Tipy do záhrady

Prírodné metódy na zlepšenie pôdy v záhrade

Prírodné metódy na zlepšenie pôdy v záhrade
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Permakultúra, inšpirovaná pozorovaním prírody, má čím zviesť nejedného záhradníka. Tento typ záhradníctva sa ukazuje ako oveľa menej pracný a často poskytuje lepšie výsledky z hľadiska kvality a kvantity. Preto vás dnes naučíme pripraviť pôdu pre biozáhradu a najpoužívanejšie prírodné metódy na regeneráciu a zachovanie pôdy pre bioplodiny takmer bez námahy. Tieto metódy, inšpirované permakultúrou, pomáhajú mať veľmi bohatú, zdravú a výživnú pôdu pre záhradné rastliny.

Príprava pôdy pre biozáhradu

Keď začínate s biozáhradou, musíte pôdu pripraviť raz a navždy (alebo takmer!). Ak sú holé alebo pokryté niekoľkými nežiaducimi jednoročnými alebo viacročnými burinami, by sa mali uvoľniť bez otáčania pomocou zubového hladidla…

Tip: Kartón môžete vrstviť na jeseň, aby ste si uľahčili prácu v zime. To oslabuje burinu tým, že ju zbavuje svetla. Pozor, musíte použiť surový kartón, teda bez atramentov.

Kartónový mulč pritiahne aj dážďovky a iné mikroorganizmy, ktoré okusujú celulózu. Medzi ich príchodom a odchodom prekypujú a prevzdušňujú pôdu Od začiatku jari teda budete mať živú, prevzdušnenú a ľahko spracovateľnú pôdu.

Ak sa príroda skutočne zmocnila pôdy, pokryje sa nežiaducimi rastlinami a vrchných pár centimetrov pôdy je domovom mnohých zamotaných koreňov (ako sú napríklad korene žihľavy).Odhadzujte pomocou ozubenej lopaty Rozbite hrudy pomocou háku na hnoj alebo pazúrov a odstráňte čo najviac koreňov. Prácu dolaďte hrabľami.

Pôdu obrábajte čo najmenej

Pozorovaním prírody, najmä lesov, vedci zistili, že semená vyprodukované stromami padajú na zem, klíčia a ľahko sa zakoreňujú bez vonkajšej pomoci. Je to spôsobené kvalitou lesnej pôdy, ktorá je často bohatá a úrodná. Skladá sa z humusu, ktorý vzniká prirodzenou degradáciou rastlinného a živočíšneho odpadu.

Je to živá pôda, ktorá obsahuje mimoriadne pestrú mikrofaunu; baktérie, huby, riasy, nematódy, dážďovky, pseudoškorpióny atď. Práve tieto organizmy premieňajú odpad na humus a teda na výživnú hmotu, ktorú môžu rastliny asimilovať.Bez nich by sa rastliny nedokázali uživiť. Preto je úloha tejto mikrofauny nevyhnutná.

Keď teda oráte alebo obraciate pôdu, pochováte povrchové mikroorganizmy, ktoré potom odumrú a už nehrajú svoju úlohu pri rozklade organickej hmoty. To isté platí o mikroorganizmoch z hlbín, ktoré po dosiahnutí povrchu odumrú, a preto už nebudú môcť zohrávať svoju úlohu pri degradácii organickej hmoty. Preto je veľmi dôležité neprevrátiť zem, Len ju musíte uvoľniť

Neorať pôdu

Mnohé poľnohospodárske a záhradnícke postupy poškodzujú pôdny život a môžu dokonca viesť k tomu, že sa stáva sterilným. Preto by sa pri ekologických plodinách malo hlbokej orbe a orbe vyhýbať najmä preto, že:

 • Vystavuje pôdu vzduchu, chladu a suchu, a preto zabíja mnohé mikroorganizmy a živočíchy, ktoré prispievajú k úrodnosti pôdy.
 • Produkuje tiež tisíce spiacich semien nežiaducich burín, ktoré potrebujú len trochu svetla, aby hromadne vyklíčili.
 • Pôda je ochudobnená a pokrytá nežiaducimi rastlinami na úkor úrody.
 • Potom to vyžaduje viac hnojív, pletie a práce.

Zlepšite pôdu organickým mulčom

Pôda organickej záhrady musí byť na obraz a podobu prírody, Pôda nikdy nesmie zostať holá Základná podmienka pre udržať ho pri živote a plodnosti.Mulčovanie (alebo mulčovanie) je potom výborný spôsob, ako pôdu prikryť, ale aj vylepšiť.

Mulčovanie pozostáva z pokrytia pôdy organickým materiálom:

 • Chráni podlahu pred poveternostnými vplyvmi, ktoré ju ťahajú, a pred výkyvmi teplôt.
 • Znižuje potrebu vody obmedzením vyparovania.
 • Obohacuje pôdu o humus, keď sa rozkladá.
 • Uprednostňuje prítomnosť pomocného hmyzu, ako sú dážďovky, ktorých galérie zlepšujú prevzdušňovanie pôdy.

Z čoho sa mulč skladá?

 • Pokosený trávnik, ktorý je bohatý na dusík
 • Zbytky zo záhradného prerezávania, tiež bohaté na dusík (nedávajte rastliny, ktoré majú odkvitnuté alebo zasiate semená)
 • Odumreté lístie, ktoré prinesie uhlíkatý materiál. Pozor na silné listy (magnólia grandiflora), ktoré sa zle odbúravajú alebo sú bohaté na triesloviny (dub alebo borovica).
 • Seno bohaté na dusík alebo slama bohatá na uhlík
 • BRF (štiepené drevo) poskytuje najskôr uhlík a po kompostovaní potom dusík. Jemným rozdrvením zvyškov orezávania sa získa dobrý BRF.

Kúpanie komerčného mulča však môže nahradiť nedostatok „domácich“ materiálov.

Poznámka: Ak pestujete na balkóne, nezabudnite mulčovať aj kvetináče a kvetináče.

Kompost na zlepšenie pôdy

Používanie kompostu je v ekologických záhradách nevyhnutné, má veľké výhody pre pôdu a rastliny:

 • Zlepšuje úrodnosť a charakter pôdy z dlhodobého hľadiska, pričom postupne uvoľňuje jej výhody.
 • Zlepšuje štruktúru pôdy
 • Umožňuje lepšiu priepustnosť vody a vzduchu (najmä v ílovitých pôdach).
 • Ponúka lepšie zadržiavanie vody (najmä v piesočnatých pôdach).
 • Poskytuje živiny
 • Upravuje kyslosť pôdy
 • Zvyšuje biodiverzitu a biologickú aktivitu
 • Obmedzuje vývoj patogénov
 • Podporuje symbiotické vzťahy (užitočné väzby medzi rastlinami, mikrofaunou, baktériami a hubami).

Jediné potrebné vybavenie je kompostér, ktorý si môžete vyrobiť sami alebo si ho môžete kúpiť v obchode. Existuje mnoho modelov kompostérov, prispôsobených všetkým potrebám a všetkým povrchom, aj tým najmenším:

Klasický kompostovací kôš: vyrobený z dreva alebo plastu, od 200 do 900 l podľa vašich potrieb.

Kuchynský kompostér: kompaktnejší a ideálny na kompostovanie aj v bytoch.

Vermikompostér:, ktorý využíva činnosť červov na urýchlenie rozkladu odpadu. Tu sa dozviete viac o tom, ako vyrobiť a používať vermikompost.

Poznámka: Čas potrebný na výrobu dobrého hnojiva sa líši v závislosti od jeho zloženia. Pohybuje sa od niekoľkých mesiacov do dvoch rokov. Váš kompost je pripravený na použitie, keď vyzerá ako pekný čierny kompost.

Ako sa vyrába kompost? V tomto odkaze vás naučíme všetko o tom, ako vyrobiť a používať organický kompost.

Zlepšenie pôdy pomocou zeleného hnojenia

Niektoré rastliny, ktoré rastú v záhrade, sa nazývajú „zelené hnojenie“, nepestujú sa na jedenie, ale pre svoju schopnosť zlepšiť úrodnosť pôdy a tým nakŕmiť ostatné rastliny v záhrade. Všeobecne sa používajú listnaté rastliny, ako je mangold, šalát, špenát, kapustné listy atď.

Zelené hnojenie je obzvlášť užitočné na zlepšenie pôdy v ekologických záhradách. Zelené hnojenie zasiate pred alebo po plodinách umožňuje predovšetkým nikdy nenechávať pôdu holú.Potom sa pokosia a nechajú zhniť na mieste na záhradnej pôde, rovnako ako mulč.

Jeho výhody sú viaceré

 • Počas rastu sa jej korene podieľajú na prevzdušňovaní pôdy, čo je nevyhnutné pre jej úrodnosť a priepustnosť.
 • Niektoré zelené hnojivá majú schopnosť viazať dusík zo vzduchu v pôde, a tak kŕmiť iné rastliny.
 • Ostatné zelené hnojenie je schopné asimilovať draslík a fosfor z horninových častíc v pôde pred ich uvoľnením pri rozklade.

Tieto tri prvky sú nevyhnutné pre rast rastlín. Sumarizovať:

 • Dusík bude podporovať vývoj dreva a listov.
 • Fosfor uľahčí rast koreňov.
 • Potaš podporuje kvitnutie a tým aj plodnosť.

Práve tieto tri prvky sa nachádzajú pod známym názvom NPK v komerčných hnojivách (N: Dusík, P: Fosfor, K: potaš). Poznámka: Ak zelené hnojivá účinne zlepšujú pôdu, odporúčaná technika je stále striedanie plodín.

Striedanie plodín na ochranu pôdy

Striedanie plodín je veľmi stará metóda, v súčasnosti takmer zabudnutá. Ako hovorí slovo, pozostáva z rotácie plodín rok čo rok.

Myšlienka je neopakovať rovnaké miesta pestovania pre rovnakú rodinu rastlín, napríklad tam, kde pestujeme paradajky, za rok Ďalej môžeme sadiť strukoviny, alebo tam, kde sadíme kukuricu, môžeme sadiť kapustu.

Zaujímavé môže byť aj čítanie: Ako pripraviť záhradu na príchod jari.

Malo by sa to urobiť, aby ste zachovali a dokonca pridali živiny do pôdy, strukoviny poskytujú dusík pri výsadbe, ale tekvica absorbuje veľa dusíka , takže tekvice môžeme vysadiť tam, kde sa vlani pestovali strukoviny alebo naopak.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: