Okrasné rastliny

Ako rozmnožovať, pestovať kamenný kaktus (Lithops) a starostlivosť oň

Ako rozmnožovať, pestovať kamenný kaktus (Lithops) a starostlivosť oň
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Lithops, tiež známy ako kamenný kaktus, živé kamene alebo kamenná rastlina, sú rôzne sukulenty pochádzajúce z Južnej Ameriky. Rastlina dostala svoju prezývku podľa svojho tvaru pripomínajúceho malú skalu alebo kamienok. V tomto článku uvidíme, ako sa rozmnožovať, pestovať kamenný kaktus a starať sa oň.

pestovať kamenný kaktus

Úvod

Kamenné kaktusy sú neuveriteľne pomaly rastúce sukulenty; jeho rast je zvyčajne obmedzený na 2,5 cm.

Ako o všetky sukulenty, starostlivosť o ne je neuveriteľne jednoduchá. Sukulenty nielen znášajú zanedbávanie, ale aj to vyžadujú, pretože nadmerné zavlažovanie alebo hnojenie môže spôsobiť ich skorú smrť.

Vďaka svojej malej veľkosti sa tieto krásne sukulenty často pestujú v skupinách a vytvárajú tak mini sukulentnú záhradu vo vnútri alebo vonku.

Z tohto dôvodu sú tiež obľúbené akcentujúce rastliny pre veľké sukulentné záhrady alebo skalky. Čítajte ďalej a dozviete sa, ako pestovať tento zvláštny sukulent a starať sa oň.

Kde pestovať kamenný kaktus

pestovať kamenný kaktus

Kamenné kaktusy môžete pestovať vonku, ale mali by ste k tomu pristupovať inak v závislosti od vašej klímy.

Či už rastlinu pestujete vonku ako trvalku alebo ju len vezmete von na leto, vyžaduje si dostatok slnečného svetla.

Tí v púštnych oblastiach alebo s extrémne horúcim slnečným žiarením by sa mali poobede pokúsiť získať pre rastlinu tieň, ale okrem toho môže byť sukulent na plnom slnku päť hodín až celý deň, stačí sa obrátiť to z času na čas.

Uistite sa, že premiestnite rastlinu dovnútra, keď teplota dosiahne 10 stupňov C alebo menej.

Vzhľadom na to, že kamenné kaktusy sú malé a pomaly rastúce, netvoria vynikajúcu pôdopokryvnú alebo hraničnú rastlinu. Úžasne však fungujú ako akcentujúca rastlina, samostatne alebo v zmesi s inými sukulentmi v sukulentnej záhrade, či už v nádobe alebo v zemi.

Ako množiť kamenný kaktus

Existujú dva spôsoby rozmnožovania kaktusov, možno ich pestovať zo semien alebo delením. Pozrime sa na každú z nich:

Výsev semien

Pestovanie kamenného kaktusu zo semien je najobľúbenejší spôsob pestovania tejto rastliny, ale vyžaduje si veľa trpezlivosti. Ideálny čas na to je na jar, keď teploty presahujú 15 stupňov C.

Začnite prípravou kvetináčovej zmesi, zmesi zeminy a kaktusovej zmesi a možno aj nejakých kamienkov. Musí byť piesková, s dobrou drenážou a vzdušná.

Semená posypte na vrch pôdy, zakryte jemnou vrstvou piesku a udržiavajte vlhké a na mieste, kde je dostatok svetla, ale nie priame slnko.

Kličenie bude trvať niekoľko mesiacov. Keď vyklíčia, rozdeľte ich do 10 cm kvetináčov a zalievajte každé dva týždne.

Pestujte podľa delenia

pestovať kamenný kaktus

Pestovanie kamenných kaktusov delením je zložitejšie, keďže sa musia prirodzene oddeľovať. Môže sa vykonávať počas celého roka, pokiaľ je teplota vyššia ako 10 stupňov C.

V tomto prípade opatrne odstráňte rastlinu vrátane koreňového systému a odrežte ju, pričom sa uistite, že každá rastlina má dostatok koreňov.

Presádzajte ich do samostatných kvetináčov a uistite sa, že sú dostatočne veľké a hlboké na to, aby koreňový systém rástol bez zvinutia.

Starostlivosť o kamenný kaktus

starostlivosť o kaktusový kameň

Aj keď sa niektorým majiteľom rastlín zdá starostlivosť o sukulenty odstrašujúca, je to celkom jednoduchá rutina.

Kľúčom je pokúsiť sa napodobniť prirodzené podmienky rastu rastliny, ktorá je v prípade kamenných kaktusov suchá, s množstvom slnečného svetla a málo vody.

Či už sú pestované vo vnútri alebo vonku, potrebujú čo najviac slnka, aspoň štyri až päť hodín. Samozrejme dávajte pozor, aby ste listy nepripálili. Otočte rastlinu tak, aby rástla rovnomerne.

Zavlažovanie

Jediným hlavným problémom pri starostlivosti o kamenné kaktusy je nadmerné zalievanie. Malé rastliny potrebujú zalievanie len každých pár mesiacov, no niektorí ľudia sa rozhodnú nezalievať ich od jesene do jari.

Zvyčajne je potrebné zalievať raz za dva týždne alebo keď je pôda počas leta úplne suchá, čo sa môže výrazne znížiť počas zvyšku roka.

Kvitnutie

starostlivosť o kaktusový kameň

Kamenné kaktusy môžu vyvinúť malé kvety, ale to bude trvať mnoho rokov. To znamená, že kvitnutie môžete podporiť mnohými spôsobmi.

Zadržiavanie vody počas pokojných mesiacov, najmä počas zimy, je jedným zo spôsobov, ako im pomôcť prekvitať.

Účinok môžete zvýšiť tým, že im nakŕmite zriedené tekuté hnojivo na kaktusy raz, tesne pred alebo počas prvej zálievky v sezóne.

Ako presadiť kamenný kaktus

pestovať kamenný kaktus

Tieto rastliny rastú neuveriteľne pomaly, takže presádzanie nie je veľký problém. Postupom času však rastlina prerastie svoj črepník, najmä ak sa zmieša s inými rastlinami alebo sukulentmi, a nakoniec bude potrebné ju presadiť.

Iné problémy, ako je premočená pôda, škodcovia alebo choroby a nedostatok živín v pôde, sú tiež príčinou presádzania.

Ak ju chcete presadiť, hľadajte črepník o niečo väčší, ako je jeho súčasný domov. Črepník by mal byť dostatočne hlboký pre koreňový systém a dostatočne široký pre nový rast. Neglazované terakotové kvetináče sú ideálne na zvýšenie odtoku vody.

Malo by sa vysádzať na piesčitom, dobre priepustnom médiu, ako je kaktusová pôda s prísadami, ako sú kamienky, piesok atď.

Presádzanie by sa malo vykonať skoro vo vegetačnom období, na jar, po poslednej hrozbe mrazov.

Začnite tým, že opatrne vyberiete rastlinu z jej aktuálneho črepníka a odstráňte čo najviac starej pôdy.

Zaistite rastlinu v jej novom kvetináči tak, aby bola v rovnakej hĺbke ako predtým, a naplňte ju zeminou.

Zaujímavé môže byť aj čítanie: Ako rozmnožovať, pestovať veľkonočný kaktus a starať sa oň.

Pevne poklepte na nádobu, aby ste odkryli všetky vzduchové otvory a v prípade potreby ju doplňte. Nakoniec dobre zalejte a nechajte deň v tieni, aby ste sa rýchlejšie zotavili.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: