Okrasné rastliny

Ako pestovať Gardeniu (jazmín kapský) a starostlivosť o ňu

Ako pestovať Gardeniu (jazmín kapský) a starostlivosť o ňu
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Gardenia (Gardenia jasminoides), tiež známy ako jazmín kapský, so svojou opojnou sladkou vôňou a tmavými, lesklými listami, sú obľúbené medzi záhradkármi a milovníkmi kvetov. Ak milujete vôňu kvetov gardénie a ich lesklých listov a chcete otestovať svoj zelený palec, aby ste ju mohli zasadiť, v tomto návode vás naučíme, ako pestovať a pestovať gardéniu organicky, uvidíme tiež, ako sa o ňu starať, aby krásne kvitne.

pestovať a pestovať gardénie

Kde pestovať gardénie

Aj keď sú gardénie veľmi obľúbené, môžu byť aj veľmi vyberavé, pokiaľ ide o to, kde rastú. Keď si však nájdu miesto, ktoré sa im páči, budú v nasledujúcich rokoch silnejšie.

Gardénia je ker, ktorý môže dorásť až do výšky 2 metrov, pretože je krovinatého charakteru. Preto by ste mali hľadať miesto, kde môže dobre rásť.

Vo vašej záhrade bude gardénia veľmi dobre rásť ako okrajová rastlina, napríklad pozdĺž steny alebo na okraji terasy či terasy. Tu sa ich vôňa využíva na maximum, keď sú v kvete.

Gardénie majú rady vlhkosť a slnečné svetlo, pokiaľ im slnko nesvieti v najhorúcejších letných hodinách (nad 35 °C na poludnie). V takom prípade je najlepšie pestovať gardénie v nejakom tieni, často nazývanom polotieň.

V lete by ideálne nemalo byť viac ako 10 hodín priameho slnka. V zime je to iné, je lepšie, ak dostanú viac slnka.

Ak žijete v podnebí, kde sú zimy veľmi chladné a drsné, môžete gardéniu pestovať ako črepníkovú rastlinu, aby ste ju uskladnili v chladných mesiacoch.

V letných horúčavách a vlhku ho nechajte rozvinúť vonku. Potom, keď sa ročné obdobie ochladí, priveďte ju dovnútra.

Ak chcete pestovať gardénie v interiéri, nezabudnite, že majú radi jasné svetlo a vlhkosť, aby sa im darilo.

Pozrime sa, ako úspešne zasadiť, starať sa a pestovať gardénie, čo sa im páči a čo rastlina chce, aby ste vedeli.

Ako pestovať gardénie

pestovať gardéniu

Ak chcete pestovať gardénie vo svojej záhrade, najlepšie je to urobiť na jeseň alebo na jar, nie v horúčave leta.

Ak sa chystáte zasiať semená gardénie, najlepší čas je jar, po poslednom mraze zimy.

Gardénie môžete zasiať do akejkoľvek nádoby, ktorá má na dne diery, semená umiestnite do hĺbky maximálne 1 cm a vzdialené od seba asi 10 cm, aby nerástli príliš blízko seba, vždy dodržujte pôda vlhká, ale nie zaplavená.

Keď rastliny dosiahnu druhú alebo tretiu sadu listov, môžete ich presadiť do väčšieho kvetináča alebo do záhrady a zeleninovej záhrady.

Pred presadením gardénie vykopte jamu dostatočne širokú a hlbokú, aby ste mali dostatok miesta, a ak je k dispozícii, pridajte na dno hrsť mulča alebo stromovej kôry, aby ste získali dobrú drenáž a naraz jedlo.

Pestujte gardéniu

Opatrne vyberte rastlinu z kvetináča a vložte ju do predtým vykopanej jamy, pričom jej korene dobre zakryte zeminou z kvetináča alebo záhradnou zeminou zmiešanou s kompostom.

Potom trochu zalejte, aby ste miesto nezaplavili a nakoniec položte vrstvu mulča, ktorý ochráni pôdu pred slnkom a dlhšie udrží vlahu.

Pamätajte, že ak sa chystáte pestovať gardénie v kvetináči, snažte sa, aby bol o niečo väčší ako ten, ktorý už má, aby jej korene získali priestor a rastlina sa lepšie vyvíjala.

Nenechajte pôdu gardénie úplne vyschnúť. Rovnakým spôsobom zabraňuje stagnácii vody. Buďte opatrní, ak zalievate gardéniu v interiéri, uistite sa, že v podnose nie je stojatá voda.

Pestovanie gardénie z odrezkov (stoniek)

pestovať odrezky gardénie

Pri pestovaní gardénie sa dozviete, že veľmi záleží na podmienkach pestovania. Preto je zvláštne, že sa pomerne ľahko rozmnožujú a pestujú nové rastliny.

Stačí vám odrezať konár. Odstráňte všetky kvety, aby rastlina nedávala svoju energiu kvetu. Potom ho podľa možnosti vložte do dažďovej vody. Za krátky čas vyrastú korene a vy budete mať novú rastlinu.

Akonáhle sa objavia jeho prvé korienky, preneste ho do črepníka so zeminou, aby sa lepšie rozvinul. V tomto období nechajte rastlinu v tieni, kým neuvidíte známky nových listov.

Starostlivosť o záhradu

starostlivosť o gardénie

Mulčovanie

Mulč je priateľom gardénie a vás. Pomôže vašim rastlinám hospodáriť s vodou a príliš nevyschnúť. Pamätajte, že pri výsadbe musíte pred výsadbou mulčovať dno jamy.

Je tiež dobré zamulčovať niekoľko centimetrov hlboko okolo vašich rastlín, aby ste im pomohli udržať vlhkosť v teplejšom podnebí, ktoré tak milujú. Pozri: Tipy na výrobu a aplikáciu mulča v záhrade a záhrade.

Kŕmenie

Hnojenie gardénie im pomôže byť úspešnejšie. Milujú kyslé pôdy. Najlepšie je prihnojiť ich na jar a potom im dať ďalšiu vzpruhu v lete.

Gardénia budú tiež radi, ak im okolo základne dáte kávovú usadeninu. Pôsobí ako kyslý mulč pre rastlinu. Môžete ich tiež ošetrovať hnojivami na kostnú múčku a rybou emulziou. Pozri: Ako vyrobiť tekuté a organické hnojivá.

Prerezávanie

Prerezávanie nemusí byť potrebné, ak ste gardéniu zasadili na správne miesto a úspešne rastie.

Keď gardénia odkvitne, uvidíte, ako tie sladké kvety zhnednú a uschnú. Nebojte sa orezať iba vrch, keď sa to stane, aby ste zachovali krásu svojich rastlín.

Rada: Nestrihajte gardéniu koncom leta. Gardenia, podobne ako niektoré hortenzie, začínajú rásť skoro v nasledujúcom roku. Ak ich zostriháte príliš neskoro v sezóne, riskujete odrezanie niektorých kvetov budúceho roka.

Starostlivosť v zime

Gardénia nemajú radi nízke teploty. Takže keď sa počasie začne ochladzovať, je dobré pridať pevnú vrstvu mulča okolo základne rastliny. Pomôže to chrániť rastlinu a jej korene pred chladnejšími podmienkami.

Môžete tiež zvážiť použitie ľahkej tkaniny, ako je záhradná pytlovina na zabalenie rastliny na ochranu. Mali by ste sa však uistiť, že používate priedušnú látku.

Starostlivosť o interiér

Gardénie najlepšie rastú v teplých a vlhkých podmienkach. Takže keď ich prinesiete do interiéru, aby ste ich pestovali, mali by ste sa pokúsiť zopakovať tieto podmienky.

Umiestnite ich na jasné svetlo, ale mimo priameho slnka. Dajte ich do blízkosti zvlhčovača alebo na kamenný podnos s trochou vody, aby dostali svoju prirodzenú vlhkosť. Môžete tiež použiť parný hrniec, ktorý im dodá vlhkosť.

Pamätajte tiež, že gardénie má rád vlhkosť, ale neznáša stojatú vodu. Mali by ste sa uistiť, že vaše vnútorné kvetináče majú dobrú drenáž.

Škodcovia a choroby gardénií

Ďalej uvidíme stručný popis chorôb a škodcov, ktorými môže rastlina gardénie trpieť, hneď potom zanecháme zoznam súvisiacich odkazov na vyriešenie týchto problémov.

Vošky a múčniky: Títo škodcovia vysávajú z rastliny živiny. Aby ste ich ľahko ovládali, môžete ich postriekať neemovým olejom alebo zmesou vody s kuchynským mydlom, lyžičkou na liter vody.

Pleseň sadzí: je sekundárny problém spôsobený škodcami sajúcimi miazgu, ako sú vošky a múčnatky. Ovládajte neemovým olejom alebo draselným mydlom a zašpinená pleseň vyschne a odlupuje sa.

Mealybug: Týchto škodcov môžete kontrolovať postrekom neemovým olejom. Je dôležité striekať dôkladne, aby sa roztok dostal do všetkých štrbín, kde sa múčniky zvyknú zhromažďovať.

Mravce: Ak vo svojej gardénii uvidíte veľa mravcov, konajte rýchlo, existuje mnoho spôsobov, ako s nimi bojovať, čoskoro sa podelíme súvisiace články na boj proti škodcom vrátane mravcov.

Súvisí s týmto článkom

Použitie neemového oleja pre zdravie, dom a záhradu

Ako prirodzene bojovať proti Cottony Mealybug

Ako odstrániť a vyhnúť sa mravcom v sade a záhrade

5 receptov na prirodzený boj proti voškám

Použitie draselného mydla na starostlivosť o rastliny

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: