Okrasné rastliny

Ako rozmnožovať, pestovať Cretonu (coleus) a starostlivosť o ňu

Ako rozmnožovať, pestovať Cretonu (coleus) a starostlivosť o ňu
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Kretónka (Plectranthus scutellarioides), tiež známa ako coleus, sa tradične pestuje ako vonkajšie alebo izbové rastliny, ktoré sa ošetrujú ako letničky. Existuje veľa odrôd s veľmi krásnymi farbami, v tomto článku uvidíme, ako sa množiť, pestovať cretona a starať sa o ňu.

pestovať kretón

Ako propagovať Cretonne

Čintz môžete začať pestovať zo semien alebo odrezkov.

Na semená je najjednoduchšie použiť podnos na sadenice naplnený zeminou a semená rovnomerne rozložiť po povrchu.

zasiať kretón

Akonáhle sa semeno rozšíri, položte naň tenkú vrstvu zeminy z kvetináča a opatrne zalejte. Na tácku umiestnite plastové veko a položte ho na teplé miesto s nepriamym svetlom.

Za dva týždne by ste mali začať vidieť sadenice. Keď sa objavia, odstráňte plastový kryt.

Udržujte pôdu vlhkú, ale nie mokrú. Pre vaše sadenice je bezpečnejšie, ak sú zalievané zo spodnej časti podnosu a nie zhora.

Odrezky (stonky)

šírenie chintz

Na odrezky použite ostré nožnice a odstráňte z rastlín 10-15 cm segmenty. Urobte rez tesne pod uzlom listu pozdĺž stonky. Odrezaný koniec ponorte do zakoreňovacieho hormónu (voliteľné) pozri: Ako vyrobiť zakoreňovacie prostriedky pre odrezky.

Do pripravenej zalievacej zmesi urobte ceruzkou jamku, odrezok opatrne zahrabte do jamky asi 2 cm hlboko a jemne utlačte zeminu okolo stonky.

Zasadený odrezok vložte do plastového vrecka, pričom dávajte pozor, aby sa plast nedotkol plastového vrecka.

Udržujte pôdu vlhkú, ale nie mokrú a umiestnite ju na teplé miesto s nepriamym svetlom. Rastlina by sa mala zakoreniť o pár týždňov.

Budete vedieť, že je zakorenený, ak sa začnú vytvárať nové výhonky. Vtedy môžete igelitové vrecko vybrať a presadiť, kam chcete.

Transplantácia kretónu

pestovať kretón

Pripravte najväčší črepník s kvalitnou zeminou a odstráňte kretón z druhého črepníka.

Jemne rukami oddeľte koreňovú hmotu a vložte ju do nového hrnca. Dávajte pozor, aby ste nezlomili jeho veľký koreňový koreň.

Rukami naberajte pôdu okolo spodnej časti rastliny, aby ste vyplnili všetky medzery, a zľahka zatlačte, aby ste ju zaistili na mieste. Nebaľte pôdu, pretože ju príroda naplní za vás.

Pestujte kretónsku (starostlivosť)

kreotna starostlivosť

Svetlo

Hoci má rád teplé podnebie, Coleus potrebuje svetlo len minimálne. Ako tropický je aklimatizovaný na väčšinu priameho slnka, ktoré blokujú stromy nad ním.

Spálené slnečné lúče môžu zmyť nádherné farby listov, preto sa snažte poskytnúť aspoň nejaký tieň, aby ste dosiahli čo najlepší vzhľad. Pre najlepšiu farbu zaistite skoré ranné slnko a popoludňajší tieň.

Teplota

Poskytujte stredné teplo nie nižšie ako 10 °C, inak riskujete odumretie kretóna.

Zavlažovanie

Predpokladajme, že ste postupovali podľa vyššie uvedených pokynov a vybrali ste si svetlé miesto, ktoré je prirodzene vyhrievané slnkom.

Toto miesto vás núti udržiavať pôdu neustále vlhkú, čo môže znamenať, že budete musieť vybrať zálievku raz alebo dvakrát týždenne. V zime znížte zálievku a nechajte pôdu trochu preschnúť.

Ak ste ignorovali naše svetlé odporúčanie a vybrali ste si tmavšie miesto, stále budete musieť udržiavať vlhkosť, ale na to budete musieť zalievať oveľa menej často.

Vlhkosť

Časté zahmlievanie obliečok je ideálny spôsob, ako zvýšiť vlhkosť okolo kretónu a udržať obliečky na pohľad nádherne čisté.

Ako už bolo povedané, vlhkosť vo všeobecnosti nie je veľkým problémom, pokiaľ ide o tieto rastliny.

Poschodie

Kura uprednostňuje dobre priepustnú pôdu. Nepoužívajte podlahy, ktoré obsahujú veľa vermikulitu alebo polymérov absorbujúcich vlhkosť.

Vhodnejšia je zmes, ktorá obsahuje veľa perlitu alebo riečneho piesku, pretože udržuje pôdu prevzdušnenú a zároveň zlepšuje odvodňovanie.

Je tiež dôležité pokryť povrch pôdy štrkovým mulčom. To udržuje vlhkosť v pôde a znižuje frekvenciu zavlažovania. Mulčovanie pod rastlinami tiež pomôže zabrániť šíreniu chorôb.

pestovať kretón

Kŕmenie

Tieto rastliny nie je potrebné pravidelne alebo hojne kŕmiť, pretože kretón nemá tendenciu byť kvitnúcou rastlinou a ani nechcete, aby narástla do veľkých rozmerov.

Štandardné predplatné štyrikrát do roka (dvakrát na jar a dva v lete) zvyčajne postačuje.

Opätovná výsadba

Ak plánujete udržať rastlinu pri živote aj cez zimu, nasledujúcu jar všetko usilovne orežte a presaďte pomocou čerstvej štandardnej zeminy.

Starý hrniec si môžete ponechať, pretože zvyčajne nie je potrebné zväčšovať jeho veľkosť, pokiaľ nechcete zväčšiť jeho celkovú veľkosť.

Teplota

Ideálna teplota na pestovanie chintzov je medzi 21-45 stupňami C. Teplo samozrejme nie je problém.

Nachladnutie však môže byť. Ak teplota začne klesať pod 10 stupňov C, použite studený rám, aby ste ich udržali v teple. Prípadne ich preneste do interiéru a zabezpečte im nepriame svetlo na teplejšom mieste.

Prerezávanie

Väčšina ľudí miluje kvitnúce rastliny. V tomto prípade sú listy oveľa lepšie ako kvety! Keď uvidíte kvetinu chintz, napichnite ju skôr, ako začne kvitnúť.

Keďže sú to zvyčajne jednoročné rastliny, môžu po odkvitnutí odumrieť. Zovretie kvetov presmeruje energiu rastlín na rast listov a rastlín, a nie na tvorbu semien.

Ako väčšina príbuzných mäty sa môžu rýchlo ošúchať. Ak chcete podporiť hustejšiu formáciu, odrežte alebo zaštipnite stonky, ktoré majú nohy tesne nad uzlom listu.

Najlepšie je vybrať si uzol, kde sa tvorí viditeľný púčik, pretože to povzbudí rastlinu, aby sa na danom mieste rozvetvila.

pestovať kretón

Škodcovia

Len niekoľko druhov škodcov je zvyčajne problémom pre chintz a aj tak má rastlina tendenciu sa z nich rýchlo zotaviť.

Mealybugy môžu zanechávať belavé zvyšky pozdĺž kĺbov stonky a sať šťavu z rastliny.

Vošky sú tiež saje miazgy a môžu spôsobiť rýchle vädnutie rastliny.

Biele mušky pijú aj šťavu z rastliny a vy ľahko uvidíte, kedy sa stanú problémom.

A potom sú tu roztoče, ktoré si pochutnávajú na listoch aj šťave rastliny, pričom zanechávajú jemný materiál podobný sieti.

Aby ste zabránili tomuto hmyzu zamoriť vaše rastliny, môžete pravidelne používať neemový olej ako odstrašujúci prostriedok.

Okrem toho si na týchto štyroch škodcoch bude pochutnávať aj užitočný hmyz, ako sú lienky alebo čipky, ktoré ich budú držať na uzde.

Choroby

Prehnané zalievanie vašich rastlín môže spôsobiť plesňové problémy, ako je hniloba stoniek a koreňov.

Vyhýbajte sa nadmernému zalievaniu, aby ste predišli hnilobe a použite štrkový mulč pod rastliny, pretože rýchlejšie vysychajú.

Ak sa na vašich rastlinách prejaví hniloba stoniek alebo koreňov, odstrihnite všetky známky hniloby a presaďte ich do novej sterilnej zeminy.

Problémom sa môže stať aj peronospóra. Je to tiež plesňový problém spôsobený spórami, a hoci sa môže vyskytnúť vonku, oveľa bežnejší je v skleníkoch.

Môžete ho však liečiť neemovým olejom. Nastriekajte olej na celú rastlinu, pričom dbajte na to, aby ste pokryli vrchnú aj spodnú časť listov.

Zaujímavé môže byť aj čítanie: Ako pestovať gardéniu a starostlivosť o ňu.

Rastlinu možno budete musieť ošetrovať pravidelne každých pár dní, kým príznaky plesne nezmiznú.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: