D I Y

Ako vyrobiť paradajkový prášok, aby ste ich konzumovali po celý rok

Ako vyrobiť paradajkový prášok, aby ste ich konzumovali po celý rok
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Balenie s príchuťou, paradajkový prášok je lahodným a všestranným doplnkom mnohých receptov. Ľahko sa vyrába a je ideálny na konzervovanie paradajok, čo šetrí miesto. V lete, ak pestujete paradajky, je ľahké vyhubiť ich toľko naraz, že neviete, čo so všetkými. Nebolo by skvelé mať možnosť odložiť si tie lahodné paradajky a použiť ich na zvyšok roka? Dnes sa pozrieme na to, ako sušiť paradajky, aby ste ich uchovali, a ako vyrobiť paradajkový prášok, ktorý použijete vo svojich obľúbených receptoch.

paradajkový prášok

Ako konzervovať paradajky

Dnes vám ukážem skvelý spôsob konzervovania paradajok, ich sušenie. Potom sa dajú použiť celé v receptoch alebo rozdrviť na prášok. Paradajkový prášok je môj obľúbený spôsob skladovania, pretože ich netreba zmrazovať ani konzervovať. Navyše šetrí veľa miesta!

Tento jednoduchý recept používa iba jednu ingredienciu, paradajky, a môžete použiť akúkoľvek odrodu, ktorú máte radi.

Všimnite si, že niektoré odrody, zvyčajne okrúhlejšie, plochejšie paradajky, majú vyšší obsah vody a sušenie im bude trvať o niečo dlhšie. Vyššie oválne paradajky, ako napríklad Roma, majú tendenciu mať viac dužiny a menej vody, takže sušenie trvá kratšie.

Postup

suché paradajky

Najskôr pripravte paradajky opláchnutím a odstránením stopiek.

Po očistení a vysušení nakrájajte paradajky na tenké plátky a čo najrovnomernejšie. Použitím tenkých, rovnomerných plátkov zaistíte rýchlejšie vysušenie paradajok.

Plátky paradajok položte na plechy na pečenie alebo plechy na sušenie. V ideálnom prípade by mali byť rozmiestnené tak, aby sa navzájom nedotýkali. Prinajmenšom sa uistite, že nie sú naukladané na sebe.

Neodporúča sa dávať pod ňu savý papier, pretože riskujete, že sa prilepí na plátky paradajok, musíte byť len trpezliví a počkať, kým sa všetka voda odparí.

Metóda v rúre

Ak používate rúru, pečte paradajky pri najnižšej teplote v rúre. Ak máte ventilátor, použite nastavenie ventilátora, ktoré vám pomôže rýchlejšie schnúť.

Niektorí ľudia radi nechávajú dvierka mierne pootvorené, aby para ľahšie unikala, ale nepovažoval som to za potrebné.

Dehydratačná metóda

Ak používate sušičku, postupujte podľa pokynov dodaných s vaším konkrétnym sušičom. Ak má váš sušič viac ako jeden, použite nízke nastavenie. Je dôležité, aby sa paradajky sušili jemne.

Sušenie na slnku

Ak sa nachádzate v horúcom, slnečnom a suchom prostredí, môžete paradajky sušiť na slnku. Za týmto účelom rozložte plátky paradajok na plátno alebo tácku a položte ich na slnko.

Podnosy môžete prikryť sieťovinou, aby sa hmyz počas sušenia nedostal do blízkosti paradajok. Každý deň by ste ich mali priniesť dovnútra aj v noci po západe slnka.

Pri sušení paradajok na slnku možno budete musieť dokončiť proces v sušičke, aby boli dostatočne suché na to, aby sa rozdrvili na prášok.

Pre rovnomerné sušenie otočte nakrájané paradajky v polovici procesu sušenia. Toto je obzvlášť dôležité, ak používate rúru alebo sušenie na slnku na plechu.

Kedy budete pripravení?

Ak sa chystáte sušiť plátky na slnku, nechajte ich, kým nebudú suché, ale pružné. Vôbec by však nemali byť nadýchané. Ak zostane príliš veľa vlhkosti, paradajky sa tak dobre neudržia a môže sa u nich vyvinúť pleseň.

Ak chcete vyrobiť paradajkový prášok, musíte pokračovať v sušení, kým nebudú suché a krehké. To zabezpečí, že ste úplne odstránili vlhkosť z paradajok. Ak sú stále pružné, pravdepodobne majú zvyškovú vlhkosť a nerozdrvia sa dobre na prášok.

Ako dlho to trvá?

Je nemožné uviesť presný časový rámec, ako dlho trvá sušenie paradajok, pretože to bude závisieť od viacerých faktorov.

  • Vybratý druh paradajok
  • Hrúbka plátkov
  • Použitá metóda

Výroba paradajkového prášku

pripraviť paradajkový prášok

Ak chcete pripraviť paradajkový prášok, uistite sa, že plátky sú úplne suché a krehké. Pomocou kuchynského robota alebo mixéra rozdrvte paradajky na jemný prášok. Najmä ak používate mixér, môže byť jednoduchšie, ak plátky paradajok najprv ručne rozlámete na menšie kúsky.

Ak prášok nie je dostatočne jemný, môžete prejsť na mlynček na kávu a dokončiť mletie prášku.

Prášok môžete preosiať aj tak, že ho preosejete cez sitko. Tým sa oddelí jemnejší prášok od väčších kúskov. Potom väčšie kúsky zmiešajte a znova preosejte, kým nebude všetok prášok veľmi jemný.

Skladovanie (plátky sušených paradajok)

skladujte sušené paradajky

Plátky sušených paradajok skladujte vo vzduchotesnej nádobe, najlepšie bez veľkého priestoru, na chladnom a suchom mieste. Čas skladovania môžete predĺžiť tým, že ich budete uchovávať v suchej časti chladničky.

Ak ich skladujete v plastových vreckách, snažte sa pred zatavením odstrániť čo najviac vzduchu. Ak uvidíte, že sa tvoria plesne, vyhoďte ich.

Skladovanie (paradajkový prášok)

skladujte paradajkový prášok

Skladujte paradajkový prášok vo vzduchotesnej nádobe na chladnom a suchom mieste.

Vraví sa, že ak sa skladuje vo vzduchotesnej nádobe v chladničke, vydrží takmer nekonečne dlho. Samozrejme, ak ste od začiatku odviedli dobrú prácu pri dehydratácii paradajok.

Použitie paradajkového prášku

Paradajkový prášok je neuveriteľne užitočné mať po ruke kvôli jeho všestrannosti. Je skvelé ho pridať do polievok, dusených pokrmov a omáčok. Je tiež vynikajúci, keď sa pridáva do mletého hovädzieho mäsa na tacos a iné mexické jedlá. (Na mexické jedlá skúste dochutiť trochou cesnaku a rasce.)

Zmiešajte s trochou vody a vytvorte instantnú paradajkovú omáčku alebo paradajkovú polievku. Pridajte ho do smotanového syra a vytvorte chutnú nátierku. Môžete ho pridať takmer do čohokoľvek, aby ste získali náznak zdravej chuti.

Zaujímavé môže byť aj čítanie: Recepty na výrobu rastlinných mliek a ich výhody.

Niektorí čitatelia navrhli iné využitie paradajkového prášku. Prečo ho neskúsiť pridať do domáceho cesta na cestoviny alebo pizzu?

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: