Starostlivosť o rastliny

Ako rozmnožovať, pestovať čínsky peniaz a starať sa oň

Ako rozmnožovať, pestovať čínsky peniaz a starať sa oň
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Čínska peniazovka známa aj ako Pilea Peperomioides je nápadná zelená kráska, ktorá sa stala jednou z najobľúbenejších rastlín na svete. Táto rastlina patrí do čeľade žihľavy a je veľmi nenáročná na starostlivosť. V tomto článku uvidíme, ako rozmnožovať, pestovať čínsku peniazovú rastlinu a starať sa o ňu.

kultivar čínska peňažná rastlina

Ako propagovať čínsky peňažný závod

Jednou z vecí, ktoré sa nám na čínskej peňažnej rastline páčia najviac, je to, že sa dá pomerne ľahko rozmnožovať. Existujú dva spôsoby, ako to urobiť:

Rozprestreté na hárku

propagovať čínsky peňažný závod

Táto rastlina sa vyznačuje, podobne ako mnohé iné, tým, že rastie z opadaného lístia. Je to ich prirodzený spôsob šírenia.

Najúspešnejší čas na to je na jar, hoci ak to urobíte na chránenom mieste, môžete to urobiť aj po zvyšok roka.

Odrežte jeden alebo viac listov s aspoň 5 cm stonky, pripravte si črepník so zeminou zmiešanou s polovicou kompostu a stonku celú zahrabte tak, aby sa spodný okraj listu dotýkal zeme.

Pôdu dobre zavlažte a umiestnite na svetlé miesto, kam nedopadá priame slnečné svetlo. Po niekoľkých týždňoch uvidíte, že rastlina začne rásť a list vybledne. V tom momente ho môžete presadiť na jeho konečné miesto.

Propagácia podľa divízie

množiť pestovanie čínskej peňažnej rastliny

Akonáhle vyrastie, začnete vidieť, ako sa malé malé rastlinky objavia s ich charakteristickými okrúhlymi listami. Môžete si ich tam ponechať, aby ste vytvorili úplnejšiu rastlinu, alebo ich môžete orezať, aby ste vytvorili novú rastlinu.

Uistite sa, že pri odstraňovaní použijete čistý, ostrý nôž a zarežete stonku asi 3 cm hlboko do pôdy.

Umiestnite do chladnej, dobre odvodnenej, vlhkej pôdy as dobrým svetlom a starostlivosťou budete mať čoskoro malé dieťa.

Transplantácia

Vo všeobecnosti nepresádzajte až do jari/leta, keď je lepšie osvetlenie a rastlina je vo fáze rastu.

Pileae majú radi dostatok priestoru, takže ak sa pozoruje dobrý rast, radi ich presadíme do o niečo väčšieho kvetináča o 9-12 mesiacov.

Ak dáte koreňom trochu viac priestoru, podporíte dobrý rast a väčšie listy v tvare mince.

Kde pestovať čínsky peniaz

kde pestovať čínske peniaze

Chcete sa uistiť, že majú dobrú úroveň nepriameho slnečného svetla a sú na mieste, kde ich môžete vidieť každý deň.

Keďže čínska peniazovka má rada svetlé priestory, odporúčame ju umiestniť blízko okna v kuchyni, kúpeľni alebo obývačke.

Ak sa ho chystáte pestovať v záhrade, hľadajte miesto, kde dostáva dostatok svetla, ale nie také priame, najmä na poludnie. Na druhej strane ju vysádzajte na miesto, kde sa pri daždi nepremočí, pretože tieto podmienky neznáša.

Ako sa starať a pestovať čínsky peniaz

pestovať čínske peniaze starostlivosť o rastliny

Svetlo/slnko

Táto rastlina sa rada vyhrieva na slnku. V letných mesiacoch si však dávajte pozor, aby ste ho nenechávali na priamom slnku. Bola by škoda, keby všetka tá krásna zeleň zhorela.

Nepriame slnečné svetlo je najlepšie, takže sa uistite, že je blízko dobrého zdroja svetla, veľkého jasného okna a bude šťastný.

Nízka úroveň osvetlenia môže spôsobiť, že budú vysoké a nohaté. Udržujte listy bez prachu, aby sa im dostalo aj všetkého svetla, ktoré potrebujú.

Zavlažovanie

Polievanie je, samozrejme, veľmi dôležitou súčasťou starostlivosti o rastliny Pilea Peperomioides.

Túto rastlinu zalievajte približne raz týždenne, ale pred zalievaním sa uistite, že je pôda suchá na dotyk.Pre lepšiu kontrolu môžete vložiť prst o jeden centimeter do zeme. Ak je vlhko, nechajte to ešte pár dní, pretože nemajú radi premokrenú pôdu.

Ak si všimnete, že listy vašej rastliny žltnú alebo opadávajú, možno bola premočená. Jemne trhajte žltnúce listy blízko zeme, aby sa rastlina mohla sústrediť na zdravý rast.

Pokiaľ venujete pozornosť plánu zavlažovania, odporúčame vám tiež dbať na to, aby ste nenechali pôdu úplne vyschnúť, pretože to pre ňu tiež veľa neurobí. Ak sa vaša rastlina zdá obzvlášť ovisnutá a pri zbieraní je veľmi ľahká, potrebuje sa dobre napiť.

Vlhkosť

Čínska peňažná rastlina nemá žiadnu špecifickú preferenciu pre vlhkosť. Ale ako všetky rastliny, ani ona nebude šťastná vo veľmi suchom prostredí.

Keď je táto rastlina príliš suchá, jej listy chrumkajú, čo nie je dobré. Aby ste tomu zabránili, môžete ho z času na čas postriekať vodou. Ak máte viacero izbových rastlín, ich zoskupenie pomôže udržať ich vlhkosť.

Pass

Počas jari a leta podnecujte dobrý rast a uistite sa, že má všetky živiny, ktoré potrebuje.

Ak to chcete urobiť, kŕmte svoju čínsku peňažnú rastlinu raz za mesiac bežnou rastlinnou potravou. Dávajte pozor, aby ste neprekrmovali, pretože listy môžu zmäknúť.

Ideálne je použiť kompost, ktorý mu dodá všetky živiny prirodzene, kompost je možné aplikovať približne každé dva mesiace. Umiestnite vrstvu na zem a je to, keď budete polievať, splynie s pôdou.

Mory a choroby

Táto rastlina môže byť náchylná na napadnutie voškami a molicami, najmä v lete, pozorne sledujte listy, aby ste zistili, či tam nejaké nie sú, ak budete konať rýchlo, ľahšie ich odstránite .

  • 5 receptov na prirodzený boj proti voškám.
  • Domáce metódy boja proti moliciam rastlín.

Pokiaľ ide o choroby, môže to byť napadnuté hubou zvanou múčnatka, ktorá sa objavuje pri trvalo vlhkej pôde, príznakmi sú opad listov, žltnutie a celkové opadávanie rastliny. Pozrite si: Ako prirodzene predchádzať múčnatke a bojovať proti nej.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: