Okrasné rastliny

Ako rozmnožovať, pestovať Gazániu a starostlivosť o ňu

Ako rozmnožovať, pestovať Gazániu a starostlivosť o ňu
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Keď ste nadšení pre kvety, vaša rastlinná rodina je vždy pripravená privítať ďalšieho neodolateľného člena. Pravda je taká, že Gazania je nevyhnutným prvkom v záhrade každého zberateľa. Mnohí ju oceňujú nielen pre jej očarujúci vzhľad, ale aj pre jej bezstarostný štýl. Naučte sa množiť, pestovať Gazániu a starať sa o ňu.

pestovať gazániu

Základné fakty o Gazánii

Rastliny Gazania patria do veľkej a známej čeľade Asteraceae. Túto rodinu zdieľajú so sedmokrásky, slnečnicami a astry.

Sú to jemné a trváce rastliny teplého podnebia, ktoré môžu dosiahnuť 15 až 25 cm na výšku a až 25 cm na šírku. V chladnejších oblastiach záhradníci často pestujú tieto rastliny ako letničky.

Existujú dva hlavné typy kvetov gazánie: vlečné a zhlukované. Hoci oba typy dorastajú do rovnakej veľkosti, strniskové gazánie sa šíria rýchlejšie pomocou štíhlych, previsnutých stoniek.

V teplých podmienkach rastliny Gazania kvitnú sporadicky od konca jari do začiatku leta. V regiónoch s miernymi zimami kvitne prerušovane počas ostatných ročných období.

Kde pestovať Gazania

pestovať gazániu

Pokiaľ ide o osvetlenie, gazániam sa dobre darí tam, kde môžu denne dostávať dostatok slnečného svetla.

Vo všeobecnosti rastú najlepšie ako trvalky v horúcom a suchom podnebí. Tieto rastliny preferujú oblasti so strednými až teplými teplotami počas celého roka. V oblastiach s nižšími teplotami budú vykazovať dobré výsledky, ak sa pestujú ako letničky.

Z hľadiska pôdy, v interiéri aj exteriéri, sa Gazania dobre prispôsobuje širokému spektru pôd a pestovateľským podmienkam. Najlepšie sa im však darí v piesočnatých pôdach s vynikajúcou drenážou.

Ak chcete pestovať gazániu v kvetináči, zasaďte ju do nádoby, ktorá má na dne drenážne otvory a je veľká asi 10 litrov.

Rastliny Gazania sa veľmi dobre prispôsobujú prezimovaniu.Znesú teplotu okolo 5 C pod nulou. Ale ak žijete v oblasti s chladnejším podnebím, môžete ich presadiť do kvetináčov a preniesť do interiéru až do budúcej jari.Koncom jesene vykopte kvitnúce rastliny a zasaďte ich do kvetináčov naplnených čerstvou zeminou.

Ich kvety však v interiéri dlho nevydržia. Mali by sa uchovávať na slnečnom okne a zalievať, keď sa zdá, že ornica je suchá.

Ako propagovať Gazániu

Pestovanie Gazánie zo semien

zasiať pestovať gazániu

Semená gazánie vysádzajte v interiéri uprostred až neskorej jari, po zohriatí pôdy, asi 10 týždňov pred posledným mrazom vo vašej oblasti.

Umiestnite dve alebo tri semená do kvetináča, aby ste zaistili úspech, zahrabte ich nie viac ako 1 cm hlboko, zasypte pôdou a vodou s rozprašovačom, aby sa semená nevytlačili z miesta.

Črepník nechajte na slnku a snažte sa každý deň trochu polievať, keď začnú pučať, môžete zálievku obmedziť. Keď rastlina dosiahne výšku 5 cm, môžete ju presadiť na jej konečné miesto.

Semená môžete rozsypať aj priamo do záhrady, keď nebezpečenstvo mrazov pominie.

Rozmnožovanie pomocou odrezkov (stoniek)

propagovať gazániu

Gazániu si ľahko rozmnožíte z odrezkov (stoniek), bez ohľadu na to, aké máte skúsenosti vo svete záhradníctva.

Na jeseň alebo na jar nezabudnite odobrať nejaké odrezky z oblasti, kde sa objavuje nový rast. Každý odrezok musí obsahovať tri až päť výhonkov, aby správne rástol a meral asi 5 cm.

Odstráňte listy zospodu a urobte priečny rez na spodnej časti stonky, pomôže to rásť koreňom.

Keď budete mať odrezky, zasaďte ich do nádob naplnených vhodnou zeminou 1 cm hlbokou a zalejte veľkým množstvom vody. Umiestnite jednu na každý črepník, aby ste si neskôr uľahčili presádzanie.

Odrezky Gazánie uchovávajte v interiéri na jasne osvetlenom mieste. Poskytnite tiež vodu vždy, keď je pôda suchá na dotyk. Pri správnej starostlivosti si odrezky vyvinú zdravý koreňový systém v relatívne krátkom čase.

Keď pominie posledné nebezpečenstvo mrazov, môžete malé gazánie presadiť do záhrady alebo do vlastných kvetináčov.

Starostlivosť o Gazania

pestovať gazánia starostlivosť

Pass

Vo svojom prirodzenom prostredí rastú na málo úrodných pôdach. Tieto rastliny sú od prírody veľmi nezávislé. Na to, aby sa im darilo, nepotrebujú kompostovanie ani doplnkové hnojenie, takže na hnojivá môžete navždy zabudnúť.

Zavlažovanie

Vďaka svojim kožovitým, pološťavnatým listom rastliny Gazania pomerne dlho znášajú sucho.Tieto rastliny sú skvelé pre akýkoľvek typ milovníka rastlín, najmä pre začiatočníkov alebo tých, ktorí majú zábudlivú myseľ.

Majte na pamäti, že je vždy lepšie tieto krásky zaliať vodou, ako preliať vodou. Nadmerné zalievanie môže spôsobiť hnilobu koreňov a tiež zvýši riziko hubových chorôb.

Aby ste sa vyhli tejto situácii, nezabudnite vždy medzi zavlažovaním skontrolovať pôdu. Keď pestovateľské médium úplne vyschne, je ideálny čas dopriať vašim rastlinám Gazania hlboké namočenie.

Mory a choroby

Pokiaľ ide o škodcov a choroby, rastliny gazánie za správnych podmienok zvyčajne nemajú problémy. Ak však tieto kvety prezimujú v interiéri, mali by ste ich pravidelne kontrolovať, či sa v nich nenachádzajú votrelci, ako sú vošky a múčniky.

Mealybugs sa živí listami rastlín Gazania a často ich ľahko spozorujete. Ak na svojich rastlinách spozorujete akúkoľvek podozrivú prítomnosť, okamžite pozbierajte votrelcov, aby ste zabránili ďalšiemu šíreniu. Môžete tiež odstrániť infikované časti svojich milovaných kvetov a natrieť listy neemovým olejom.

Vošky sajúce miazgu sa objavujú v kolóniách a dajú sa veľmi ľahko rozlíšiť podľa žltého až oranžového sfarbenia. V prípade napadnutia postriekajte alebo utrite listy vašich rastlín zmesou saponátu a vody. Vo vážnych prípadoch sa uistite, že používate vhodné ekologické insekticídy alebo pesticídy.

Na záver

Na rozdiel od iných kvitnúcich druhov rastlín nekladú gazánie na svojich majiteľov vysoké nároky. Pokiaľ spĺňate ich základné potreby, tieto kvety budú po vašom boku dlho, najmä v horúcom počasí.

Okrem množstva lásky sa rastlinám gazánie darí aj v dostatku slnečného žiarenia, teplých teplotách, dobre priepustnej pôde a málo polievaní.

Môže byť tiež zaujímavé prečítať si: Metódy rozmnožovania africkej fialky z listu.

A ak žijete v regióne s chladnejším podnebím, nebojte sa! Gazániu môžete pestovať ako jednoročnú rastlinu alebo si ju jednoducho rozmnožiť, aby ste si v nasledujúcom roku užili ich jedinečné kvety.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: