Okrasné rastliny

4 metódy na jednoduché rozmnožovanie sukulentov

4 metódy na jednoduché rozmnožovanie sukulentov
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Vedeli ste, že nové sukulenty môžete pestovať z častí vašich existujúcich rastlín? Je neuveriteľne ľahké pestovať nové sukulenty pomocou tých, ktoré už máte. To vám môže ušetriť veľa času a peňazí pri nákupe ďalších produktov v záhradnom centre. V tomto článku vám ukážeme 4 spôsoby rozmnožovania sukulentov, buď semenami, stonkami, listami a výhonkami.

množiť sukulenty

Úvod

Z ich semien, listov a stoniek môžete vyrobiť nové sukulenty. Tieto detské rastliny sú skvelými darčekmi alebo len tak, aby ste ich pridali do svojej rastúcej zbierky sukulentov.Pestovanie sukulentov je neuveriteľne jednoduché, obohacujúce a čo je najlepšie, zadarmo.

Existujú štyri jednoduché spôsoby, ako si doma rozmnožiť sukulenty. Prevedieme vás krok za krokom, ako urobiť všetky tri, a vy sa môžete rozhodnúť, ktorý z nich je pre vás a vaše krásne rastlinky najlepší.

Rozmnožovanie rezaním listov

rezanie šťavnatých listov

Rezanie listov je jedným z najjednoduchších spôsobov rozmnožovania sukulentov. Ak ste niekedy narazili na svoju rastlinu pri presádzaní, budete vedieť, že tieto listy sa celkom ľahko odlupujú. Vedeli ste však, že ich môžete zasadiť a z ich listov vyrobiť úplne nové rastliny?

1. Jemne potiahnite šťavnatý list otáčavým pohybom

Musíte zobrať celý list vrátane malého uzla, kde sa spája so stonkou. Ak je list rozdelený na polovicu, nebude schopný zakoreniť.

Dokonalý list bude mať tvar písmena U na konci, ktorý bol pripevnený k rastline. Ak váš list nie je dokonalý, stále ho môžete skúsiť zasadiť. Úspešne sme vypestovali nové rastliny z nie dokonalých odrezkov, no najlepšie výsledky vám poskytne výber najlepších listov.

2. Nechajte listy uschnúť a konce „nahromadiť“

Položte listy na papierovú utierku alebo iný suchý povrch na niekoľko dní, aby konce uschli. Ak končeky pred výsadbou neosušíte a neolúpete, list namiesto rastu absorbuje príliš veľa vody a hnije.

3. Položte listy na zem

Keď je odrezaný koniec dostatočne zrohovatený, môžete listy umiestniť do plytkého hlineného lôžka. Najlepšie je použiť zalievaciu zmes špeciálne formulovanú pre kaktusy alebo sukulenty.

Tento typ pôdy nezadržiava vlhkosť a dáva rozvíjajúcim sa rastlinám šancu udomácniť sa bez hnitia.

Umiestnite listy sukulentov na dobre osvetlené, ale nie priamo slnečné miesto. Niekoľkokrát týždenne listy zaroste vodou alebo mierne zalejte na úrovni pôdy.

O niekoľko týždňov sa z mozoľnatého konca začnú objavovať korene, po ktorých nasledujú šťavnaté mladé výhonky.

4. Šťavnaté dieťa je pripravené na opätovnú výsadbu

Ak chcete presadiť svoju sukulentnú rastlinu, opatrne odstráňte pôvodný list, keď je detská rastlina vysoká aspoň 1/4 palca a zakorenila sa.

Potom môžete mladú rastlinku vykopať zo zeme a znova ju zasadiť do väčšieho kvetináča. Korienky určite príliš nenarušujte.

Sukulentné rozmnožovanie odrezkami

rezanie šťavnatých konárov

Na rozmnoženie sukulentov zo stonky musíte odstrániť listy a presadiť ich spodnú časť. Nové rastliny vyrastú v priestoroch, kde boli listy. Odrezky stoniek fungujú dobre pre prerastené rastliny.

  • 1. Na odstrihnutie hlavnej stonky alebo vetvy sukulentnej rastliny použite veľmi ostré, čisté nožnice alebo nožík.
  • 2. Odstráňte ružicu zo spodnej časti stonky a umiestnite trochu pôdy do kvetináča, aby ste vytvorili novú rastlinu.
  • 3. Opatrne odstráňte listy zo zvyšnej stonky a stonku položte na papierový obrúsok, aby niekoľko dní sušil.
  • 4. Keď sú škvrny na listoch zrohovatené, zasaďte spodok stonky do zeminy a zľahka zalejte.

Zalievajte každých pár dní po dobu niekoľkých týždňov. O niekoľko týždňov začnú v priestoroch, kde boli odstránené listy, rásť malé rastlinky.

Rozmnožovanie sukulentov rezaním stoniek

stonka šťavnaté rezanie

Tento typ rozmnožovania sukulentov spočíva v presádzaní vrúbľov. Zo sukulentu podobného stromu možno odstrániť celú vetvu a znova ju zasadiť, aby sa vytvorila nová rastlina.

Toto je skvelá možnosť, ak bola pôvodná rastlina poškodená alebo zlomená alebo jednoducho príliš veľká pre váš priestor.

Iné sukulenty, ako je aloe, hloh a echeveria, vytvárajú malé výhonky, ktoré možno odstrániť a znovu zasadiť, aby vytvorili novú rastlinu.

Tento typ sukulentného rozmnožovania je o niečo riskantnejší, pretože pri nesprávnom postupe môže spôsobiť značné škody na materskej rastline.

  • 1. Použite veľmi ostré, čisté nožnice alebo nôž na odstrihnutie konára alebo stonky z materskej rastliny.
  • 2. Stonku umiestnite priamo do zeminy v kvetináči. V prípade konárov odstráňte niekoľko listov v blízkosti rezu a zatlačte konár späť do pôdy, aby sa mohol podoprieť, kým sa zakorení.
  • 3. Zalievajte vždy, keď pôda vyschne. Táto nová rastlina môže zostať v kvetináči rok alebo viac, pretože bude chvíľu trvať, kým sa rozvinú jej korene.

Výsadba sukulentov zo semien

zasiať šťavnaté semená

Čas potrebný na vyklíčenie semien sa môže značne líšiť. Pri rozmnožovaní sukulentov odporúčame používať vždy čerstvé semená z predchádzajúceho roka. Keďže nie všetky sukulenty pestované v interiéri produkujú ovocie spoľahlivo, môžete sa uchýliť aj k zakúpeným semenám.

S výsadbou začnite na jar, keď sú lepšie svetelné podmienky a dni sú opäť dlhé. Semená zasiate do malých kvetináčov a zľahka ich zatlačte. Potom pridajte trochu semenného kompostu, len trochu a najlepšie preosiateho.

Umiestnite hrnce na čiastočne zatienené miesto. Semená by nemali úplne vyschnúť, kým nevyklíčia, ale prax ukazuje, že je lepšie nezalievať ich zhora, ale vložiť črepníky do misiek naplnených vodou.

Najlepšia teplota na klíčenie sukulentných semien je medzi 20 a 25 stupňami Celzia (v noci o niečo chladnejšie). Na rast potrebujú aj vysokú vlhkosť.

Na tento účel sa odporúča umiestniť kvetináče do mini skleníka alebo ich uchovávať pod fóliou. Dôležité je len denne vetrať a odstrániť kryt hneď, ako semienka vyklíčia.

Tipy na úspešné rozmnožovanie sukulentov

Ak ich chcete rozmnožovať, použite pôdu pre sukulenty alebo kaktusy. Ako púštne rastliny majú sukulenty špecifické potreby vody a základná pôda v kvetináčoch môže pojať príliš veľa vody pre korene.

Nevystavujte sukulenty priamemu slnečnému žiareniu, pretože to môže spáliť ich mladé listy a brániť ich rastu.

Môže byť zaujímavé prečítať si aj: Ako pestovať sukulenty na balkóne alebo terase.

Na strihanie sukulentov vždy používajte čisté, ostré nožnice a nože. Používanie špinavých, tupých alebo hrdzavých nástrojov môže šíriť choroby alebo poškodiť rastliny.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: