Záhradné plodiny

Ako pestovať, pestovať guavu a starostlivosť o ňu

Ako pestovať, pestovať guavu a starostlivosť o ňu
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Strom guava (Psidium guajava) pochádza zo Strednej a Južnej Ameriky. Hoci samotný strom je primerane atraktívny, pestuje sa predovšetkým pre svoje chutné plody. Ak máte záujem naučiť sa pestovať guavu, táto príručka je pre vás. Tu uvidíme, ako zasiať, rozmnožiť guava strom odrezkami a celú starostlivosť o ňu.

pestovať guavu
Kvajávy

Metódy pestovania guavy

Je niekoľko spôsobov, ako vypestovať kocovinu. Dve z najpopulárnejších metód sú semenami alebo odrezkami zo zrelej rastliny.

Pestujte guavu zo semien

rastlinná guava

Kvajávy sa dajú ľahko vypestovať zo semien, aj keď samozrejme môže chvíľu trvať, kým vaša malá rastlinka začne prinášať vlastné ovocie.

Sezóna výsadby je na jar, hoci to môžete urobiť aj v lete.

Rovnako ako mnohé semená s hrubou šupkou, aj guavy majú tendenciu klíčiť najúspešnejšie, keď sa pred výsadbou namočia do teplej vody.

Efektívnym riešením je naplniť priehľadnú nádobu, napríklad murársku nádobu, vodou, hodiť semená dovnútra a umiestniť nádobu na slnečný parapet, aby bola teplá.

Asi po 24 hodinách môžu byť semená zasadené do nádob naplnených bohatým kompostom.

Zakrytie nádob môže pomôcť udržať semená v teple a zabrániť vysychaniu pestovateľského média. Oboje môže zvýšiť rýchlosť klíčenia a minimalizovať starostlivosť.

Rád umiestňujem svoje kvetináče do priehľadných plastových vrecúšok, ktoré umožňujú skvelý výhľad na klíčenie a zároveň vytvárajú mini skleník pre rastliny.

Semená guavy môžu rásť prekvapivo rýchlo, preto každému semenu doprajte dostatok priestoru.

Keď malý stromček dosiahne výšku viac ako 10 cm, môžete ho presadiť do veľkého kvetináča alebo do záhradnej zeminy.

Pestujte guavu z odrezkov (stoniek)

množiť strom guava

Ak máte prístup k dospelému stromu guava, rýchlejším spôsobom, ako založiť vlastnú rastlinu, je odobrať niekoľko odrezkov.

Hľadajte zdravé mladé konáre dlhé aspoň 20 cm. Ako pri všetkých odrezkoch, jedným z najdôležitejších krokov úspechu je odstránenie odrezkov veľmi ostrým nožom alebo žiletkou, aby ste vytvorili čistý rez.

Na dosiahnutie najlepších výsledkov skúste odrezať odrezok na uzlíkovom konci konára.

Po rozrezaní ho vložte do pohára s horúcou vodou na slnečné miesto. Tu si ho môžete nechať, kým nezačnete vidieť korene, ktoré rastú dnu.

Keď tieto korene dosiahnu niekoľko centimetrov na dĺžku, môžete odrezok vybrať z vody a zasadiť do kvetináča ako rastlinu.

Riziku vyschnutia odrezkov by ste sa mali vyhnúť tak, ako pri sadeníc, a to pravidelným zalievaním, kým sa neusadia.

Po zasadení, buď zo semien alebo odrezkov, môžu byť guavy zasadené vonku (ak to vaša klíma dovoľuje) alebo presadené do veľkých nádob na pestovanie v skleníku alebo v interiéri.

Podmienky pestovania a starostlivosť

starostlivosť o strom guava

Kvajávy majú tendenciu rásť najlepšie na mieste, kde je väčšinu dňa plné slnko a má piesočnatú kyslú pôdu.

Táto pôda pomôže odstrániť prebytočnú vodu, aby sa zabránilo hnilobe koreňov, čo umožní stromu s kocovinou prekvitať.

Môžu sa dobre pestovať aj v chudobných pôdach, ale najlepšie sa im darí vo vlhkých, dobre odvodnených, úrodných pôdach.

Teplota

Kvajávy sú tropické rastliny, preto im nerobí dobre zima. Ak je váš dvor v miernom pásme, váš strom bude pravdepodobne profitovať z dodatočnej izolácie počas chladnejších mesiacov.

Strom môžete omotať záhradníckym rúnom a vnútro vyplniť slamou, aby ste získali viac tepla.

Kvajávy pestované v nádobách sa dajú ľahšie spravovať, pretože ich možno preniesť do interiéru, keď sa začnú meniť ročné obdobia.

Zavlažovanie

Kvajáve uprednostňujú pomalú, hlbokú zálievku, než niekoľko "špliechajúcich" zálievok počas týždňa, hlbokú zálievku raz týždenne počas prvého roku života, potom ju môžete znížiť alebo nechať zalievať s každým dážď.

Hnojivo

Kvajávovým stromom tiež prospieva hnojivo 6-6-2, raz na začiatku vegetačného obdobia, po ktorom nasledujú tri až štyri ďalšie aplikácie.

Hnojivo s vysokým obsahom draslíka urobí zázraky pri stimulácii rastu plodov.

Prerezávanie

Prerezávanie stromov guava je dôležité, pretože môžu narásť veľmi veľké, takže sa nedajú spravovať vo všetkých záhradách okrem tých najväčších.

Musí sa to urobiť v zime alebo hneď, ako strom prestane rodiť na sezónu.

Vysoké konáre môžu tiež blokovať slnečné svetlo zo stromu, čo môže obmedziť násadu ovocia.

Prerezávanie raz ročne je rýchly a jednoduchý spôsob, ako udržať rastlinu v dobrej kondícii a maximalizovať produkciu ovocia.

Odrežte vetvy, ktoré vyzerajú suché a/alebo staré, odrežte aj špičku každej zdravej vetvy, podporíte tým rast.

Úroda guavy

zber guavy

Plody guavy môžu byť okrúhle, vajcovité alebo hruškovité, dlhé 5 – 10 cm a na vrchole majú 4 – 5 vyčnievajúcich zvyškov kvetov (sepalov).

Odrody sa veľmi líšia v chuti a semenách. Najlepšie odrody sú mäkké, keď sú zrelé, krémovej textúry s kôrou, ktorá zmäkne, aby bola úplne jedlá.

Dužina môže byť biela, ružová, žltá alebo červená. Sladká a pižmová vôňa je prenikavá. Semená sú početné, ale malé a v dobrých odrodách úplne jedlé.

V teplejších oblastiach dozrievajú guavy po celý rok. Dozretá guava výrazne mení farbu a vôňu.

Pre najlepšiu chuť nechajte ovocie dozrieť na strome. Môžu sa tiež zbierať, keď sú zelené, a nechať dozrieť mimo stromu pri izbovej teplote.

Vloženie ovocia do hnedého papierového vrecka s banánom alebo jablkom urýchli dozrievanie. Zrelé zelené plody možno skladovať dva až päť týždňov pri priemernej teplote 10 °C a relatívnej vlhkosti 85 až 95 percent.

Zaujímavé môže byť aj čítanie: Ako pestovať čučoriedky v kvetináčoch a starostlivosť o ne.

Ovocie, ktoré zmenilo farbu, nemožno skladovať dlhší čas. Ľahko sa tvoria modriny a rýchlo sa kazia alebo hnijú.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: