliš veľa vody je pre tieto rastliny smrteľné.

Ale stále ich treba polievať, aby prežili a prosperovali. Ak ich necháte v suchu príliš dlho, môže to spôsobiť aj odumieranie koreňov. Najlepší spôsob, ako určiť, kedy zalievať, je preskúmať pôdu a zistiť vlhkosť. Nedotýkajte sa len povrchu pôdy, prvé dva centimetre pôdy musia byť pred zalievaním rastliny suché na dotyk.

Množstvo a načasovanie zálievky závisí aj od ročného obdobia. Počas vegetačného obdobia, zvyčajne od jari do jesene, keď je rast najaktívnejší, rastliny dôkladne polievajte, kým časť vody nezačne presakovať z otvorov v kvetináčoch (toto sa nemusí stať pri všetkých kvetináčoch). .

Voda z črepníka niekedy nevytečie, ale pokiaľ ste ho dobre zaliali, malo by to byť v poriadku.Vodu v tanierikoch určite nepúšťajte. Umožnenie odtoku vody je dobré pre rastliny, pretože pomáha predchádzať hnilobe koreňov a tiež zabraňuje hromadeniu rozpustených solí v pôde.

V prípade väčšiny izbových rastlín v kvetináčoch by malo postačovať zalievanie raz za desať až štrnásť dní počas aktívneho vegetačného obdobia.

V období vegetačného pokoja (zvyčajne v zime pre väčšinu sukulentov), keď je rastlina v pokoji, zalievajte menej často a menej dôkladne. Vlhkosť pôdy a vodu kontrolujte iba vtedy, keď je rastlina na dotyk suchá, ale nie úplne suchá.

Počas spiacich mesiacov platí všeobecné pravidlo zalievať raz za tri až štyri týždne. Venujte pozornosť vzhľadu vašich rastlín. Ak začnú medzi zavlažovaním vyzerať scvrknuté, možno ich budete musieť zalievať častejšie. Ak si spočiatku nie ste istí, rastliny mierne zalejte.

Ako často musíte zalievať vonkajšie sukulenty?

Vonkajšie sukulenty majú trochu iné nároky na zalievanie ako izbové rastliny, keďže sú vonku vystavené iným podmienkam. Počas aktívneho vegetačného obdobia je spravidla potrebné rastliny zalievať každých sedem až desať dní.

Dotýkajte sa zeme kvôli vlhkosti. Horný palec pôdy by mal byť pred zalievaním suchý na dotyk. Rastliny dôkladne zalejte, kým časť prebytočnej vody nevytečie z otvorov. V závislosti od typu črepníka a pôdy nemusí vždy vytekať prebytočná voda z črepníka. Pokiaľ budete dôkladne zalievať, malo by to stačiť.

V období vegetačného pokoja polievajte menej často a miernejšie, približne každé tri až štyri týždne. Rastlina by mala byť na dotyk suchá, ale nie úplne suchá.Sledujte svoje rastliny, či nezačnú vykazovať známky toho, že je potrebné ich zaliať. Keď sa listy začnú vráskať a keď sú na dotyk ploché a nie sú bacuľaté, je čas rastliny zaliať.

Najlepší čas na zalievanie je hneď ráno, najmä v prípade vonkajších rastlín. To umožňuje, aby rastlina počas horúčav počas dňa vyschla. Zalievanie ako prvé ráno umožňuje vode dostať sa na dno rastlín až ku koreňom a zaisťuje, že rastlina je dobre hydratovaná, aby lepšie zvládala popoludňajšie horúčavy.

Ranné polievanie tiež zabraňuje spáleniu listov rastlín tým, že umožňuje, aby rastliny vyschli skôr, ako bude popoludňajšie slnko intenzívnejšie.

Ako zalievať kaktus? Líši sa to od potrieb sukulentov na zalievanie?

Majú kaktusy iné nároky na zalievanie ako sukulenty? Keď premýšľate o kaktusoch, myslite na suché a púštne rastliny.Potreba zavlažovania závisí od mnohých faktorov, ako je vegetačné obdobie, či sú vnútri alebo vonku, typ nádob alebo črepníkov, v ktorých sa nachádzajú atď.

Vo všeobecnosti majú kaktusy a sukulenty podobné potreby na zalievanie. Počas aktívneho vegetačného obdobia, medzi jarou a jeseňou, je potrebné kaktusy polievať približne raz týždenne.

Rastlinu musíte dobre namočiť, kým voda nevytečie z otvoru v kvetináči. Dávajte pozor, aby rastlina nesedela vo vode. Nechajte prebytočnú vodu úplne odtiecť. Ak ho umiestnite do podšálky, zlejte všetku prebytočnú vodu, ktorá mohla kvapkať do podšálky.

Pred zalievaním skontrolujte vlhkosť pôdy. Prvý palec pôdy musí byť pred zalievaním suchý.

V období vegetačného pokoja znížte zálievku na raz za mesiac. Kaktusy nenamáčajte, ale dajte im len toľko vody, aby zostali vlhké. Skontrolujte vlhkosť pôdy medzi zavlažovaním.

Ak rastlina začne vykazovať známky stresu, ako je zvrásnenie, mali by ste ju viac zalievať. Voda z povrchu pôdy a nie z vrchnej časti rastliny, aby nedošlo k poškodeniu tkaniva kaktusu. Kaktusy vystavené prílišnej vlhkosti môžu utrpieť poškodenie stonky alebo tkaniva hnilobou alebo plesňou.

Zalievanie sukulentov v pôde

Požiadavky na zalievanie sukulentov v zemi závisia od niekoľkých faktorov vrátane vegetačného obdobia, teploty a počasia, rozmiestnenia plôch a typov rastlín. Najdôležitejšie je vybrať si dobre priepustnú pôdu na pestovanie sukulentov v zemi. Zabezpečenie vhodných pôdnych podmienok sukulentom ide ruka v ruke so správnymi technikami zavlažovania.

Pri správnom médiu by sa potreby zavlažovania zakopaných sukulentov mali meniť v závislosti od ročného obdobia. Počas aktívneho vegetačného obdobia, medzi jarou a jeseňou, by sa sukulenty mali zalievať približne raz týždenne.

Počas vlny horúčav alebo pri intenzívnych horúčavách môže byť potrebné viac polievať. Ohmatajte pôdu, aby ste zistili, či je vlhkosť. Horný palec pôdy by mal byť pred zalievaním suchý na dotyk. Dôkladne zalejte a nechajte rastliny dobre nasiaknuť, aby sa voda dostala ku koreňom počas celého vegetačného obdobia.

V období vegetačného pokoja zalievajte menej často a miernejšie, približne raz za mesiac, keď rastlina aktívne nerastie. Podľa potreby upravte zavlažovanie.

Ideálne je zaliať suchozemské sukulenty hneď ráno. To umožňuje vode dostať sa ku koreňom rastlín a hydratovať ich, aby lepšie zvládali popoludňajšie horúčavy.

Vlhkosť: Koľko vlhkosti potrebujú sukulenty a kaktusy?

Sukulenty a kaktusy sa od ostatných izbových rastlín líšia potrebou vlhkosti. Vzhľadom na svoju povahu potrebujú sukulenty a kaktusy na prežitie menej vody a vlhkosti.

Majú vlastnosti akumulácie vody, ktoré im pomáhajú odolávať suchým podmienkam, ktoré iné izbové rastliny neznášajú. Väčšine izbových rastlín sa darí v domácom prostredí so 40-60% vlhkosťou. Kaktusom a sukulentom sa darí v prostrediach s vlhkosťou 10 – 30 %.

Podmienky vo vašej domácnosti, najmä počas zimných mesiacov, keď je vaše vnútorné kúrenie v prevádzke, môžu byť pre väčšinu rastlín veľmi vysušujúce. Ak sa vám zdá váš domov príliš suchý aj pre vaše sukulenty a kaktusy, rýchlym riešením je umiestniť v blízkosti rastlín podnos s vodou. Voda sa odparuje a poskytuje potrebnú vlhkosť vo vzduchu.

Príznaky nadmerného a nedostatočného zavlažovania sukulentov

Sukulenty s nedostatkom vody:

Polievanie sukulentov pod vodnou hladinou nemusí byť také smrteľné ako ich prelievanie, ale neustále zalievanie pod vodnou hladinou rastlinám škodí, najmä počas teplejších mesiacov alebo vegetačného obdobia.Aby sa im darilo a rástli, je potrebné ich polievať a zalievať správne. Či sú vaše rastliny nedostatočne zaliate, zistíte, keď začnú vykazovať tieto príznaky:

Zvädnuté alebo zvráskavené listy

Sukulenty sú známe svojimi kyprými, mäsitými listami. Rastlina sa začne vráskať a zvrásňovať, často najskôr na spodných listoch. Keď rastlina spotrebuje všetku vodu uloženú v tkanivách, zvrásnenie sa rozšíri na vrch rastliny. Budú tiež vyzerať dehydrované a budú sa cítiť suché.

Obliečky sú ploché

Sukulenty, ktoré nedostávajú dostatok vody, majú sploštené, mäkké listy. Môžete cítiť listy a stlačiť ich. Ak sú listy ploché, mäkké a suché, potom sú doslova dehydrované a potrebujú viac vody.

Zmena farby

Rastliny s malým množstvom vody môžu tiež začať meniť farbu.Môžu stmavnúť alebo začať žltnúť. Spolu s zvrásnenými listami a zmenou farby sú to jasné znaky, že je čas zaliať rastliny alebo zvýšiť frekvenciu a množstvo zalievania.

Prehnané sukulenty:

Prehnané zavlažovanie sukulentov je jedným z najrýchlejších spôsobov, ako ich náhodne zabiť. Môže byť ťažké povedať, či sú vaše rastliny prelievané, pretože môžu vykazovať podobné príznaky ako rastliny pod vodou. Základom je venovať veľkú pozornosť technike zavlažovania a iným znakom. Premočené sukulenty vykazujú tieto znaky

Vadnutie a zvrásnenie

Premočené rastliny vyzerajú zvädnuté a tiež sa scvrkávajú, čo môže ostatných zmiasť, aby si mysleli, že potrebujú viac vody. Vo všeobecnosti platí, že ak rastliny vyzerajú zeleno, pôda je vlhká a viete, že vaša rastlina je dobre zalievaná, potom ju prelievate.

Listy sú tučné

Dotknite sa hárkov, aby ste zistili, či sú ploché alebo pevné. Ak vidíte pokrčenie, ale listy sú stále kypré a tvrdé, rastlina s najväčšou pravdepodobnosťou dostáva príliš veľa vody.

Hnedé alebo žlté listy

Keď listy začnú hnednúť alebo žltnúť, je to zvyčajne znak toho, že s rastlinou niečo nie je v poriadku. Ak si všimnete, že listy na vašich rastlinách zhnednú a zožltnú spolu s vädnúcimi a ovisnutými listami, sú to často príznaky, že musíte upraviť frekvenciu zavlažovania. Ak viete, že sú vaše rastliny dobre zalievané, možno dostávajú príliš veľa vody.

Mäkké rastliny

Ďalším znakom nadmerného zalievania je, keď rastlina z premoknutia zmäkne. Rastliny doslova absorbovali príliš veľa vody a už nemôžu absorbovať. Napučiavajú, praskajú a menia sa na kašu.

Strata koreňov

Sukulenty sú náchylné na hnilobu koreňov. Koreňová hniloba nastáva, keď je rastlina neustále vystavená prílišnej vlhkosti a korene začnú hniť.

Môže byť tiež zaujímavé prečítať si: 4 spôsoby jednoduchého rozmnožovania sukulentov.

Huby sa usadia a spôsobia, že rastlina uschne a zomrie. Môžete si všimnúť, že vaša rastlina opadáva všetky listy a vyzerá choro. Ak máte podozrenie na hnilobu koreňov, vyberte rastlinu z kvetináča a pôdy a skontrolujte korene.

Ak sa korene zdajú mäkké alebo slizké a majú sivú alebo čiernu farbu, hniloba koreňov mohla byť spôsobená nadmerným zalievaním.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: