Tipy do záhrady

Ako a kedy polievať záhradné a zeleninové rastliny

Ako a kedy polievať záhradné a zeleninové rastliny
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Koľko by som mal zalievať rastliny v mojej záhrade? Niektorí záhradkári to robia skoro ráno, iní neskoro večer. Iní sa konečne netrápia toľkými otázkami; „Vodu, keď mám čas! » Mali by ste však vedieť, že čas, v ktorom sú rastliny zalievané, je rozhodujúci pre ich správny vývoj.V závislosti od času, kedy sú rastliny polievané, môžeme mať v prípade sadu veľké produkčné straty. V tomto článku vás naučíme, ako správne zalievať rastliny a kedy by ste to mali robiť počas dňa, aby ste mali veľmi produktívnu záhradu alebo sad.

Voda v správnom čase

Na jar, Na jeseň a v zime zalievajte rastliny a zeleninu ráno, pretože nočný chlad je výraznejší, ak je zem je mokrá. Mnohé rastliny sú na to citlivé.

V lete by samalo zalievať neskoro popoludní alebo večer. Obmedzíte tak straty vody odparovaním.

Zásadný bod; Nemali by ste polievať svoju záhradu počas najteplejších hodín dňa, najmä ak namočíte lístie. Kvapky vody majú efekt zväčšovacieho skla. Slnečné lúče môžu spáliť listy. A odparovaním sa stratí veľká časť vody používanej na zavlažovanie.

Ako často zalievať rastliny?

Málo rastlín má rado príliš veľa vody, príliš často. Príliš veľa vlhkosti je zlé pre pôdny život a podporuje choroby, najmä huby, ktoré prenikajú cez korene.

V záhrade sa pri prílišnej zálievke zaplaví aj zelenina, väčšinou bez chuti.

Myšlienka je zalievať menej často, ale vo väčších množstvách. Takže môžete svoj systém kvapkovej závlahy bezpečne upustiť od konvenčnej závlahy.

Ideálna frekvencia zavlažovania je raz týždenne uprostred leta, každých 10 dní, ak ste si osvojili zvyk zakrývať mulčovacie kríky a zeleninu . Menej častým zalievaním nútite rastliny zapustiť hlbšie korene, aby získali vodu, a preto budú menej závislé na vašej starostlivosti.

Ako správne používať kanvu?

  • Pre mladé plodiny a novovysadené rastliny zalievajte veľmi jemnými zrážkami. Môžete ho dokonca nasmerovať nahor, aby ste zaliali väčšiu plochu.Majte na pamäti, že v prípade sadeníc a novonarodených sadeníc by ste mali zalievať, aby sa pôda navlhčila, nikdy nenechajte vytvárať príliš veľké kaluže, ak sa tvoria, počkajte, kým voda opadne.
  • V prípade plodín a rastlín, ktoré sú už na svojom mieste dlhší čas, sa zavlažovanie vykonáva cez hrdlo postrekovača. Niečo veľmi dôležité, čo treba mať na pamäti; voda sa vždy privádza k päte rastliny, pričom dbajte na to, aby ste nezmáčali listy. Toto jednoduché gesto zabraňuje rozvoju chorôb.

Opatrne aj na silu prúdu a špliechania, ak je sprchová hlavica príliš ďaleko od zeme.

Akú kapacitu sprchy si môžete vybrať?

V záhrade je ideálny objem 10 alebo 11 litrov, aby ste nemuseli príliš veľa prechádzať tam a späť medzi rastlinami, ktoré sa majú polievať, a kohútikom alebo zbernou nádržou na dažďovú vodu.

Musíte byť však fit, aby ste uniesli ekvivalent 10 alebo 11 kíl plus hmotnosť samotnej sprchy.

Na polievanie vysokých alebo črepníkových rastlín je preto vhodnejšia menšia zálievka. S kapacitou 5, 3 alebo aj 2 litre bude ľahší a vy budete lepšie kontrolovať množstvo nalievanej vody. Aby ste ho naplnili, budete však musieť cestovať stále viac.

Zavlažovať vodou z vodovodu alebo dažďovou vodou?

To je vždy veľká dilema. Ale zo zrejmých ekologických dôvodov, kvôli odľahčeniu účtu za vodu a tiež kvôli vodnému kameňu a chlóru v mestskej vode, je lepšie používať dažďovú vodu Môžete ju skladovať vo veľkom rekuperátore vody napojenom na zvod zo strechy vášho domu.

Vedľa tejto nádrže sa odporúča umiestniť 100 litrový odpadkový kôš, ktorý možno použiť ako nádrž. Ponorením zálievky priamo do nej ju rýchlejšie naplníte.Voda bude mať tiež vždy izbovú teplotu, čo je v zime dôležité, aby ste predišli teplotným šokom pre vaše rastliny.

Môže byť zaujímavé prečítať si aj: Ako zbierať a skladovať dažďovú vodu na zavlažovanie.

Ak je vaša záhrada veľmi veľká, môžete zálievku nahradiť ponoreným čerpadlom v nádrži. Po pripojení k záhradnej hadici s hubicou je naozaj praktické a ekonomické všetko rýchlejšie polievať.

V prípade, že nemôžete zachytávať dažďovú vodu a musíte použiť vodu z vodovodu, je vhodné ju podávať v nádobe a nechať 24 hodín odležať, aby sa odparil chlór a iné chemické látky.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: