Okrasné rastliny

Ako rozmnožovať, pestovať oleander (ružový vavrín) a starostlivosť oň

Ako rozmnožovať, pestovať oleander (ružový vavrín) a starostlivosť oň
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Nerium oleander, bežnejšie nazývaný Oleander, Pink Laurel alebo Nerium, je široko pestovaný ker používaný ako okrasná a krajinná rastlina. Je tak populárny, že jeho pôvod nemožno presne vystopovať k určitému regiónu, no často sa spája so Stredomorím. V tomto článku uvidíme, ako rozmnožovať, pestovať oleander a starať sa oň.

pestovať oleander

Základné údaje

  • Botanický názov: Nerium oleander
  • Čeľaď: Apocynaceae
  • Typ rastliny: Trvalka.
  • Veľkosť pre dospelých: Výška: do 5 metrov; šírka: do 3 metrov.
  • Vystavenie slnku: Úplné slnko až čiastočný tieň.
  • Typ pôdy: Úrodná a dobre odvodnená.
  • Ph pôdy: Alkalické.
  • Čas kvitnutia: Od jari do leta, niekedy začiatkom jesene a po celý rok v teplejších klimatických podmienkach.
  • Farba kvetu: Čisto biela až svetložltá, broskyňová, lososová a ružová až tmavočervená.

Upozornenie: Nerobte chybu, keď jete oleandre, pretože napriek ich krásnemu vzhľadu obsahujú látky dostatočne toxické na to, aby zabíjali jalovica v priebehu niekoľkých hodín.Pri manipulácii s oleandrami vždy noste rukavice, košele s dlhými rukávmi a nohavice.

Kde pestovať oleander

pestovať oleander

Faktorom, ktorý treba brať do úvahy pri pestovaní oleandra, je jeho rastová kapacita. Keďže v dospelosti môžu dorásť až do výšky 4 metrov.

Prosperujú na plnom slnku a v akomkoľvek type pôdy (najlepšie však v neutrálnej) a produkujú rôzne kvety v závislosti od druhu. Svetlý odtieň možno tolerovať, ale vytvorí sa menej kvetov.

Oleandre je najlepšie vysádzať na mieste, kde sú plné slnka a nie sú skryté v tieni alebo pod inými vyššími rastlinami.

Čo sa týka teploty, oleandrom sa nedarí v zime ani pri počasí pod 5 stupňov Celzia pod nulou.

Ak sa chystáte pestovať oleander v črepníku, vyberte si jeden aspoň 20 litrový, aby mal dostatok miesta na dobrý rast.

Propagujte oleander odrezkami (stonkami)

Oleander sa dá pestovať pomocou stonky alebo semien, ale odrezky stoniek sú dostupnejšie a zaručujú úspech.

Najlepší čas v roku na odber odrezkov oleandra je leto, keď sú odrezky stoniek čerstvé z vegetácie, je to najlepšia možnosť. Ak sú vhodné podmienky, môžu sa vysadiť kedykoľvek, ale leto zvyšuje šance na úspech.

množiť pestovať oleander

Zbierajte odrezky stoniek oleandra na výsadbu. Majte na pamäti, že nie všetky odrezky sú vhodné na pestovanie. Najlepšie sú ešte nekvitnuté vetvičky.

Odrežte konáre 4 až 8 palcov od vrcholu zrelej oleandrovej rastliny. Po druhé, pripravte odrezok na rozmnožovanie odstránením všetkých listov okrem hornej 1/4 zo stonky.

množiť pestovať oleander

Nepoškodzujte stonku príliš hlbokým rezom; namiesto toho nechajte púčiky listov odrezané. To podporuje tvorbu koreňov.

Urobte priečny rez na spodnej časti stonky a odstráňte kôru rýchlosťou asi 2 cm. Ak sa chystáte urobiť viac ako jeden rez, pripravte si jednotlivé kvetináče, pomôže to nepoškodiť vyhradené korene v čase presádzania.

množiť pestovať oleander

Použite záhradnú pôdu zmiešanú s kompostom, aby ste jej dali viac potravy. Odrezky zasaďte do každého črepníka, zahrabte ich asi 5 cm do pôdy, ihneď zalejte a črepníky nechajte na mieste, kde dostávajú svetlo, ale nie priame slnko, kým sa im vyvinú korene.

Po mesiaci alebo niekoľkých týždňoch, keď vyrastú nové listy, môžete ich presadiť do väčšieho kvetináča alebo do záhradnej zeminy.

Ako presadiť oleander

Ak si všimnete, že korene presakujú pod črepníkom, pôda rýchlo vysychá alebo rastlina začína vädnúť, znamená to, že ju musíte presadiť.

Presádzanie poskytuje rastline novú pôdu a viac priestoru na rast, ale je to aj chúlostivý proces, ktorý, ak nie je vykonaný správne, môže rastlinu zabiť.

Po získaní nového širšieho kvetináča otočte oleandrovú rastlinu nabok, držte stonku a jemným poklepaním na dno kvetináča ju uvoľnite.

Korene môžu byť navinuté okolo črepníka, preto odstrihnite všetky extra dlhé, zhnité korene. Po každom strihu sterilizujte nožnice, aby ste zabránili prenosu baktérií.

Oleander opatrne vložte do nového kvetináča a zvyšný priestor vyplňte kompostom na báze pôdy. Nie je vhodné presádzať oleander v období extrémneho počasia, ako je zima, ale pri vysokých teplotách, napríklad na jar.

Starostlivosť o oleander

starostlivosť o pestovanie oleandrov

Svetlo

Oleander preferuje plné slnko. Znáša aj polotieň, no jeho olistenie nebude také husté. Znáša aj teplo, sucho, vietor a pobrežné podmienky.

Poschodie

Pre najlepšie výsledky vysádzajte do dobre odvodnenej pôdy. Oleandrové kríky sa dokážu prispôsobiť mnohým typom pôdnych podmienok: chudobným, piesočnatým pôdam a rôznym úrovniam pH pôdy.

Oleandre uprednostňujú zásadité pôdy, ale môžu rásť v kyslých alebo neutrálnych pôdach, pričom sa prispôsobujú hodnotám pH medzi 5,0 a 8,3. Pred výsadbou skontrolujte pH pôdy. Ak je pôda príliš kyslá, primiešajte mletý vápenec, lastúry ustríc alebo drevený popol.

Zavlažovanie

Je potrebné mierne zavlažovanie. Premoknutie bez dostatočnej drenáže však môže spôsobiť hnilobu a žltnutie listov.

Zalievajte vždy, keď vyschne prvý palec pôdy. Ak presádzate oleander z jedného črepníka do druhého, zvoľte väčšiu nádobu s drenážnymi otvormi, aby ste zabránili encystácii rastliny.

Pass

Nakŕmte chudobnú pôdu miernou dávkou vyváženého hnojiva počas prvej jari rastliny a potom každoročne miernym hnojením. Odteraz zavedený oleander veľa nenakŕmi.

Odporúča sa použiť 10-10-10 granulované hnojivo alebo akékoľvek hnojivo bohaté na draslík, ako je kompost.

Črepníkový oleander vyžaduje hnojivo každé štyri až šesť týždňov. Pôda, v ktorej sa oleander nachádza, môže v záhradách na prvej jari stratiť svoje živiny, preto je vhodné stratené živiny nahradiť hnojivom.

Teplota a vlhkosť

Oleander znesie slabé mrazy a teploty až do mínus 5 stupňov Celzia. V klimatických podmienkach, kde sú teploty nižšie, pestujte rastlinu v nádobe a preneste ju na zimu do interiéru.

Prerezávanie

Najlepší čas na prerezávanie oleandrov je koncom zimy, tesne predtým, ako sa objaví nový rast. Oleandre kvitnú v lete na nových prírastkoch.

Odštipnite konce mladých stoniek, aby ste zabránili ich krehkosti a podporili ich rozvetvenie. Ostrihajte aj poškodené alebo choré konáre.

Hibernácia

Prineste oleander vypestovaný v nádobe do interiéru v chladnejších oblastiach. Pred príchodom zimy krík veľkoryso zrežte asi o dve tretiny.

Ak sa rastlina usadí v zemi, opatrne vykopte korene, aby ste ju zdvihli zo zeme. Rastlinu zasaďte do kvetináča s dobrou pôdou a presuňte ju na miesto, ktoré je chránené, ale je plné slnka, ako je veranda alebo garáž s oknom.

Mory a choroby

Listy oleandra obsahujú latex a rastlinné extrakty sú silným insekticídom. Z tohto dôvodu majú len zriedka vážne problémy s chorobami alebo škodcami. Sú obzvlášť odolné voči verticiliovému vädnutiu. Napriek tomu si dávajte pozor na vošky, múčniky a múčniky.

Najškodlivejšími škodcami sú húsenice oleandrov. Dospelé húsenice môžu šplhať po stenách priľahlých budov a množiť sa v blízkosti odkvapov. Odstráňte kvetné puky, aby ste ovládli ďalšiu generáciu, ktorá by mohla zjesť všetky listy z rastliny za týždeň alebo dva.

Je oleander toxický?

pestovať oleander

Všetky druhy oleandrov sú jedovaté, pretože táto rastlina obsahuje toxické srdcové glykozidy. Nemali by ste ani vdychovať dym z horiaceho oleandra.

Keď ho zje zviera alebo človek, môže oleander poškodiť srdce, krv, zrak a tráviaci systém. Ovplyvňuje aj nervový systém, čo môže viesť k depresii. Tieto príznaky môžu pretrvávať jeden až tri dni, kým spôsobia smrť.

Podľa štúdie publikovanej Senaka Rajapakse v roku 2009 (prostredníctvom Národnej lekárskej knižnice) neexistuje prvá pomoc pri otrave oleandrmi; najlepším liekom je vyhľadať odbornú pomoc hneď po požití.

Môže byť tiež zaujímavé prečítať si: Metódy rozmnožovania africkej fialky cez list.

Okrem toho sa neodporúča pestovať oleander v krajinách susediacich so školami, farmami alebo domami, kde žijú deti, zvieratá a domáce zvieratá.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: