Záhradné plodiny

Ako pestovať figovník v črepníku

Ako pestovať figovník v črepníku
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Figovník (Ficus carica) vyzerá skvele so svojimi lesklými listami, keď nerodí, a keď nerodí, môžete sa tešiť z chutnej úrody. Chcete čerstvú zásobu fíg v kompaktnom priestore? Tu je všetko o pestovaní figovníka v kvetináči a starostlivosti oň.

pestovať figu v kvetináči

Propagácia fíg

Najlepší spôsob, ako rozmnožiť figovník na pestovanie v nádobách, je odrezkami (stonkami). Na jeseň alebo v zime odoberte 6-palcové odrezky zo zdravého stromu a zasaďte ich do nádoby s kvalitnou kvetináčovou zmesou.

Mali by ste ich držať v tieni a na teplom mieste, kým nenarastú nové listy, a často zalievať, aby bola pôda vlhká. Po niekoľkých týždňoch, keď uvidíte rast nových listov, môžete ich presadiť do väčšieho kvetináča.

V tomto čítaní sa zameriame na to, ako pestovať figovník v nádobe. Ak sa však chcete dozvedieť viac o rozmnožovaní odrezkami, prečítajte si nasledujúci článok: Ako vypestovať figovník z odrezkov (stoniek).

Ak nechcete čakať, máte tiež možnosť získať dobre pestovanú rastlinu zo škôlky alebo záhradného centra.

Ideálny črepník na pestovanie figovníka

pestovať figovník v kvetináči

Pri pestovaní figovníka v črepníku si musíte vybrať veľký, nie je vhodné začínať s malým a potom ho presádzať nasledujúci rok, figovník, keď už bude mať vyvinutý dobrý systém radikulárny neznáša dobre transplantácie.

Preto je vhodné zvoliť črepník široký 30 až 40 cm a rovnako hlboký, vyrobený z akéhokoľvek materiálu, ako je hlina, keramika alebo dokonca drevo.

Uistite sa, že nádoba má dostatok drenážnych otvorov, aby mohla prebytočná voda vytiecť.

V prípade, že nemáte jednu z odporúčaných veľkostí, môžete svoj figovník pestovať v menšom kvetináči, ale zvážte vykonanie transplantácie skôr, ako bude dostatočne veľká, nezabudnite, že čas na to je na jeseň alebo v zime.

Tip: Zvážte zasadenie figovníka do kvetináča na kolieskach pre ľahkú mobilitu. Môžete použiť stojan na rastliny na kolieskach, ktorý si môžete kúpiť v každom železiarstve, záhradnom centre alebo dokonca v škôlke.

Pestovanie figovníka v kvetináči

pestovať figovník v kvetináči

Kedy transplantovať

Bez ohľadu na to, či ste si figovník vypestovali z odrezku alebo ho kúpili, ideálny čas na presadenie figovníka je od jesene do konca zimy.

Ideálne je robiť to na mieste, kde nie sú veľmi nízke teploty, v priemere 10 C je v poriadku. Potom, keď príde jar, ho môžete premiestniť von, aby pokračoval v normálnom raste.

Umiestnenie

Aby bol váš figovník zdravý, nájdite správnu rovnováhu medzi tieňom a svetlom. Nevystavujte ho silnému slnečnému žiareniu a uistite sa, že dostane dostatok ranného slnka. Pre bohaté rodenie musí strom dostať aspoň 4 až 6 hodín svetla denne.

Skúste ho chrániť pred silným vetrom, pretože jeho krehké konáre majú tendenciu sa ľahko lámať.

Poschodie

Figovník nie je náročný na pestovateľské médium a dobre sa mu darí v bežnej záhradnej pôde.

Najlepšie sa však darí dobre prevzdušnenej, rýchlo priepustnej pôde. Piesočnato-hlinité pestovateľské médium s pH 6,0 až 8,0 urobí s týmto stromom zázraky.

Pass

Na pestovanie figovníka v kvetináčoch používajte každé 4-5 týždňov na jar a začiatkom leta hnojivo s vysokým obsahom dusíka.

Z času na čas môžete cez pôdu pridať aj kompost a mulč, pretože to pomôže stromu lepšie udržať vlhkosť, alebo použite banánové šupky a tekutý kompostový čaj.

Dôležité: vyhnite sa kŕmeniu figovníka počas zimy, začnite ho kŕmiť na jar av lete.

Zavlažovanie

Strom má rád vlhkú pôdu. Počas plodenia sa uistite, že pôda nie je príliš suchá. Zalievajte, keď je vrchná vrstva mierne suchá.

Keď začne plodiť, uistite sa, že je dostatok vody, aby ovocie zostalo šťavnaté.

Keď figovník prestane prinášať ovocie, znížte zálievku na raz za 10 dní a potom ju postupne zvyšujte, keď začína jar, v závislosti od toho, aké horúce je počas dňa.

Prerezávanie

Na rozdiel od väčšiny ovocných stromov figovníky nevyžadujú pravidelný rez. Zrežte rastlinu, aby si zachovala svoj tvar a veľkosť. Z času na čas tiež odrežte poškodené listy a stonky.

Teplota

Ideálna teplota na pestovanie figovníka je 15 až 24 C (60 až 75 F). Uistite sa, že rastlina nie je dlhodobo vystavená teplotám pod 32 F (0 C). Na druhej strane, v lete ľahko prežije teploty až do 38 C (100 F).

Starostlivosť o črepníkový figovník

pestovať figovník v kvetináči

Zimná starostlivosť

Ak žijete vo veľmi chladnom podnebí s dlhotrvajúcimi mrazmi, musíte figovník počas zimy chrániť, najlepšie by bolo premiestniť ho do interiéru po prvých jesenných mrazoch. Vyberte si miesto, napríklad v garáži, pivnici alebo kôlni, alebo tam, kde nie je teplo.

Vhodným miestom bude miesto s oknom, ktoré dostane dostatok slnka. Uistite sa, že rastlina nie je vystavená studenému prievanu.

Keď nebezpečenstvo mrazov pominie, môžete kvetináč presunúť von na zvyšok vegetačného obdobia.

Vyhnite sa nadmernému zavlažovaniu svojho spiaceho figovníka, aby ste predišli hnilobe a iným problémom. Ako sme spomenuli vyššie, ideálne je polievať figovník počas zimy približne každých 10 dní.

Mory a choroby

Buďte opatrní s roztočmi a molicami. Najlepší spôsob, ako sa ich zbaviť, je použiť silný prúd vody a roztok neemového oleja. Alebo roztok vody a trochy saponátu, denne namočte napadnutú časť, kým nezmizne.

Vyhýbajte sa vrchnému zalievaniu, aby ste eliminovali možnosť výskytu hnedých škvŕn na listoch. Rastlinu zalievajte vždy od základne.

Úroda fíg

pestovať figy v kvetináči

Ak žijete v teplom podnebí, strom môže plodiť dvakrát: raz koncom jari alebo začiatkom leta až do jesene.

Nasadzovanie plodov však veľmi závisí aj od odrody, ktorú pestujete. Zrelé plody sú mierne mäkké na dotyk a majú rozštiepenú šupku.

Zopár zaujímavých faktov o figovníku

  • Figovníky nekvitnú. Vo vnútri plodov figovníka sú malé kvety.
  • Figy sú ovocie veľmi bohaté na vápnik a vlákninu. Sú známe aj ako jedlo bohov.
  • Figy môžu byť výborným doplnkom do pečiva, pretože dobre udržujú vlhkosť.
  • Figové pyré možno použiť ako náhradu oleja a masla v receptoch na pečenie.
  • Je známy fakt, že sušené figy chutia dobre, ale čerstvé figy chutia ešte lepšie!

Články súvisiace s figovníkom:

Ako pestovať figovník z odrezkov (stoniek)
Ako a kedy pestovať figovník

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: