Starostlivosť o rastliny

10 popínavých rastlín ideálnych na steny domu alebo záhrady

10 popínavých rastlín ideálnych na steny domu alebo záhrady
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Popínavé rastliny dokážu premeniť záhradu tým, že zakryjú holé múry alebo ploty, popínajú altánky, obelisky a záhradné oblúky a dodajú výsadbe výšku. Popínavé rastliny sa dajú dobre využiť aj v tých najmenších záhradkách a mnohé si veselo rastú v črepníku. Pozrime sa na 10 najlepších popínavých rastlín do záhrady.

popínavé rastliny

Ako vybrať perfektnú popínavú rastlinu

Pri výbere preliezačky nezabudnite skontrolovať jej výšku a rozpätie.Niektoré zostávajú kompaktné a ovládateľné, iné sú však dobrodružnejšie a rýchlo miznú nad strechami. Výber správnej odrody pre dostupný priestor je dôležitý, ak sa chcete vyhnúť neustálemu prerezávaniu.

Rovnako dôležité je zvážiť, ako podoprieť stonky rastúce nahor. Popínavé rastliny používajú rôzne spôsoby podpory a niektoré potrebujú viac pomoci ako iné.

Mnohé sa po upevnení prirodzene krútia okolo svojich podpier, ale väčšina ich bude musieť byť priviazaná k mriežke alebo drôtu.

Niektoré popínavé rastliny, ako napríklad brečtan, sa držia na konštrukciách so vzdušnými koreňmi, ktoré ich pripevňujú k opornej stene alebo plotu. Pozrime sa na zoznam 10 najlepších popínavých rastlín do záhrady.

1. Wisteria

popínavé rastliny do záhrady

Okamžite rozpoznateľná domáca záhradná klasika. Odrody Wisteria sinensis (wisteria) majú tendenciu mať kratšie zhluky kvetov ako kultivary Wisteria floribunda (wisteria japonská), ale obe sú rovnako pôsobivé.

Títo energickí horolezci budú na lezenie potrebovať pevný podporný rám, pretože sa môžu dožiť impozantného veku.

Na to, aby sa im darilo, potrebujú veľmi slnečné miesto a pôdu, ktorá sa nepremočuje a dobre odvodňuje. Musíte byť opatrní, kde sa pestuje, pretože jeho korene sú veľmi silné a majú tendenciu dvíhať podlahy. Skúste ju pestovať vo vzdialenosti aspoň 1 meter od steny domu. Pozri: kultivar wisteria

2. Clematis (plamienok)

popínavé rastliny do záhrady

Či už je vaša záhrada veľká alebo malá, plamienok sa hodí na každé miesto.

Pre tienistú stenu zvoľte obľúbený Clematis 'Nelly Moser', ktorému sa dobre darí na chladnom mieste s malým množstvom slnka.

Ak máte dostatok miesta, kultivary Clematis montana sú vždy pôsobivým jarným pohľadom.

Pre menšiu záhradu alebo balkón existuje veľa menších odrôd na terasu, ktoré budú šťastne rásť v nádobe.

3. Popínavé rastliny (Bougainvillea)

popínavé rastliny do záhrady

Bougainvillea je jemný, kompaktný, vzpriamený, vždyzelený ker s beztŕňovými stonkami a farebnými kvetnatými listami.

Najlepšie sa pestuje v črepníkoch, aby ste si ho mohli v zime priniesť do interiéru. Po mrazoch sa dá dať von. Pozri: Popínavé rastliny

4. Virgínia popínavá (Parthenocissus)

popínavé rastliny do záhrady

Táto mohutná popínavá rastlina dosahuje gigantické rozmery a pokrýva steny hustým lístím.

Virginia creeper sa pestuje pre svoje farebné jesenné lístie a robí neuveriteľnú parádu, keď sa lístie zmení na nápadne červené a oranžové.

Parthenicissus quinquefolia je známejší ako liana virgínska s piatimi lístkami na stonke. Jeho bratranci P. tricuspidata (alebo bostonský brečtan) a P. henryana sú rovnako pôsobivé a darí sa im dobre na slnku alebo v tieni.

5. Hviezdny jazmín (Trachelospermum)

popínavé rastliny do záhrady

Vždyzelené viniča zohrávajú obzvlášť užitočnú úlohu pri vytváraní krytu a záujmu o záhradu po celý rok.

Trachelospermum, často zamieňaný s jazmínom, sa v posledných rokoch stal populárnou voľbou pre svoje krásne lesklé listy a intenzívne, voňavé letné kvety.

Trachelospermum jasminoides je jedným z najlepších, s bohatou parfumáciou a tmavými listami, ktoré krásne kontrastujú s bledými kvetmi. Ak máte radi pestré olistenie, dekoratívnejšia trvalka je T. jasminoides 'Varigatum'.

6. Hortenzia popínavá (Hydrangea petiolaris)

popínavé rastliny do záhrady

Popínavá hortenzia je užitočná voľba pre chladnú stenu s malým množstvom slnka.

Tieňové steny môžu predstavovať problém, ale Hydrangea petiolaris sa darí dobre v chladných oblastiach.

S veľkými, žiarivo bielymi kvetmi a kontrastným tmavým listom v tvare srdca rozžiari aj tú najtemnejšiu stenu.

Jeseň mení svoje listy na zlato a poskytuje elegantnú sezónnu zmenu. Hoci je v dospelosti silný lezec, môže chvíľu trvať, kým sa uchytí.

7. Brečtan (Hedera helix)

popínavé rastliny do záhrady

Tento vždyzelený horolezec nemá vždy tú najlepšiu povesť, ale existuje mnoho pestovaných odrôd, ktoré dosahujú oveľa lepšie výsledky ako bežné divoké druhy.

Vďaka odolnej stavbe a urasteným, vždyzeleným listom môže brečtan vytvoriť dobrý mulč na stenu alebo plot.

Nápadná je najmä pestrá Hedera helix 'Goldheart'. Ak máte veľa miesta, skúste rýchlo rastúcu H. hibernica.

8. Popínavá ruža

popínavé rastliny do záhrady

Kto odolá kúzlu popínavej alebo rozvetvenej ruže? Vrstvy a vrstvy zmyselných okvetných lístkov robia tieto krásy nevyhnutnosťou pri vytváraní tŕňov a kruhových stĺpov.

Popínavé ruže, ako napríklad Rosa 'Alberic Barbier' a Rosa 'Madame Alfred Carriere', sú energické a vytvárajú oblak kvetov, keď sa rozprestierajú po prístreškoch a stenách.

Ak sa vám nepáči predstava ostnatých stoniek, rozhodnite sa pre elegantnú, ale energickú Rosa banksiae 'Lutea', ktorá je prakticky bez tŕňov.

Pre lepšie kontrolované zobrazenie sa rozhodnite pre menšiu popínavú ružu, ako je ruža „Klettermaxe Jasmina“ alebo „Paul's Scarlett“, ktoré sú menšie a menej výrazné.

9. Zimolez (Lonicera)

popínavé rastliny do záhrady

Klasická popínavá rastlina do domácich záhrad, ktorá vždy priláka do záhrady včely a kolibríky.

Žiadny zoznam vín by nebol úplný bez verného zimolezu. Kolibríky milujú ich rúrkovité kvety a bobule, ktoré nasledujú, poskytujú cennú potravu pre vtáky.

Lonicera 'Gold Flame' ponúka v lete veľa vôní a nápadných ružovo-zlatých kvetov. Pre tradičnejšiu odrodu vyskúšajte maslovožltú Lonicera 'Halliana' alebo vymeňte veci za tropicky vyzerajúce kvety L. 'Dropmore Scarlet', ktoré v miernych polohách zostanú polostále zelené.

10. Mučenka (Passiflora caerulea)

popínavé rastliny do záhrady

Kvety mučenky sú veľkolepé a majú exotický vzhľad, zatiaľ čo jej oranžové plody (Mburucuyá) jej dodávajú na zaujímavosti.

Mučenky poskytujú všeobecný úkryt pre hmyz a vtáky a nektár pre niektoré opeľovače.

Môže byť tiež zaujímavé prečítať si: 10 ideálnych rastlín, ktoré by ste mali mať v kúpeľni.

Najlepšie sa pestuje na plnom slnku alebo v čiastočnom tieni vo vlhkej, dobre priepustnej pôde. Passiflora 'Constance Elliot' je krásna odolná mučenka s veľkými slonovinovo bielymi voňavými kvetmi, po ktorých nasledujú jedlé oranžové plody. Rastie veselo v polotieni a dá sa pestovať vonku alebo v chladnom skleníku.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: