Záhradné plodiny

Ako pestovať grapefruit organicky

Ako pestovať grapefruit organicky
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Grapfruit (Citrus × paradisi) potrebuje na zber veľkých plodov veľa tepla po dlhú dobu. V niektorých zemepisných šírkach sa grapefruit častejšie pestuje vo veľkých nádobách. Výsadba uľahčuje rozmnoženie grapefruitového stromu bez rizika prenosu chorôb. Naučte sa ekologicky zasadiť a zasadiť grapefruitový strom. Tu uvidíme, akú starostlivosť potrebuje grapefruit a kedy ho zasadiť a vyklíčiť. Tiež vás naučíme, ako zasadiť grapefruit do kvetináča.

Zhrnutie

 • Vedecký názov: Citrus x paradisi
 • Čeľaď: Rutaceae
 • Farba kvetov: Biele kvety
 • Výsev: Jar
 • Výstava: Slnko
 • Typ pôdy: hlboká, čerstvá, bohatá na humus, dobre odvodnená.
 • Úroda: Črepníkové, záhradné, v kontajneroch, izolované
 • Listi: Evergreen
 • Choroby, škodcovia: Chrobáky, vošky, pavúky
 • Zavlažovanie: pravidelné
 • Dĺžka/výška: 3 až 5 m
 • Lekárske prednosti: Bohaté na vitamín C, antiseptické, antioxidačné.

Kde zasadiť grapefruitový strom?

Ako všetky citrusy, aj grapefruitový strom bude vysadený na otvorenom priestranstve. Vyberte si miesto, ktoré je veľmi slnečné a chránené pred vetrom. Ak sú zimy vo vašom regióne kruté, vyberte si kontajnerovú výsadbu, ktorá ju ochráni pred mrazom.

Ako pestovať grapefruit?

Vysádzanie grapefruitu Semená po zbere uchovávajte v chladničke až do správneho času na výsadbu, keď sa teploty udržia nad 20°. Na jar alebo začiatkom leta.

Na aktiváciu semiačok je nutný chlad Preto ich musíme skladovať v chladničke, ale pozor, aby nezmrazili, vložte semená grapefruitu do vzduchotesného vrecka a uchovávajte ich v najnižšej časti chladničky. Ak ste práve zozbierali semená a už je jar, skladujte ich aspoň dva týždne pred výsevom.

Kroky na pestovanie grapefruitu:

Naplňte debničku (záhon) zmesou zeminy z kvetináča a trochou riečneho piesku.

Pridajte prach z dreveného uhlia, aby ste zabránili výskytu možných kryptogamných chorôb.

Zmes dobre navlhčite.

Zasádzajte semená každých 5 cmdo zmesi, zatlačte ich na pár milimetrov a zasypte pôdou.

Zalejte škatuľu vodou a potom prikryte škatuľku sklenenou doskou alebo priesvitnou fóliou, kým nezačnú klíčiť.

Umiestnite sadenice na teplé, svetlé miesto, ale mimo priameho slnečného žiarenia.

Keď grapefruitové rastliny dosiahnu výšku asi 10 cm, môžete ich presadiť na ich konečné miesto alebo do väčšieho kvetináča .

Majte na pamäti, že ak grapefruit naklíčime, nebude rodiť štyri roky alebo dlhšie, aby sa tomu zabránilo, ovocné stromy sa musia naštepiť. Tu vysvetľujeme všetko o štepoch.

Ako zasadiť grapefruitový strom?

Presádzanie grapefruitu sa môže uskutočniť na jeseň alebo na jar. Ak už máte zaštepený grapefruitový strom a zasadíte ho do zeme, pridajte do pôdy zhnitý hnoj alebo kompost, aby ste ju obohatili a kŕmili grapefruity na niekoľko mesiacov.

Dávajte pozor, nezakopajte bod vrúbľovania, musí byť aspoň 5 cm od zeme. Nasmerujte štep mimo prevládajúcich vetrov, aby ste ho ochránili. Potom ho priviažte ku kolíku, aby ste podopreli krík a pomohli mu zapustiť korene. Substrát by mal byť bohatý na humus, dobre odvodnený a s nízkym obsahom vápenca.

Pestovanie grapefruitového stromu v črepníkoch

Na pestovanie grapefruitu v kvetináčoch vyberte dostatočne veľkú nádobu a naplňte ju úrodnou pôdou. Dajte bežné organické hnojivo. Zalievajte pravidelne a výdatne, ale nikdy nenechávajte v tanieri stojacu vodu.

Grapefruit nie je izbová rastlina. Ak ju pestujete v črepníku, počas letných mesiacov ju nechajte vonku. V zime preneste črepník do miestnosti s malým kúrením alebo na terasu.

Aká údržba grapefruitového stromu?

Grefruitový strom oceňuje pravidelné zavlažovanie, najmä v prvých rokoch, keď by mali byť zásoby vody bohaté.

V období rastu môžete pridať špeciálne hnojivo na citrusy alebo akékoľvek organické hnojivo. Napríklad žihľavová kašička.

Pravidelne strihajte svoj grapefruitový strom, aby ste získali pevnú štruktúru, mali by ste odstrániť iba suché alebo odumreté konáre, ak chcete, môžete odrežte zelené konáre, ale urobte to len niekoľko centimetrov od špičiek.

V zime ho chráňte pred chladom Ak je na zemi, mulčujte ho a umiestnite na strom zimnú pokrývkuAk je v kvetináči, umiestnite ho do miestnosti s nízkou teplotou, aby ste simulovali chlad, ktorý by mal dostať v zimných mesiacoch.

Na kvitnutie (a teda rodenie ovocia) potrebuje grapefruitový strom zimný odpočinok, počas ktorého Počas obdobia rastu môžete poskytnúť hnojivo, ktoré mu pomôže mať dostatok organickej hmoty na rozkvet.

Kedy zbierať grapefruity?

Grapfruity po zbere nedozrievajú, preto ich nezbierajte príliš skoro. Sú zrelé, keď sú sýtožltej farby a dajú sa ľahko oddeliť od konára.

Môže byť zaujímavé prečítať si aj: Ako zasadiť a zasiať pomarančovník.

Choroby a škodcovia grapefruitu

Ako všetky citrusové plody sú nepriateľmi vošky a roztočce, ktoré požierajú jeho listy. Šupinatý hmyz je ešte virulentnejší, dokáže napadnúť celý strom a zabrániť násadeniu plodov.

Tento strom je náchylný na dve choroby: chloróza (súvisiaca s nadbytkom vápenca) a antraknóza(kryptogamné ochorenie). Ako preventívne opatrenie je vhodné postriekať strom dvakrát ročne zmesou Bordeaux.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: