Starostlivosť o rastliny

Ako sadiť a pestovať organické olivovníky (olivovníky).

Ako sadiť a pestovať organické olivovníky (olivovníky).
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Olivovník je zdrojom potravy pre obyvateľstvo a je symbolom slnečného prostredia. V oblastiach s miernymi zimami a chránených polohách prináša krásu svojich striebristých listov a olív. Dnes si povieme niečo o výsadbe a pestovaní olivovníkov. V tomto článku sa dozviete, ako vysádzať a klíčiť olivové kôstky, tiež uvidíme, ako a kedy pestovať olivovníky a akú starostlivosť si tento vzácny strom vyžaduje pre jeho prínos pre naše zdravie a pre olej, ktorý sa bežne používa pri varení.

Prezentácia olivovníka

Olivovník je prírodný strom s plodmi bohatými na olej a s veľkou nutričnou hodnotou, ktorý sa pestuje po celé generácie. Olivovník je pomaly rastúci strom, ktorý odolá prudkému slnku, vďaka čomu môže kvitnúť a prinášať plody aj v chudobných a suchých pôdach.

Llisty sú vždyzelené a odolné, striebristo sivé. Listy olivovníka, ostré a špicaté, sú na slnku striebornejšie a hustejšie. Strom dorastá do výšky 15 až 20 metrov, keď nie je orezaný, pri pravidelnom reze zostáva medzi 6 a 10 m. Jeho kmeň, v mladosti hladký, je s vekom čoraz viac hrčovitý a popraskaný. Rastový zvyk olivovníka je vzpriamený, potom sa starnutím zaobľuje a jeho koruna sa rozširuje.

Kvitnutie olivovníka sa objavuje v lete, v malých bielych kvetoch, po ktorých na konci leta nasledujú vajcovité, zelené, vykôstkované ovocie. Tieto mäsité kôstkovice nazývané olivy sa zbierajú v rôznych štádiách zrelosti, končia dozrievaním a sčernejú.Z týchto lisovaných plodov sa získava jedlý olivový olej s mnohými výhodami. Olivy možno jesť aj surové alebo varené.

Ako zasadíte olivovník?

Hlavný problém spočíva v tvrdosti jeho kosti, ktorá bráni vode dostať sa k semenu. Na zabezpečenie čo najlepšieho klíčenia:

  • Vyber si olivové kôstky, ktoré na strome strávili najdlhší čas.
  • Skaristite kameň silným kovovým pilníkom.

„Znášanie“ spočíva v prezimovaní kostí s vlhkým pieskom v nádobe, ktorá je umiestnená na chladnom a vlhkom mieste. Takto budú olivové semená pripravené na jarné zasiatie.

Pri výsadbe olív dajte do každého kvetináča dobre odvodnenú pôdu a semienko zatlačte do stredu do hĺbky jedného centimetra. Pred vložením do zeme je celkom možné počkať, kým semená vyklíčia.

Akonáhle je jadro v zemi, je potrebné udržiavať substrát najskôr niekoľkokrát vlhký a potom ho postupne znižovať, pretože olivovník sa bojí prebytočnej vody viac ako sucho Olivovník by sa mal brať vonku len vtedy, keď nehrozí nebezpečenstvo mrazu, skoro na jar alebo v lete.

Kde zasadiť olivovník?

Olivovník je teplomilný strom Preto nie je odolný v oblastiach s chladnými zimami, pretože neznesie teploty pod -10°C. Mráz pri -15°C je smrteľný. Vždy však treba dbať na jeho ochranu v zime pri silných a dlhotrvajúcich mrazoch.

Vyhovuje jej obyčajná pôda, dobre priepustná, neutrálna, ale aj mierne kyslá či vápenatá. Podporuje chudobné a kamenisté pôdy, ak sú hlboké Koreňový systém olivovníka je silný a vysoko vyvinutý, čo mu umožňuje hľadať sviežosť a živiny najskôr v hĺbkach a potom vo veľmi širokej oblasti okolo vášho chodidla.

Plné slnko je najlepším miestom na zasadenie olivovníka, ktorý má rád teplo, aby mohol rásť a prinášať ovocie. Potrebuje veľa svetla. V regiónoch s nie príliš horúcimi letami nerodí ovocie.

Ako zasadiť olivovník?

Keď rastlina dosiahne 10 cm alebo viac, možno ju zasadiť na svoje konečné miesto, buď priamo do pôdy, alebo do veľkého kvetináča.

Na otvorenom priestranstve: Uistite sa, že pôda zostane dobre odvodnená počas celého roka, pretože olivovník neznáša stagnáciu vlhkosti a bude byť citlivejší na chlad v zle odvodnenej pôde. V prípade potreby pridajte hrubý piesok a štrk na odľahčenie pôdy.

V črepníkoch: V prípade plantáže v črepníkoch musí byť olivovník umiestnený v dobrej pôde umiestnením vrstvy štrku na dne nádoby, aby sa zabezpečilo lepšie odvodnenie. Rozhodnite sa pre veľkú nádobu, pretože korene potrebujú veľa miesta.

Ako zalievať olivovník

V pôde: Zalievajte v prvom roku obnovy a počas obdobia plodenia, ak je podnebie veľmi suché. Olivovník je odolný voči suchu a nemusí sa polievať, keď je dobre usadený v hlbokej pôde Obdobia sucha však môžu tiež brániť dobrej násadi plodov.

V kvetináčoch: Olivovník v kvetináčoch pravidelne zalievajte, keď je suché počasie.

Úroda olív

Olivy sa zbierajú od jesene až do zimy, v závislosti od požadovaného stupňa zrelosti. Čím skôr sa zbierajú, tým sú horkejšie. Keď sfarbia do fialova a potom sčernejú, obsah oleja v nich bude koncentrovanejší.

Môže byť tiež zaujímavé prečítať si: Metódy, ako veľmi jednoducho pestovať zázvor.

Olivy sa jedia surové alebo varené alebo sa premieňajú na jedlý olej s mnohými výhodami.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: