Okrasné rastliny

Ako rozmnožovať, pestovať bromélie a starostlivosť o ne

Ako rozmnožovať, pestovať bromélie a starostlivosť o ne
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Mnohé bromélie sú ľahko pestovateľné izbové rastliny, ktoré do svetlej miestnosti prinášajú dlhotrvajúcu tropickú farbu. Niektoré môžu byť premiestnené vonku na niekoľko mesiacov v lete a niektoré môžu prežiť celý rok vo veľmi teplých, chránených záhradách. Pozrime sa, ako sa bromélie rozmnožujú, pestujú a starajú sa o ne.

pestovať bromélie

Čo sú bromélie?

Bromélie sú veľká a rôznorodá skupina rastlín, často z tropických oblastí. Spolu tvoria čeľade Bromeliaceae.

Mnohé z nich sú exotické a nezvyčajné izbové rastliny, ako sú vzdušné rastliny (Tillandsia) a urnové rastliny (Aechmea). Ananásy (Ananas comosus) sú tiež bromélie.

Broméliam, ktoré sa bežne pestujú ako izbové rastliny, sa darí na svetlých, teplých parapetoch alebo vyhrievaných skleníkoch.

V lete sa dajú premiestniť aj von. Niektoré z robustnejších bromélií možno pestovať trvalo vonku vo veľmi miernych zónach, ako napríklad Fascicularia bicolor.

Propagujte bromélie odrezkami

množiť pestovať bromélie

Väčšina bromélií tvoriacich ružicu sa ľahko rozmnožuje z „stromčekov“, čo sú malé rastliny pestované okolo základne zrelej rastliny.

Prvým krokom pri pestovaní mláďat je ich odstránenie z materskej rastliny. Čím dlhšie mláďatá zostanú na materskej rastline, tým skôr dospejú a vykvitnú.

To znamená tolerovať umierajúcu materskú rastlinu, ktorej listy zožltnú a nakoniec zhnednú. Je to prirodzený proces a nie je potrebné sa obávať, pretože rodič vkladá všetku svoju energiu do rozmnožovania prostredníctvom mláďat.

Väčšina bromélií môže produkovať niekoľko potomkov, pred zberom počkajte, kým sa rastlina nezdá byť celkom mŕtva.

Mláďatá by pred delením mali mať tretinu až polovicu veľkosti materskej rastliny.

Na mláďatách môžete začať vidieť korene, ale aj keď nemajú vytvorené korene, dospelé mláďatá môžu prežiť, pretože sú epifyty.

Na odstránenie vyliahnutých mláďat použite ostrý, sterilný nôž. Často je najlepšie vybrať matku z nádoby, aby ste lepšie videli, kde robiť rezy.

Odreže mláďatá od rodiča, pričom spolu s premiestnením odoberie aj malé množstvo rodiča.

Umiestnite každé mláďa do samostatného kvetináča, pričom základňu zakopte 1 cm hlboko, uistite sa, že zostane pevne v pôde a vo vode, kým pôda nie je dobre navlhčená.

Použite kompostovú zmes s voľným odtokom zloženú z jemnej kôry (alebo kompostu), perlitu a kokosových vlákien v rovnakých častiach. Alebo, ak to nie je možné, záhradnú pôdu s rovnakým množstvom piesku.

Ak sa vám materská rastlina zdá stále dostatočne živá, presaďte ju a starajte sa o ňu ako obvykle. Pri troche šťastia môže porodiť viac mláďat, kým odíde.

Kde pestovať bromélie

Vnútri

pestovať bromélie v interiéri

Väčšina bromélií má rada dostatok svetla, teplo a trochu vlhkosti.

Umiestnite ich na miesto s množstvom svetla, no v tieni prudkého letného slnka, ktoré môže spáliť listy. Niektorí znesú viac slnka ako iní.

V lete udržiavajte teplotu okolo 21ºC, aby ste podporili kvitnutie, ale akonáhle sa vytvoria puky, chladnejšie teploty 12ºC pomôžu, aby výstava vydržala dlhšie. V zime zabezpečte minimálne 10ºC (50ºF)

Majú radi vlhký vzduch, napríklad v kúpeľni alebo kuchyni, prípadne môžete nádobu položiť na tácku s vlhkým štrkom.

Udržujte rastliny ďalej od radiátorov alebo ohrievačov a studeného prievanu

Zahraničie

pestovať bromélie vonku

Bromélie je možné v lete niekoľko mesiacov premiestňovať vonku, keď nočné teploty trvalo prekročia 10ºC (50ºF).

Umiestnite ich na teplé, chránené miesto, na plné slnko alebo do čiastočného tieňa, ale chránené pred poludňajším slnkom. Dobre fungujú v záhradách v tropickom štýle, na živých letných záhonoch a v modernom prostredí.

Niektoré bromélie, ako sú fascicularia, puya a Billbergia nutans, môžu prežiť vonku po celý rok v miernych alebo teplých oblastiach.

Potrebujú teplé, slnečné miesto bez mrazu s dobre priepustnou pôdou alebo kompostom a chránené pred zimnou vlhkosťou.

Pestujte bromélie

pestovať bromélie

Zavlažovanie

Mnohé bromélie majú jamku (alebo rezervoár) v strede ružice, vrátane urnových rastlín (Aechmea), Guzmania lingulata a Neoregelia carolinea f. trikolóra.

Studňa by mala byť vždy plná, ideálne dažďovou vodou alebo destilovanou vodou. Každý mesiac alebo dva ju vypustite a znovu naplňte, aby voda nezhnila.

V lete pravidelne polievajte, aby bola pôda vlhká, ale nie premočená; v zime zalievajte menej často, aby pôda medzi jednotlivými zálievkami vyschla.

Vlhkosť

Zvýšte vlhkosť okolo bromélií, najmä v lete, pretože vzduch vo väčšine domov je zvyčajne dosť suchý, najmä keď je zapnuté kúrenie.

Umiestnite nádobu do taniera s mokrým štrkom alebo hlinenými guľôčkami. Udržujte hladinu vody tesne pod povrchom štrku, aby nenasýtil kompost v zásobníku.

Pravidelne striekajte listy vodou, najmä v horúcom počasí alebo keď je kúrenie zapnuté dlhší čas.

Svetlé, vlhké kúpeľne a kuchyne sú často dobrým miestom pre bromélie.

Rastliny pestované v lete vonku umiestnite na chránené miesto mimo suchého vetra.

Kŕmenie

Mnohé bromélie rastú pomaly a pochádzajú z prostredia s nízkym obsahom živín, takže vo všeobecnosti potrebujú malé alebo žiadne kŕmenie. Prekrmovanie môže niekedy znížiť žiarivosť farieb listov.

Ak ich však chcete kŕmiť, existuje niekoľko spôsobov pre rôzne druhy bromélií:

V prípade bromélií s centrálnou „studňou“ pridajte raz za mesiac na jar a v lete tekuté hnojivo vyvážené alebo s nízkym obsahom dusíka, zriedené na polovicu. Do studne nikdy nedávajte tuhé jedlo, pretože môže spáliť lístie.

V prípade epifytických bromélií bez studne postriekajte listy vyváženým listovým krmivom raz za mesiac od jari do jesene.

Pri pôdnych (suchozemských) broméliách, ako sú ananásy (Ananas comosus var. variegatus) a Cryptanthus, aplikujte do kompostu každé dva až štyri týždne od jari do jeseň.

Hibernácia

Bromélie sú jemné a neprežijú mráz. V lete ich možno premiestniť von, ale na jeseň by ste ich mali preniesť dovnútra, kým nočné teploty neklesnú na 10 °C.

Na niektorých dobre chránených miestach bez mrazu môžu niektoré odolnejšie bromélie, ako sú fascicularias, puyas a Billbergia nutans, prežiť vonku v miernych zimách. Pozrite si nášho sprievodcu, ako predchádzať škodám v zime.

Starostlivosť a riešenie problémov

starostlivosť o pestovanie bromélií

Pestovanie bromélií je jednoduché a zvyčajne sú bez chorôb. Ak však rastové podmienky nie sú primerané, môžu predstavovať niektoré z nasledujúcich príznakov:

  • Končeky listov zhnednú a korene hnijú: je to spôsobené nadmernou vodou alebo podmáčaním. Po zalievaní vždy nechajte vodu odtiecť.
  • Vlhkosť: Každá rastlina potrebuje inú úroveň vlhkosti. Izbové rastliny, ktoré potrebujú vysokú vlhkosť, sa najlepšie pestujú v zaparenej kúpeľni, pravidelne zahmlievané alebo s kvetináčom položeným na tanieriku s vlhkými kamienkami.
  • Vybielené alebo hnedé listy: sú zvyčajne spôsobené slnkom. Chráňte rastliny pred silným slnkom, najmä v lete.

Môže byť tiež zaujímavé prečítať si: Ako rozmnožovať, pestovať Toreniu a starostlivosť o ňu.

  • Škodcovia: Niektoré bromélie môžu občas prilákať bežných skleníkových škodcov, ako sú múčniky a múčniky. Rastliny pravidelne kontrolujte, pretože čím skôr odhalíte škodcov, tým ľahšie ich odstránite.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: