Záhradné plodiny

Ako pestovať pomarančovník z odrezkov (stoniek) a starostlivosť oň

Ako pestovať pomarančovník z odrezkov (stoniek) a starostlivosť oň
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Pomarančovníky (Citrus sinensis) so svojimi voňavými kvetmi a nápadnými jedlými plodmi dodávajú výsadbe okrasnú a praktickú hodnotu. Odrezky sú najjednoduchším spôsobom, ako si doma rozmnožiť pomarančovníky, pretože dôsledne zakoreňujú a verne reprodukujú priaznivé plodové vlastnosti materskej rastliny. Pozrime sa, ako pestovať pomarančovník z odrezkov a starostlivosť oň.

vyrastie oranžová z rezu

Kroky na pestovanie pomarančovníka z odrezkov

Krok 1

Odrezky z pomarančovníkov si vezmite koncom jari alebo začiatkom leta, keď rast aktuálnej sezóny stvrdne a kvety vyblednú. Neodberajte odrezky z konárov, ktoré majú veľa aktívnych kvetov alebo plodov.

Krok 2

Pred odberom pomarančových odrezkov si pripravte nádobu na zakorenenie. Naplňte 6-palcové kvetináče do polovice perlitom a do polovice hrubým pieskom. Vytvorte črepník pre každý pomarančovník, ktorý chcete rozmnožiť.

Krok 3

Odrežte 6-10 palcové kúsky zo špičky zdravej pomarančovej vetvy. Vyberte si tie s listovým hrotom a priemerom o niečo menším ako má ceruzka. Pomocou ostrých a čistých nožníc urobte rez pod jednou sadou listov.

oranžové odrezky

Krok 4

Odstráňte všetky listy zo spodnej polovice stonky pomarančového odrezku a koncové listy rozrežte na polovicu, ako aj všetky kvety a bobule, ktoré vybledli alebo sú novo vytvorené.

Odstráňte kúsok kôry asi 2 cm od spodnej časti stonky a urobte do nej priečny rez, aby ste uľahčili rast koreňov.

Krok 5

Aplikujte zakoreňovací hormón na odrezaný koniec odrezku, hoci tento krok je voliteľný, odporúčame ho pre dosiahnutie najlepších výsledkov.

Ak používate prášok na zakorenenie, naneste ho pomocou čistej kefy alebo nového vatového tampónu.

Ak ste sa rozhodli pre tekutý zakoreňovací hormón, nechajte špičku odrezku niekoľko minút ponorenú. Pozri: Ako si vyrobiť domáce zakoreňovanie pre odrezky.-

Krok 6

Vykopte výsadbovú jamu dostatočne hlbokú, aby sa spodná polovica odrezku pomaranča zmestila do zmesi perlitu a piesku. Koniec odrezku ošetreného hormónmi vložte do otvoru a zmes pevne zatlačte do stonky.

oranžové odrezky

Krok 7

Odrezok umiestnite na mierne zatienené miesto alebo do blízkosti veľkého okna s nepriamym slnečným žiarením a tam, kde je priemerná teplota 23 stupňov C.

Krok 8

Kým zakoreňuje pomarančový odrezok, udržujte perlitovú zmes stále vlhkú. Aby ste predišli hnilobe a hubovým infekciám, nechajte vrchné dva palce pôdy medzi zavlažovaním vyschnúť.

Krok 9

Tri mesiace po zasadení pomarančového odrezku do kvetináča skontrolujte korene. Jemne potiahnite za základňu stonky, aby ste zistili, či je k zmesi pripojená koreňmi. Či narástli korene, zistíte aj tak, že na odrezku uvidíte rast nových listov.

oranžové odrezky

Keď korene odrezku vyrastú a upevnia sa, môžete svoj nový pomarančovník presadiť, kamkoľvek chcete.

Kde pestovať pomarančovník

Prvá vec, ktorú si treba zapamätať; Pomarančovník je možné zasadiť priamo do zeme iba v regiónoch, kde v zime nemrzne.

Počas prvého leta pestujte zakorenený pomarančový odrezok vonku na chránenom, mierne zatienom mieste. Začiatkom jesene, keď sa denné teploty mierne ochladia, ho nechajte postupne aklimatizovať na priame slnečné svetlo.

Keď je chladné a vlhké počasie, zasaďte pomarančovník do pripraveného záhona alebo do priestrannej nádoby v polovici až neskorej jesene, na plnom slnku s každodenným zalievaním v neutrálnej až mierne kyslej pôde.

Ak pôda nie je dobre odvodnená, umiestnite stromy na malý kopček, aby ste zabránili podmáčaniu.

Starostlivosť a pestovanie pomarančovníka

starostlivosť o rezanie pomarančov

Pass

Poskytuje stromu vyvážené hnojivo niekoľko týždňov po výsadbe a počas prvých rokov (pred dosiahnutím veku rastu).

Poskytuje živiny novonarodeným stromom nielen na pokračovanie vo vývoji konárov a listov, ale aj na nahradenie živín stratených pri tvorbe plodov. Citrusová zmes by bola perfektná.

Zavlažovanie

Zalievanie pomarančovníka je veľmi dôležité, najmä ak je v kvetináči, pretože má tendenciu oveľa rýchlejšie vysychať.

Pomarančovníky neznášajú príliš veľa vody. Takže zálievka, hoci je v lete nevyhnutná, by nemala byť výdatná, ale znížená a pravidelná.

Vo všeobecnosti by sa mali polievať každý jeden alebo dva týždne, v závislosti od počasia a typu pôdy. Horúce počasie a piesčité pôdy vyžadujú časté zavlažovanie. Vlhká, premočená pôda a stojatá voda môžu strom zabiť.

Je vhodnejšie zalievať pri západe slnka, aby sa voda nestrácala odparovaním tak rýchlo.

Prerezávanie

Prerezávanie pomarančovníka sa vykonáva, keď strom už neprodukuje kvety ani ovocie, zvyčajne v zime.

Pomarančovníky je potrebné orezať iba na odstránenie odumretých konárov a tých, ktoré prechádzajú alebo sa dotýkajú zeme. Odstránenie vnútorných konárov umožňuje prenikaniu svetla do stromu a podporuje cirkuláciu vzduchu.

Odstráňte dovnútra rastúce konáre, aby ste vo vnútri poskytli čo najviac svetla. Odstraňuje aj konáre, ktoré sa navzájom križujú.

Odsávačky alebo „vodné výhonky“ je potrebné odstrániť, najmä tie, ktoré vychádzajú z koreňov alebo pod vrúbľom stromu. Prerezávanie je možné vykonať kedykoľvek, ale prerezávanie po zbere ovocia zabraňuje zníženiu úrody.

Ochrana proti chladu

Udržané teploty pod bodom mrazu rýchlo poškodzujú mladé stromy, kvety a ovocie; ale dospelé pomarančovníky sú mrazuvzdorné až do mínus 3 stupňov Celzia alebo menej.

V obdobiach pretrvávajúcich mrazov môžu byť stromy chránené prikrytím plachtou alebo prikrývkami, ale keď sa počasie oteplí, mali by byť ihneď odstránené.

Zber pomarančov

Plody sa na jeseň začínajú sfarbovať do oranžova, ale v závislosti od odrody sú úplne zrelé až neskôr v zime.

Farba nie je najlepším ukazovateľom toho, kedy zbierať ovocie, pretože zrelé citrusy majú často zelené škvrny.

Môže byť tiež zaujímavé prečítať si: Ako pestovať citrónovník z odrezkov.

Pomarančovníky dozrievajú počas zimy a profitujú z toho, že zostanú na strome, kým nedosiahnu svoju plnú sladkosť.Chuť je najlepším indikátorom zrelosti. Ovocie ponechané na strome príliš dlho prezreje a uschne. Plodom škodí aj mráz.

Položky súvisiace s pomarančovníkmi:

  • Ako pestovať pomarančovník v kvetináči a starostlivosť oň.
  • Ako zasadiť a pestovať pomarančovník.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: