Záhradné plodiny

Ako pestovať a pestovať gaštany organicky

Ako pestovať a pestovať gaštany organicky
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Gaštan (Castanea sativa) je strom silného vývoja, ktorý môže dosiahnuť výšku 20 až 25 metrov. Je to jeden z najkrajších ovocných stromov v našich záhradách, ktorý okrem chutných plodov ponúka aj štedrý a príjemný tieň. Pestovanie gaštanov je pomerne jednoduché na úspešné uskutočnenie, postupujte podľa nižšie uvedených tipov a môžete zbierať krásne gaštany vo svojej záhrade.

Zhrnutie

 • Botanický názov: Castanea sativa
 • Bežný názov: Gaštan
 • Čeľaď: Juglandaceae
 • Výška: 20 až 30 m vysoká
 • Olistenie: Rozhodnuté
 • Kôra: Hladká, šedá
 • Drevo: Tvrdé a známe svojou vysokou kvalitou
 • Kvety: Gaštan je samoopelivý, samičie kvety sú biele a samčie žlté.
 • Ovocie: Gaštany sú zoskupené po 2 alebo 3 v ostnatej a zelenej obálke
 • Vystavenie: Na slnku a teple pre lepšiu plodnosť
 • Pôda: Gaštan môže rásť takmer kdekoľvek, okrem vápenatej alebo nadmerne ťažkej pôdy.
 • Odolnosť: -20 °C. Rustikálne rastie vo väčšine regiónov, ale potrebuje teplo, aby prinášalo dobré ovocie.

Ako pestovať gaštany

Gaštany je pred výsadbou vhodnejšie uchovávať vo vlhkom prostredí. Na uľahčenie klíčenia ich môžete nechať namočené 48 hodín.

Semeno zasaďte naplocho, klíčite vodorovne, ako sa to zvyčajne stáva, keď ovocie padá zo stromu. Semená zasiate do jednotlivých kvetináčov, aby bolo neskoršie presádzanie jednoduchšie, a to aj vtedy, ak chcete, aby ste mohli zasiať na miesto, kde chcete, aby váš gaštan rástol, ale musí sa o ňu dobre starať, aby ju rastliny okolo rýchlo nenapadli.

Hĺbka by mala byť trojnásobkom veľkosti plodu, teda asi 3-4 centimetre. Navlhčite pôdu pred a po inštalácii osiva. To uľahčuje zakorenenie a lepšie usadenie.

Ak sa sadenica nezakorenila, pred presadením počkajte, kým neuplynie prvé výročie stromčeka

Výsadba a presádzanie gaštanov

Najlepšie na jeseň vysádzajte mladé gaštany, aby mali čas usadiť sa, kým vegetácia opäť nezačne rásť. Nezabudnite sadiť gaštan popoludní, keď slnko nesvieti priamo na miesto pestovania Nikdy to nerobte na poludnie alebo pri silnom slnku.

Potom vykopte jamu, ktorá je širšia ako hlboká. Ak pôda nie je príliš kompaktná, na šírku 60 cm stačí výška 30-40 cm. Veľkosť rýľa vám dobre ukáže ideálnu hĺbku.

Umiestnite strom na miesto tak, že jeho korene roztiahnete po celom povrchu dna jamy. Nie je potrebné ich orezávať, pokiaľ nie sú naozaj poškodené.

Naplňte dieru zmesou vykopanej zeminy a zeminy z kvetináča. V polovici nalejte trochu dažďovej vody, aby ste vytlačili všetky vzduchové bubliny. A dokončite vypĺňanie.

Umiestnite pevný kolík rovnobežne so stromom a vždy smerom k prevládajúcim vetrom. To pomôže gaštanu rásť rovno a nebude ho ovplyvňovať vietor.

Ak je dvor otvorený do okolitej krajiny, zvážte inštaláciu plota, aby ste zabránili králikom, zajkom alebo jeleňom v noci okusovať kôru.

Počas prvého roku pestovania svoj mladý gaštan pravidelne polievajte, aby sa usadil. V nasledujúcich rokoch už nebude polievanie!

Kedy a ako zbierať gaštany

Gaštany sa nezbierajú zo stromu; len tie, ktoré spadli na zem, musíte pozbierať sami. Niektorí otriasajú spodnými konármi, aby spadli, a kladú na zem sieť, aby sa dali ľahšie získať.

Prerezávanie gaštanov

Nechajte mu voľnosť, aby si rozvinul svoje parohy. Spodné konáre odrezávajú len vtedy, keď sú ešte mladé, aby podporili ich rast.

Vyhýbajte sa veľkým rezom. Veľké rany sa nehoja dobre. Okrem toho rez neprospieva rodeniu, čo je o dôvod viac obmedziť rez na prísne minimum.

Odrody gaštanov

Špecializované škôlky ponúkajú asi päťdesiat odrôd gaštanov, všetky zo štepených stromov na získanie veľkých gaštanov.

V prvom rade vyberte si odrodu prispôsobenú pôde a podnebiu vášho regiónu, pričom nezabúdajte, že budete sadiť tento gaštan strom a bude na tom mieste žiť po stáročia. Potom sa zaujímajte o kvalitu ovocia.

Môže byť zaujímavé prečítať si aj: Ako vypestovať orech z orecha.

Gaštany neocenia samotu, potrebujú partnera, aby dobre rástli. Ak zasadíte iba jeden, uistite sa, že vo dvoroch vašich susedov alebo v okolitých lesoch rastie viac gaštanov. V opačnom prípade je potrebné vysadiť viac ako jeden v blízkosti.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: